بریتانیا دستور تعطیلی فوری سفارت ایران را صادر کرد

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا درپارلمان این کشور گفت که دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا صادر شده و به کارمندان این سفارت خانه ۴۸ ساعت فرصت داده شده که خاک بریتانیا را ترک کنند.

                                                   بریتانیا دستور تعطیلی فوری سفارت ایران را صادر کرد

آقای هیگ که برای توضیح و پاسخ به سوالات درباره واکنش بریتانیا به حمله به سفارت این کشور در تهران در پارلمان بریتانیا حاضر شده بود گفت که تمام دیپلمات های بریتانیا از ایران خارج شده‌اند.

آقای هیگ تصریح کرد که سفارت بریتانیا در ایران تعطیل شده است و گفت اگر بریتانیا قادر به کار کردن در ایران نباشد سفارت ایران در لندن نیز باید کاملا تعطیل شود.

با وجود این وزیر خارجه بریتانیا گفت که تعطیلی سفارتخانه به معنای قطع کامل روابط نیست بلکه "کاهش سطح رابطه" میان دو کشور است.

آقای هیگ گفت با وجود تعطیلی سفارت خانه بریتانیا در تهران دولت این کشور در آینده، هر گاه که مناسب و معنادار باشد، چه در قالب گروه ۱+۵ و چه در سازمان های بین المللی، با دولت ایران گفت و گو خواهد کرد.

او گفت که دولت آمریکا هم مایل است با ایران گفت و گو کند در حالی که در ایران سفارتخانه ندارد.

آقای هیگ گفت که دولت های فرانسه و آلمان هم به زودی در واکنش به حمله دیروز به سفارت بریتانیا، اقدامات دیپلماتیک جدی انجام خواهند داد.

آقای هیگ گفت که تامین امنیت کارکنان سفارت بریتانیا درتهران اولویت اصلی دولت بریتانیاست. او همچنین گفت پلیس دیپلماتیک ایران در انجام وظیفه اش تعلل کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا از سر داده شدن شعار "مرگ بر انگلیس" در صحن علنی مجلس ایران به شدت انتقاد کرد.

نخست وزیر بریتانیا نیز روز چهارشنبه بار دیگر در واکنش به حمله به سفارت بریتانیا به تهران تاکید کرد که این کشور در حال بررسی انجام "اقدامی سختگیرانه" در این زمینه است.

دیوید کامرون اطمینان از سلامتی کارکنان سفارت بریتانیا در تهران را "نگرانی اصلی" خود خواند و گفت: "در مرحله بعد ما اقدامی سختگیرانه را در واکنش به رفتار شنیع و شرم آور ایرانی ها بررسی خواهیم کرد."

محکومیت گسترده

حمله به سفارت بریتانیا در تهران انتقاد و محکومیت گسترده‌ای را به خصوص در میان دولت‌های غربی و اروپایی به دنبال داشت.

دولت آلمان سفیر خود در ایران را برای "رایزنی" درباره حمله "غیر قابل قبول" به سفارت بریتانیا در تهران فراخوانده است.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه حمله به سفارت بریتانیا در ایران را "مفتضحانه" خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

آقای سارکوزی گفت چنین اقدامی موید آن است که تصمیم به اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران اقدامی درست بوده است.

فرانسه به همراه آمریکا و بریتانیا از پیشگامان طرح تحریم‌های تازه علیه ایران در پی انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد تسلیحاتی برنامه هسته‌ای این کشور بود.

روز چهارشنبه وزارت خارجه نروژ اعلام کرد که به دلیل نگرانی از ناامنی در ایران، سفارت خود در تهران را به طور موقت تعطیل می‌کند.

براساس گزارش ها، تصمیم به بستن سفارت‌خانه نروژ در تهران روز گذشته و در پی حمله به سفارت بریتانیا به اجرا گذاشته شد اما کارکنان سفارتخانه همچنان در تهران حضور دارند و از محل دیگری به کار می پردازند.

وزرای خارجه سوئد و دانمارک نیز حمله به سفارت بریتانیا در تهران را به شدت محکوم کردند.

وزارت خارجه سوئد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در استکهلم را فرا خوانده و دانمارک نیز مراتب اعتراض شدید خود را به سفارت ایران در کپنهاگ اعلام کرده است.

پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، حادثه حمله به سفارت بریتانیا در تهران را "اهانت به جامعه بین المللی" توصیف کرده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود تا به تعهدات خود در حفاظت از سفارتخانه های خارجی عمل کنند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، نیز مراتب ناخرسندی خود را از حادثه حمله به سفارت بریتانیا در تهران ابراز داشت و از مقام‌های ایرانی خواست تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهند و به تمهیدات لازم برای جلوگیری از تکرار اینگونه حملات به سفارتخانه بریتانیا و اماکن دیپلماتیک سایر کشورها در ایران دست بزنند.

+100
رأی دهید
-130

feminism - لندن - انگلستان
کارشناسانی که مدرکِ کارشناسی اشان چون دکترای احمدی نژاد است و کاسه لیسانِ رژیم اسلامی که زر میزدند انگلیس چه غلطی میکند ، تحویل بگیرید، آغاز پایانتان است !! در ِ سفارتتان در لندن گِل گرفته شد !! نابود باد رژیم فاشیستی اسلامی !!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 13:54
ali1111 - تهران - ایران
مرسی، لذت بردم، جمع کنید تروریست‌ها را...
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 14:23
ali1111 - تهران - ایران
ای کاش نمیگفتی: رفتار شنیع ایرانی‌ ها..چون سپاه و بسیج رپرزنت کنندهٔ مردم ایران نیستند.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 14:27
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
من نمی‌فهمم این جا نور‌ها چی‌ میخوان از جونه ملت...دنیارا ریختن بهم مردم را به خاطر خودخواهیها جاه طلبیها افکار پوسیده اسلامی ببین به چه بدبختی نشوندن، دست بردار هم نیستن...آقا جان مردم ایران نمیخوان شمارا نمیخواند اون دین مسخرتون را نمیخوان برند بهشت،،،بابا برید گورتو نو گم کنید...
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 14:31
اهل ایران - اصفهان - ایران
اگه اول اونا با سفارت ما در کشورشون اینکار رو کرده بودند الان سفارت انگلیس در ایران با خاک یکسان شده بود.خدا یا چقدر این بسیجی ها نفهمن..........
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 14:42
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
ولی خدا وکیلی آن ساختمان و منطقه برای یک سفارتخانه زیادی بزرگه! ولی برای اینکه چراگاه بسیجی ها باشه جای خوبیست!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 15:23
Azadikhah - تكسل - هلند
به سلامتی، جمهوری مقدس ولایی موفق شد در کمال اقتدار مشت محکمی بر دماغ خودش بکوبه! و اندازه اون رو به دماغ لاریجانی نزدیک کنه!. حزب الله ماشالله چشم نخوری ایشالله!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 15:37
sevim - مونترال - کانادا
وای دلم خنک شدددددد!!!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 16:08
beautysmile - ناتینگهام - انگلستان
پس تکلیف ما بی‌چاره چی‌ می‌شه،لعنت به هر چی‌ آدم نفهم و بیفرهنگ،آخه احمقها با سفارت چی‌ کار دارید..
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 18:30
*پسر شجاع* - تهران - ایران
این بسیجیها عجب احمقهایی هستند ..حداقل تسخیر سفارت انگلیس رو میذاشتن بعد از المپیک لندن ..فکر کنم با این وضع ایران رو برای بازیهای المپیک لندن راه نمیدن...
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 18:35
hamedo131 - منچستر - انگلستان
ali1111,تهران.ایران/ دوست عزیز، اتفاقا درست باید گفت که ایران این کارها رو کرده.ما ملتی‌ هستیم که یه اشغالهایی مثل احمدی نژاد و خامنه‌ای بر ما حکومت می‌کنه.چه طور از دنیا انتظار دارید که مردم رو از این آشغالا جدا بدونن، وقتی‌ ما خودمون هیچ کاری برای اینکه این وضعیت عوض بشه انجام نمی‌دیم؟
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 19:39
sarzaminepak - تهران - ایران
اولش با 4تا درخت شروع شد!!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:12
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
سرزمینپک - تهران - ایران اگه بلدی، آخرشو بگو. اولشو که همه می‌دونن. لول.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 20:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.