انتقاد کیهان از ورود هواپیمایی قطر به پروازهای داخلی ایران

بعد از این که وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرد هواپیمایی قطر به خطوط هوایی داخلی ایران وارد می شود و در پی اعتراض برخی شرکت‌های هوایی به این موضوع، سرمقاله امروز (سه شنبه هشتم آذرماه) کیهان به این مسئله اختصاص داده شده است.

                                                      انتقاد کیهان از ورود هواپیمایی قطر به پروازهای داخلی ایران

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان با انتقاد از چنین اقدامی آن را مغایر با منافع ملی دانسته و در سرمقاله خود آورده است"کیهان می‌داند که جناب آقای نیکزاد وزیر راه و شهرسازی در امضای این تفاهم‌نامه غیر قانونی و مغایر با منافع ملی، تحت فشار یک جریان خاص بوده است. "

آقای شریعتمداری در سرمقاله امروز با اشاره به اینکه دادن چنین امتیازی به شرکت‌های خارجی این امکان را فراهم می‌سازد که در شرایط حساس چرخه ترابری هوایی و بخشی از نظام اقتصادی ایران مختل شود، نوشت: "مفهوم این کار این است که برخی از کشورهای خارجی امتیازگیرنده در کشور میزبان از تعداد کنسولگری، به تعداد مبدا و مقصد پروازهای داخلی برخوردار می‌شوند و می توانند از این طریق به جمع آوری اطلاعات کشور میزبان پرداخته و حتی شبکه جاسوسی و اطلاعاتی تاسیس کنند."

یک ماه پیش شهریار افندی زاده، معاون وزارت راه و شهرسازی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته بود که توافق‌ میان ایران و یک شرکت خدمات هوایی قطری، برای انجام پرواز‌های داخلی در ایران، نهایی شده است.

به گفته مقام های ایرانی قرار است شرکت "قطر ایرلاین"، از هواپیماهای خود در مسیرهای داخلی ایران استفاده کند.

معاون وزارت راه و شهرسازی ایران گفته بود که دلیل این اقدام، افزایش توانمندی شرکت های هواپیمایی داخلی است.

در واکنش به این تصمیم، شرکت‌های هواپیمایی ایران با نوشتن نامه‌هایی به وزیر راه و شهرسازی این کشور، نسبت به عواقب فعالیت احتمالی هواپیمایی قطر در پروازهای داخلی هشدار دادند.

حمید غوابش، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "شرکت های هواپیمایی در قالب این نامه ها نگرانی خود را بابت حضور شرکت هواپیمایی قطر به ایران اعلام کردند و جلساتی هم در این مورد، میان مدیران این شرکت ها با وزیر برگزار شده است."

به گفته مقام های ایرانی قرار است شرکت "قطر ایرلاین"، از هواپیماهای خود در مسیرهای داخلی ایران استفاده کند.معاون وزارت راه و شهرسازی ایران گفته است که دلیل این اقدام، افزایش توانمندی شرکت های هواپیمایی داخلی است

در آخرین واکنش‌ها به خبر امضای تفاهم نامه، علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی در باره منافعی که حضور این شرکت برای ایران دارد، به خبرگزاری مهر گفت "این شرکت سوخت را به قیمت بین المللی از ما دریافت می کند و اگر در فرودگاهی به زمین بنشیند باید هزینه های آن را بپردازد."

به گفته آقای نیکزاد، شرط هایی که وزارت راه و شهرسازی برای شرکت قطری گذاشته این است که عمر هواپیماها نباید بیشتر از هفت سال باشد و هر زمان که ایران بخواهد، می تواند این پروازها را کاهش دهد.

قرار است بلیت پروازهای شرکت هواپیمایی قطر، از سوی شرکت های ماهان، آسمان، هما و نفت به فروش برسد و به گفته وزیر راه و شهرسازی این شرکت "موظف است تمام شئونات اسلامی و مقررات جمهوری اسلامی را رعایت کند."

قیمت سوخت برای هواپیماهای ایرانی اخیرا از لیتری ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است و دولت به شرکت های هواپیمایی اجازه داده که ۱۴ درصد به قیمت بلیت های خود اضافه کنند.

بر اساس گزارش ها، قرار است هواپیماهای قطری با سوخت لیتری ۷۰۰ تومان در ایران پرواز کنند. به گفته مقام های ایرانی، شرکت های قطری حداکثر می‌توانند تا ۲۵ درصد قیمت بلیت خود را نسبت به بلیت پرواز های ایرانی افزایش دهند.

ناوگان هواپیمایی ایران به دلیل تحریم های بین المللی به شدت فرسوده است و این کشور در سه دهه گذشته نتوانسته ناوگان خود را بازسازی کند.

استفاده از هواپیماهای دست دوم و روسی که مدتی در دستور کار بود، نتوانست مشکل ایران را حل کند و اکنون این کشور درصدد است با استفاده از هواپیماهای قطری بخشی از مشکل پروازهای داخلی خود را حل کند.

+37
رأی دهید
-27

mortimer - اصفهان - ایران
طرف زورش آورده یه چند تا هواپیما ی درست و حسابی اومدند تو ایران.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.