آمریکا و اتحادیه اروپا، فشار بر ایران را افزایش می‌دهند

آمریکا و اتحادیه اروپا، فشار بر ایران را افزایش می‌دهند

از راست به چپ: خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و هرمان وان رومپای، رئیس اتحادیه اروپا.

در راستای شدت گرفتن تحریم‌های غرب علیه ایران، ایالات متحده و اتحادیه اروپا روز دوشنبه جمهوری اسلامی را به «اقداماتی مضاعف» تهدید کردند.
 
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، پس از دیدار با طرف‌های اروپایی در کاخ سفید، به خبرنگاران گفت در حالی که درهای دیپلماسی با ایران هم‌چنان باز خواهد بود، قدرت‌های غربی توافق کردند تا فشار بر ایران را هم‌چنان افزایش دهند.
 
وی در این باره به خبرنگاران گفت: «توافق کردیم که فشارها را بر حکومت ایران ادامه بدهیم تا این حکومت از مسیر توسعه سلاح هسته‌ای دست بکشد، و تأکید کردیم که هم‌چنان امید به راه حل دیپلماتیک داریم، راه حلی که به ایران اجازه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را مطابق با تعهدات بین‌المللی‌اش بدهد.»
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا پس از برگزاری این نشست در واشینگتن، بیانیه‌ای مشترک در این رابطه منتشر کردند.
 
هم‌زمان با افزایش گمانه‌زنی‌ها درخصوص حمله احتمالی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران، در بیانیه مذکور بار دیگر بر عزم واشینگتن و بروکسل برای «حرکت به سوی راه حل دیپلماتیک» برای مناقشه هسته‌ای ایران تأکید شده‌است.
 
اما در ادامه این بیانیه مشترک آمده‌است «به این خاطر که ایران هم‌چنان از عمل کردن به تعهدات بین‌المللی خود سر باز می‌زند، ایالات متحده و اتحادیه اروپا اقدامات بیشتری را در این رابطه در نظر دارند.»
 
بریتانیا، کانادا و ایالات متحده هفته گذشته تحریم‌های تازه‌ای را بر بخش‌های مالی، پتروشیمی و انرژی ایران اعمال کردند و انتظار می‌رود که اتحادیه اروپا نیز پس از دیدار وزرای خارجه ایران اتحادیه در روز سه‌شنبه، تصمیم مشابهی را اتخاذ کند.
 
طبق اعلام قبلی، قرار است وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز پنجشنبه دهم آذرماه درباره تحریم نفت ایران به گفت‌وگو بنشینند؛ تحریمی که از نظر رستم قاسمی، وزیر نفت ایران «بعید به نظر می‌رسد.»
 
موج جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در پی انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز شده و شدت گرفته‌است. در این گزارش از احتمال قوی انجام تحقیقات بر روی ساخت سلاح هسته‌ای در ایران صحبت شده‌است؛ اتهامی که ایران آن را بی‌اساس و «مضحک» می‌داند.
 
کشورهای غربی نگران این هستند که برنامه هسته‌ای ایران ابعادی نظامی را با خود به همراه داشته‌باشد اما ایران این نگرانی‌ها را رد می‌کند.
 
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی جام جم گفت که «استفاده از انرژی هسته‌ای به دلیل پاک‌تر و سالم‌تر بودن برای بشر مفیدتر است و ایرادهایی که از سوی قدرت‌طلبان مطرح می‌شود بیشتر موضوع سیاسی است.»
 
وی در این گفت‌وگو افزود: «آنها از تمامی اهرم‌ها علیه ملت ایران استفاده کرده و در واقع خودشان راه گفت‌وگو با ملت ایران را سخت می‌کنند.»
 
به گفته محمود احمدی‌نژاد «کسانی که در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند دچار فقدان تحلیل درست بوده و مدام برای خود محدودیت ایجاد می‌کنند.»
 
ایران هم‌اینک با چهار دور از تحریم‌های سازمان ملل و هم‌چنین تحریم‌های یک‌جانبه از سوی شماری از کشورهای غربی روبه‌رو است که هدف از این تحریم‌ها واداشتن جمهوری اسلامی به توقف غنی‌سازی اورانیوم است.
 
بیانیه مشترک ایالات متحده و اتحادیه اروپا هم‌چنین به مسئله طرح توطئه ترور سفیر عربستان در واشینگتن اشاره کرده و بر «عزم آمریکا و اروپا برای محاکمه مرتکبان این توطئه و هم‌دستان آنان» تأکید کرده‌است.
 
ایالات متحده چندی پیش اعلام کرد که دو شهروند ایرانی به نام‌های منصور ارباب‌سیر و  غلام شکوری قصد داشته‌اند از طریق به خدمت گرفتن قاچاقچیان مکزیکی، عادل الجبیر سفیر عربستان در واشینگتن را ترور کنند. ادعایی که به شدت از سوی  تهران رد شده‌است.
 
مقام‌های قضایی آمریکا، برخی از «عناصر» حکومت جمهوری اسلامی را به دست داشتن در توطئه دو ایرانی برای کشتن سفیر عربستان در واشینگتن و انفجار در سفارتخانه‌های عربستان و اسرائیل متهم کرده‌اند.

+102
رأی دهید
-19

sama128 - شیراز - ایران
باید با این حرکت یک مشت بسیجی ساندیس خور برخورد قاطع صورت بگیرد مگر عصر حجر هستش که چنین حرکات زشتی صورت بگیره . در کدام کشور متمدن و پیشرفته چنین حرکاتی شما می بینید چرا همیشه ما ایرانی ها را با نام و یاد بد باید یاد کنند . چرا هیچ جیزمان حساب کتاب نداره چرا باید همه چیز را بخواهیم با دعوا و جنگ به نفع خودمان تمام کنیم . آیا این نوع برخورد ها در صحنه دیپلماتیک و عالی رتبه جهانی جایی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا باید در حیوان بازی و حرکاتی حیوانی احساس خوشحالی و لذت کنیم من در روزنامه های مختلف از قول آقایون بی مغز جمهوری غیر اسلامی مطالبی خواندم که گویا فتح الفتوح بوده نه بابا در حمایت نیروی انتظامی وارده سفارت شدید چهارتا شیشه شکستید . فکر نکنید غلط بزرگی کردید نه خودتون را ضایع کردید ضایع های ابدی
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 11:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.