ابراز تاسف وزارت خارجه ایران از حمله معترضان به سفارت بریتانیا

چند ساعت پس از حمله شماری از معترضان به سفارت بریتانیا در تهران و اشغال موقت آن، وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای از این اقدام ابراز تأسف کرد.

وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای که متن آن در خبرگزاری‌ها منتشر شد، تاکید کرد که جمهوری اسلامی متعهد به حفظ و صیانت از اماکن و ماموران دیپلماتیک است.
 
در بیانیه وزارت امور خارجه  ایران رفتارهای برخی از معترضان در سفارت بریتانیا در تهران «غیرقابل قبول» خوانده شده و از مسئولان خواسته شده «اقدام‌های لازم و بررسی‌های فوری» به عمل آورند.
 
بعدازظهر سه‌شنبه، هشتم آذر «معترضان» که رسانه‌های ایران از آنها با عنوان «دانشجو» یاد کردند، پس از بالارفتن از درب اصلی و دیوارهای سفارت بریتانیا، پرچم این کشور را آتش زده و پرچم جمهوری اسلامی ایران را بالا بردند.
 
هم‌زمان مرکز فرهنگی بریتانیا و محل اقامت کارکنان سفارت در باغ قلهک مورد حمله معترضان به سیاست‌های بریتانیا قرار گرفت.
 
بیانیه وزارت خارجه ایران پس از آن صادر شد که طبق گزارش‌ها معترضان با هدایت عوامل نیروی انتظامی و پلیس دیپلماتیک از باغ قلهک خارج شدند.
 
پیش از این وزارت خارجه بریتانیا این اقدام معترضان را محکوم و اعلام کرد که انتظار دارد دولت ایران سریعاً وضعیت را تحت کنترل خود دربیاورد.
 
وزارت خارجه بریتانیا تأکید کرد که براساس قوانین بین‌المللی دولت ایران مسئول حفاظت از دیپلمات‌ها و سفارت خانه‌ها در کشورش است.
 
حمله به سفارت بریتانیا دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که مجلس ایران با تصویب کلیات طرح دو فوریتی کاهش رابطه با بریتانیا، از وزارت امور خارجه ایران خواست که ظرف دو هفته آینده، سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند.
 
شورای نگهبان نیز این طرح را تصویب کرده است و بدین ترتیب، با ابلاغ مصوبه از سوی دولت، روابط دو کشور ظرف مدت دو هفته به سطح کاردار کاهش خواهد یافت.
 
هم‌زمان با اعتراض بریتانیا یک مقام دولت ایران که نامش فاش نشده، به خبرگزاری رویترز گفته است که حمله به سفارت و مرکز فرهنگی بریتانیا در تهران ازسوی دولت برنامه‌ریزی نشده بود.
 
این مقام تأکید کرده است: این یک اقدام سازماندهی شده نبود و دولت هیچ نقشی در آن نداشت.
 
حمله به سفارت برتیانیا در تهران در زمانی انجام شده که تنش دیپلماتیک میان تهران و کشورهای غربی برسر برنامه هسته‌ای ایران بالا گرفته است. غرب ایران را به تلاش برای ساختن بمب اتم متهم کرده اما ایران این اتهام را ردکرده و هدف از اجرای برنامه هسته‌ای را تأمین برق اعلام کرده است.
 
لندن هفته گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد ازجمله تمام نهادهای مالی بریتانیا را از انجام معامله با نهادهای ایرانی و بانک مرکزی ایران منع کرد.
 
در واکنش به این تحریم‌های جدید، یک نماینده مجلس ایران دو روز پیش هشدار داد که ایرانیان خشمگین همان‌گونه که در سال ۱۹۷۹ به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند این بار هم می‌توانند به سفارت بریتانیا حمله کنند.

+60
رأی دهید
-56

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
دولتی که کنترل امور را در داخل در دست ندارد!!! ادّعای مدیریت دنیا را می‌کند! اگر چه من مطمئن هستم که به هر حل دولت از این حمل خبر داشته، و نیروی انتزاعمی‌ هم همکاری کرده! اگر نه چگونه در کشوری که کوچکترین اجتماع بر علیه دولت در دقایقِ اول به شدت سرکوب میشود، اینها چگونه آزادانه به خاک انگلیس حمل کرده اند؟؟!! دولت محترم ایران : الاغ خودتی!!!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:09
greentree - تهران - ایران
این اوباش‌های اسلامی رو فرستادید که حمله کنن به سفارت انگلیس فکر نکردید تکلیف آقا زاده‌های درباری که برای خرید مدرک و وطن فروشی به انگلیس رفتند چی‌ می‌شه،،در ضمن تکلیف حسابهایی بانکی‌ آخوند‌های درباری چی‌ می‌شه ،فکر کنم اربابتون دیگه می‌خواد کارتون رو تموم کنه برای همیشه
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:09
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
تأسف بر جهان‌بینی‌ کثیفی که این بچه آخوندهای مسلمان بر آن تکیه زدند. افسوس از این همه ناگاهی و کاستی ناشی‌ از ندانستن تاریخچه دروغین این آئین. با پرچم‌های نگاشته شده به اسامی پوشالی که ساخته پرداخته آخوندهای شیعه است، به نام مردم ایران، به سوی بد نامی‌ و به چالش کشاندن زندگی‌ ایشان گام برمیدارند. سبب همه این مشکلات کسی‌ نیست جز ضحاک زمانه، ` علی‌ خامنه ای`. دیدن چشمان بهت زده و پشیمان ایشان دور نیست. دیگر دروغ بافی‌ و ریاکاری در این سرزمین پارسا رنگ و رو و جایی‌ ندارد. زنده بد آزادی، نابود بعد استبداد!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:22
oneiran - استکهلم - سوئد
کارشون عالی بود من که خوشحال شدم، دم ساندیس خورها گرم!. هر بالای سر انگلیس‌ها و آمریکا‌ها کثیف بیاوریم کم هست!. بخاطر بلاهای که به اسم دموکراسی سر ما داروردند!. حقشون هست، روزی باید جواب همه بلاهایی که سر کشور ما آوردند رو پس بگیرند!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:23
iSam - لندن - انگلستان
فوری خراب کردن تو خودشون ازگلهای پست.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:46
Negah* - فرانکفورت - المان
استاندار تهران: سفارت انگلیس در تهران اشغال نشده و به کار عادی خود ادامه می‌دهد. . Share/Save/Bookmark. . [بزرگ نمایی متن] [اندازه پیش فرض متن] [کوچک نمایی متن]. . خبرگزاری ایسنا. استاندار تهران اعلام کرد: سفارت انگلیس در تهران اشغال نشده و به کار عادی خود ادامه می‌دهد. آفتاب: استاندار تهران اعلام کرد: سفارت انگلیس در تهران اشغال نشده و به کار عادی خود ادامه می‌دهد. مرتضی تمدن با اشاره به برخی اخبار درباره تصرف سفارت انگلیس در تهران، گفت: امروز برخی دانشجویان تهرانی اقدام به برگزاری یک تجمع قانونی در برابر سفارت انگلیس نموده و مراتب اعتراض خود را به اقدامات مداخله جویانه و تحریک‌آمیز دولت انگلیس در مسائل داخلی کشورمان اعلام کردند. استاندار تهران افزود: در خلال تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویان تهرانی، عده‌ای از دانشجویان خشمگین که نسبت به اقدامات خصمانه دولت انگلیس معترض بودند، اقدام به ورود به محوطه سفارت انگلیس نمودند که بلافاصله نیروی انتظامی وارد صحنه شده و دانشجویان را به خارج از محوطه هدایت نمود و آرامش را به سفارت بازگرداند.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:29
Negah* - فرانکفورت - المان
. رئیس شورای تامین استان تهران افزود: دانشجویان عزیز ما باید ضوابط و مقررات مربوط به تجمعات و قوانین بین‌المللی را کاملاً رعایت کنند و این موضوع منافاتی با بیان خشم و اعتراض آنها به اقدامات خصمانه دولت انگلیس ندارد. استاندار تهران با رد برخی اخبار تحریک‌آمیز رسانه‌های بیگانه مبنی بر تصرف سفارت انگلیس و تلاش مشکوک آنها برای ملتهب‌کردن فضای سیاسی، افزود: سفارت انگلیس به کار خود ادامه می‌دهد و نیروی انتظامی نیز با اقدامات بدون ضابطه افراد برخورد نموده است. استاندار تهران گفت: شورای تامین استان به دقت وضعیت و شرایط موجود پیرامون سفارت خانه را تحت نظارت و اشرافیت کامل دارد.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:30
zpirooz - آخن - آلمان
ایران شده عین باغ وحش. انگار دیگه زبون آدمیزاد جواب نمیده
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:31
farhad352 - تهران - ایران
. در مملکتی که روضه خوان و قصاب و قاتلان سیاستمدار و رهبر میشوند و تقدیرات مملکت زا با گردانیدن دانه های تسبیح تعیین میکنند از آن مملکت و برخورد های اراذل و اوباش در کمین نشسته برای این نوع نمایشات مضحک و عربده کشی های هدایت شده آن ، چه چیز جز رسوایی بیشتر و بی حرمتی برای ایران و ایرانی ، انتظار میرود. تسلیت به تمامی ایرانیان وطن پرست گرفتار در بند ملا و دین تازی.. لعن و نفرین برخمینی دجال و خامنه ای قاتل و تمامی مروجان آشوب و قدرت طلبی و هزینه تراشی برای ایران وایرانی از هر قشرو طبقه ای به خصوص تازیان هار ،ملخ خور حاکم.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:37
ali12 - تهران - ایران
من امشب از یه منبع کاملا موثق شنیدم که آقا ی خامنه ای ابراز ناراحتی کرده یعنی راضی به این کار نبوده . اما به نظر من کار خوبی کردند زیرا آن بغض و زخمی که ایران وایرانی جماعت از این روباه پیر داره به این سادگی التیام نمی یابه ، ایران داغ مرگ امیر کبیرها و رئیس علی ها را ، بغض مصدقها را ، هزاران غارت و چپاول و نیرنگ و ستمها را از این انگلیس نامرد و روباه صفت تو این سینه پر درد و رنجش داره .. اگر ما از زاده کورش کبیریم هیچ گاه نباید اقتدار و غرور ایرانی مون را از دست بدیم ای تمام عزیزان و اونایی که خاک ایران را برای ایرانی غصبی می دونی و برای بیگانه مباح و به خاطر این انگلیسی ها ایرانی را مورد توهین قراردهند ....
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 21:19
Royan - بوخوم - آلمان
dkdk - اسلیس - دانمارک/ دیدی گفتم به .... خوردن میافتن/خطاب به استاندار تهران. خیلی بی ناموس و پوفیوز هستی که این کارهای کثیف را به گردن دانشجویان میدازی تو خواب ببینی که دانشجو ها همچین کاری بکنند , یک مشت بسیجی بو گندو عقده ای بودنند خودتون هم خوب میدونید که چون فرمانش از طرف خودتون صادر شده بود خر خودتون هستید که ادعای بی اطلاعی میکنید.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 21:07
lucas71 - اوپسالا - سوئد
بعد ها نوه های ما در تاریخ میخونن که : حکومتی در ایران بود که با اشغال سفارت امریکا شروع شد و با اشغال سفارت انگلیس به پایان رسید.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 21:42
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
من خبر موثق دارم که این افراد از بیت فحشا رهبری دستور گرفته‌اند.دقیقا همان افرادی بودند که به خانه کهروبی و بیت منتظری حمله کردند.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 21:59
compatriot - تورنتو - کانادا
این پیر پاتالا و پشتکوهی‌ها دانشجوی پر ابهت ایرانی‌ هستند. وای بر ما!. در ضمن این نماینده مجلس آخوندی شکر خورد که از قوانین بین المللی چیزی حالیش نیست!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 22:03
feminism - لندن - انگلستان
آشغالهای اسلامی به غلط کردن و ماله کِشی افتادند !! فکر کردند که اگر مثل دراکولائی که از قفس رها شده از در و دیوار سفارت انگلیس که حکم خاک اون کشور رو داره بالا بروند ، جهانیان برایشان هورا میکشند خیر جانم حکایت از بی لیاقتی و فساد آن حکومت داره که چنین مزدوران هیولائی پرورش داده !! در ضمن پرچم یا حسین تون رو هم تنقیۀ اسلامی بکنید به خودتون کاسه لیسهای دستمال بدست !! کجائی بیداری اسلامی ، از قرار خواب به خواب شدی !!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 22:11
امیر سورنا - لندن - انگلستان
متاسفم
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 23:07
Taraneه - کبک - کانادا
خامنه‌ای به پایانت نزدیک شدی.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 02:24
yasamangoleziba - تهران - ایران
اینها خودشون برنامه میریزند بد سناریو میسازند بعدشم میگند رفتند جلوی دانشجو رو گرفتند، عجب شیاطینی هستند این اخوندا، جم کنید این چرندیات رو اولا اینا که حمله کردند مردم عادی نیستند و دانشجو هم نیستند ، فقط یک مشت بسیجی‌ حـ... هستند که از طرف خامنه‌ای اجیر شدند تا نقشهٔ کثیفشون رو عملی‌ کنند..
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 02:28
نسل نيمسوز - تهران - ایران
خاک ....خاک بر سر ملتی که اینقدر نمیفهمن و مثل گله بز میمونن و از تاریخ درس نمیگیرن . جدا" اگه به سفارت خودمون هر جای ایران حماه بشه عکس العمل خودمون چیه ؟!؟!؟!. میگن جنگ اتفاقیست بین یه سری آدم(احمق)که همدیگرو نمیشناسن بخاطر اینکه چندتا سیاستمدار ( خودخواه و بی شعور) نمیتونن با هم به یه سری توافق دوجانبه برسن .
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 06:18
setare_kavir87 - امئو - سوئذ
با وجود این همه پلیس نتوانستند جلوی چندتا ادم را بگیرند مگر اینکه خود پلیس هم همکاری کرده باهاشون.خرداد88 جمعیت هزار برار این پیزوریا بود چطور اونموقع پلیس تونست مردمو جمع وجور کنه.ای بابا دیگه حتی یک بچه هم میدونه که این اخوندای شپشو کی هستند.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 06:32
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
شرم آور است، مرگ بر خامنه‌ای
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 08:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.