تروریست نروژی دچار اختلال روانی بوده است

 آندرس برینگ برایوک، تروریست راست‌گرا و خارجی‌ستیز نروژی


 یک تیم روانپزشکی نروژی به این نتیجه رسیده که آندرس برینگ برایویک، قاتل ۷۷ نفر در ماه ژوییه، اختلال روانی داشته است. در این صورت تروریست نژادپرست روانه‌ی زندان نخواهد شد بلکه به یک درمانگاه روانی منتقل می‌یابد.
 

روز سه‌شنبه (۲۹ نوامبر/۸ آذر) گزارش تحقیقات یک تیم روانپزشکی بر روی تروریست نروژی در وبسایت روزنامه‌ی "وردنس گانگ" (Verdens Gang) منتشر شد. در این گزارش آمده است که اراده و قوه‌ی تمیز آندرس برایویک هنگام ارتکاب جنایت دچار اختلال بوده است. البته تصمیم نهایی در این زمینه را یک دادگاه خواهد گرفت.

تروریست راست‌گرای نروژی در ماه ژوییه در اسلو و در جزیره‌ی اوتویا ۷۷ نفر را به قتل رساند. او ابتدا با انفجار بمبی در اسلو ۸ نفر را کشت و سپس به جزیزه‌ی اوتویا رفت و جوانان حزب سوسیال دموکرات را که در اردو بودند به گلوله بست. در جریان این تیراندازی ۶۹ نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.

برایویک در زندان به وکلای خود گفته بود، به هیچ وجه مایل نیست مقامات قضایی او را دیوانه معرفی کنند. تروریست نژادپرست در "مانیفست" ۱۵۰۰صفحه‌ای خود نیز احتمال "برچسب جنون" را داده است. او می‌نویسد: «آنها مرا به جنون متهم می‌کنند، اما شما باور نکنید».

"جنایت علیه بشریت"

در ماه ژوییه کریستیان هاتلو، دادستان نروژ اعلام کرده بود که در حال بررسی کاربرد ماده‌ی ۱۰۲ قانون مجازات نروژ برای آندرس برینگ برایویک است. این ماده از قانون مجازات نروژ، به موضوع "جنایت علیه بشریت" مربوط می‌شود و به اتهاماتی اشاره دارد که در آن شخصی یا اشخاصی به علل سیاسی، «به مردم غیرنظامی حملات همه‌جانبه و منظم» انجام دهد.

برایویک در نخستین بازجویی به جنایات خود اعتراف کرد، اما تاکید نمود که اعمال خود را قابل مجازات نمی‌داند. او گفت که به شدت از مسلمانان متنفر است، و قصدش از ترورها ضربه‌زدن به حزب سوسیال دمکرات کارگر نروژ بوده است.

او همچنین اعتراف کرد که دو انفجار دیگر در دفتر مرکزی حزب سوسیال دمکرات نروژ و قصر شهر اسلو را برنامه‌ریزی کرده بود.
 
تروریست ۳۲ ساله تاکنون دادگاهی را که به پرونده‌ی او رسیدگی می‌کند به رسمیت نشناخته است. به اعتقاد او قاضی دادگاه "طرفدار جامعه‌ی چندفرهنگی است؛ جامعه‌ای که بسترگاه تنفر است و فرهنگ نروژ را به نابودی می‌کشاند.»

در صورتی که دادگاه نظر کارشناسی روانپزشکان را مبنی بر اختلال روانی برایویک بپذیرد، او به جای زندان، برای مدتی نامعلوم روانه‌ی درمانگاه روانی خواهد شد.

+42
رأی دهید
-33

NedayeAzadi - تهران - ایران
چون مال خودشون بوده حالا باید قضیه رو یه جوری ماست مالی کنن.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:09
red apple - دوبی - امارات
تروریستها همشون روانینن
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:14
greentree - تهران - ایران
کشور نروژ رو تحصیل کرده‌ها و انسانها اداره میکنند خوب همه هم باید به این دموکراسی احترام بذارند واقعا که انسانهای خوشبختی‌ هستند
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:18
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
کسی که اختلال روانی داره میتونه این جوری همه چیز رو برنامه ریزی کنه؟ از مدتها پیش؟ مسخره کردن اینها هم هر چی میشه همین حرفها رو میزنن .
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:27
parsm - دانمارک - کپنهاک
وقتی باد کشته شهر توفان درو خواهد شد، بالاخره این مسلمونای تروریست جوابشونو یجوری میگیرن دیگه اینجوریم نیست که هی اینا ترور کنن بقیه نگاه کنن تو غیره مسلمونا هم رادیکال افراطی و نادان پیدا میشه که از این کارا بکنه
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 02:40
massoudoslo - اسلو - نروژ
دادگاه بهش این اجازه رو نخاهد داد که از درمانگاه برای دراز مدت استفاده کنه . فکر میکنم حتا خود این آقای تروریست هم این رو قبول نخاهد کرد که اختلال روانی داشته و داره . کلا از این حرفا و بازی ها رد شده این اقا به هر شکل میتونه یه نمونه و سمبل منفی بشه برا برخی از جوونآی بی تجربه و شاید اینه که سعی میشه به مرور زمان شخصت متفاوتری براش بسازند و ..ا
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 04:44
seven11 - بوداپست - مجارستان
این شخص خودش قربانی سیاستهای نادرست سیاستمداران نروژی است اینها در مدارس ، ادارات و محل کار طوری مردم را از خارجی و مهاجر میترسونند که انگار اینها نیروی اشغالگر هستند که قصد غارت نروژ را دارند، برای کسب رأی مردم به آنها دروغها میگویند و وعده هایی برای مبارزه علیه مهاجرین میدهند و تمام مشکلات اقتصادی مملکت را به گردن مهاجرین میاندازند به همین دلیل مردمی که در یک کشور دور افتاده نزدیک به قطب زندگی میکنند تحت تأثیر این دروغها و تبلیغات منفی قرار میگیرند و یکی پیدا میشه که دست به چنین جنایتی میزنه، حالا حساب کنید در کشوری با جمعیت پخمه زیر 5 میلیون چه پتانسیلی از نفرت میتونه وجود داشته باشه که یکی از این پخمه ها چنین کاری میکنه.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 08:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.