فرار مغزها: افزایش ۱۸٫۹ درصدی ثبت‌نام دانشجویان ایرانی در آمریکا

گزارش سالانه تعداد دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آمریکا ثبت‌نام کرده‌اند، با اعلام چین و هند به عنوان برترین کشورهای دارنده بیشترین تعداد دانشجو در آمریکا، ایران را در میان ۲۵ کشور در رتبه ۲۲ اعلام کرده است.

نتایج بررسی سالانه نام‌نویسی‌های بین‌المللی دانشگاه‌های آمریکا نشان می‌دهد، میزان جذب دانشجویان چینی و هندی به دانشگاه‌های آمریکایی همچنان درصد بسیار بالایی دارد.

در این گزارش تعداد کل دانشجویانی که از کشورهای مختلف، از جمله ایران در سال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۰ در دانشگاه‌های آمریکایی ثبت‌نام کرده‌اند منتشر شده است.

تعداد دانشجویان چینی در این دوره زمانی ۲۸۶٬۹۲۵ نفر اعلام شده و هند نیز در این دوره ۱۰۳٬۸۹۵ دانشجو در آمریکا داشته است.

هند پس از چین بزرگترین کشوری است که در حدود ۱۰۳٬۸۹۵ دانشجوی آن در آمریکا مشغول به تحصیل‌اند.

این تعداد به معنی ۱۴ درصد از کل دانشجویان بین‌المللی در آمریکا است.

این گزارش که توسط موسسه آموزش بین‌المللی یا IIE ارائه شده، نشان می‌دهد تعداد دانشجویان بین‌المللی در سال‌های تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۰ افزایش داشته است.

۱۰ کشوری که بیشترین تعداد دانشجویان را در آمریکا دارند، عبارتند از کشورهای چین، هند، کره جنوبی، کانادا، تایوان، عربستان، ژاپن، ویتنام، مکزیک و ترکیه. روی هم رفته ۴۷۱٬۹۴۷ دانشجو از این ۱۰ کشور در دوره تحصیلی ۲۰۱۰-۲۰۱۱ در دانشگاه‌های آمریکا ثبت‌نام کرده‌اند.

رتبه ایران در این گزارش ۲۲ است، تعداد دانشجویان ایرانی که در سال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۰ در دانشگاه‌های آمریکا ثبت‌نام کرده‌اند، ۵٬۶۲۶ نفر اعلام شده است که در مقایسه با ۴٬۷۳۱ دانشجوی سال ۲۰۱۰-۲۰۰۹ افزایشی ۱۸٫۹ درصدی داشته است.

تعداد دانشجویان ثبت‌نام کرده در دانشگاه‌های آمریکا از کشورهای چین، عربستان و ایران نسبت به سال تحصیلی ۲۰۱۰-۲۰۰۹ بیشترین افزایش را داشته‌اند.

این گزارش از سال تحصیلی ۱۹۴۸-۱۹۴۹ به صورت سالانه منتشر می‌شود.

در اولین سال انتشار تعداد کل دانشجویان بین‌المللی ۲٬۴۰۳٬۴۰۰ نفر بوده است. اکنون و پس از گذشت ۶۳ سال تعداد کل دانشجویان بین‌المللی که سالانه در آمریکا ثبت نام می کنند به ۲۰٬۵۵۰٬۰۰۰ نفر رسیده است.

+230
رأی دهید
-71

smile_with_flowers - ونکوور - کانادا
نصف دنیا تو چین می‌خوای اول نشه لول :)
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:46
اهل ایران - اصفهان - ایران
در ضمن بیشتر کشورهای که اینجا ذکر شد مثل عربستان .ترکیه ,ویتنام و...دانشجویانشون رو بورسیه می کنند و با هزینه دولت درس میخونند ولی در سال 2009 دولت ایران تصویب کرد که دیگه برای سه کشور انگلیس کانادا و امریکا دیگه دانشجویی رو بورس نمیکنند و این دانشجویان ایرانی هم که در سال 2010 و2011 در آمریکا ثبت نام کرده اند در واقع از طرف دانشگاههای امریکا بورس شده اند .خدا میدونه که برای یه بورس گرفتن باید چقدر زحمت بکشی
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:20
zpirooz - آخن - آلمان
اهل ایران - اصفهان - ایران کاملا درست گفتید دوست عزیز. البته یادمون باشه که جمهوری اسلامی هم بورسیه میده اما به از من و شما بهترانشون. اینجا و بخصوص توی انگلیس تعداد نسبتا زیادی دانشجوهای بورسیه ساندیس خور میتونید پیدا کنید. اونوقت بچه های با استعداد باید به سختی از اینور و اونور دنیا بورس پیدا کنند
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:35
مانش رومشکانی - کرماشان - ایران
منم مغزم از ایران آخوند زده فرار کرده است و فقط جسم زندانی ام اینجاست و آن هم به خاطر نداشتن پول کافی برای فرار
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 22:26
mortimer - اصفهان - ایران
اینا دانشجوی واقعی اند که دنبال سازندگی اند نه اون ساندیسی های وحشی که به این ور و اون ور حمله می کنند.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 04:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.