شورای امنیت سازمان ملل حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کرد

آمریکا و اتحادیه اروپا به شدت حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کردند و گزارش رسیده که شورای امنیت نیز پس از برگزاری نشستی، حمله دانشجویان بسیجی به این سفارتخانه را محکوم کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه ایران از « رفتارهای غیر قابل قبول معدودی» در حمله به سفارت بریتانیا «ابراز تاسف» کرده است.

                         شورای امنیت سازمان ملل حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کرد   
 
به گزارش رسانه های دولتی ایران، روز سه شنبه تجمع کنندگان مقابل سفارت بریتانیا درخیابان فردوسی وارد ساختمان این سفارتخانه شدند و ضمن پایین کشیدن پرچم این کشور، خسارت هایی به ساختمان این سفارتخانه وارد کردند.
 
کاخ سفید روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرده است به شدت حمله به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم می کند.
 
کاخ سفید از ایران خواسته است تا تعهدات بین المللی خود در این زمینه حفاظت از دیپلمات ها به جای  آورده، حمله به سفارت بریتانیا را محکوم کند و  عاملان این حادثه را مورد تعقیب قضایی قرار دهد.
 
کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای حمله به سفارت بریتانیا در تهران را «غیر قابل قبول» دانسته است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت و گوهای خود درباره حمله به سفارت بریتانیا را آغاز کرده اند.
 
این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران در بیانیه ای از آنچه که «برخی رفتارهای غیر قابل قبول معدودی از معترضین» در حمله به سفارت بریتانیا خوانده است ابراز تاسف کرده و «از مسوولان امر خواسته است تا اقدام ها و بررسی های فوری و ضروری در این رابطه به عمل آورند. »
 
 وزارت امور خارجه بریتانیا  پیشتر  به دنبال حمله مهاجمان به سفارتخانه این کشور در تهران، با صدور بیانیه شدیداللحنی از این اقدام ابراز «خشم» کرده و آن را محکوم کرد.
 
شمار زیادی از بسیجی ها که از سوی رسانه های ایران «دانشجو» خوانده شده اند به محل اقامتگاه کارکنان سفارت بریتانیا در «قلهک» حمله کرده اند.
 
خبرگزاری های مهر، رویترز و فرانسه نیز از «گروگان» گرفتن شماری از کارکنان سفارت بریتانیا خبر دادند که پس از ساعاتی  آزاد شدند.
 
با این حال، خبرگزاری مهر لحظاتی بعد این خبر را از روی سایت خود برداشت.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا از ایران خواسته است تا «وضعیت را کنترل» و مهار کند.
 
وی اضافه کرده است که بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیون وین، دولت جمهوری اسلامی مسئول حفاظت از دیپلمات ها و سفارتخانه ها در ایران است.
 این سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین گفته است: «شمار زیادی از تظاهرکنندگان با زور وارد سفارتخانه شده و دست به  تخریب زده اند.»
 
این سخنگو وضعیت سفارتخانه بریتانیا درتهران را «ناپایدار» توصیف کرده است.
 
خبرگزاری فارس در خصوص تجمع در خیابان فردوسی و حمله به سفارت بریتانیا  نوشته بود:  تجمع «دانشجویان دانشگاه تهران» که از ساعت دو بعد از ظهر سه‌شنبه در برابر سفارت بریتانیا آغاز شده بود به هجوم این افراد به داخل ساختمان منتهی شد.
 
خبرگزاری مهر نیز گزارش داد که این «دانشجویان» پس از ورود به ساختمان سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران پرچم این کشور را پایین کشیده و آن را آتش زده‌اند.
 
این خبرگزاری اضافه می کند که مهاجمان پس از ورود به ساختمان سفارت بریتانیا شیشه‌های این سفارتخانه را شکسته و «برخی از مدارکی که در طبقه اول ساختمان بوده» را بیرون آورده و به آتش کشیده‌اند.
 
تصاویر منتشر شده از سوی خبرگزاری های ایران حاکی است که «دانشجویان بسیجی» عکس های ملکه بریتانیا را از روی در سفارت این کشور به پایین پرتاب کرده و قطعه ای مجمسه موجود در این سفارتخانه را به بیرون بردند.
 
در همین حال  به گزارش خبرگزاری فارس، احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی به منظور کنترل اوضاع و  خارج کردن مهاجمان از سفارت بریتانیا، وارد این سفارتخانه شد.
 
طبق این گزاش نیروی انتظامی به مهاجمان « اولتیماتوم » داده است تا هرچه زودتر سفارت بریتانیا را ترک کنند.
 حمله به باغ قلهک
 
از سوی دیگر خبرگزاری های داخلی ایران از حمله تظاهرکنندگان به محل اقامت کارکنان سفارت بریتانیا در «قلهک» خبر داده اند.
 
خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در این زمینه گزارش داده که «اسناد و مدارک محرمانه و جاسوسی انگلیسی ها که در باغ قلهک تهران موجود بود در اقدامی توسط تعدادی از دانشجویان مصادره شد.»
 
این خبرگزاری اضافه کرده است: «تعدادی از اتباع بیگانه مستقر در ساختمان باغ قلهک نیز توسط دانشجویان محافظت می شوند. »
 
در همین زمینه، خبرگزاری مهر گزارش داده است: «دانشجویان دانشگاه های تهران تعداد شش نفر از کارکنان سفارت انگلیس در باغ قلهک را به گروگان گرفتند. به گزارش خبرنگار مهر عصر امروز در حدود ۳۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه های تهران در مقابل باغ قلهک تجمع کردند. بر اساس این گزارش در حدود یکصد تن از دانشجویان ساعتی پیش به داخل باغ قلهک رفتند و پرچم انگلیس را عوض کردند و پرچم جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درآوردند.»
 
این خبرگزاری می افزاید: «همچنین این دانشجویان تعداد شش نفر از کارمندان سفارت انگلیس را در باغ قلهک به گروگان گرفتند.»
 
 این در حالی است که به گزارش خبرگزاری فارس  این شش کارمند سفارت بریتانیا توسط «پلیس دیپلماتیک» آزاد شدند.
 
خبرگزاری مهر همچنین در خصوص حمله به باغ قلهک نوشته است: «همچنین در این اقدام دانشجویان تعدادی اسناد را در آنجا به دست آوردند. تجمع کنندگان با سر دادن شعارهای مرگ بر جاسوس انگلیسی، مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل پرداختند. هر لحظه بر تعداد تجمع کنندگان مقابل باغ قلهک افزوده می شود. تجمع کنندگان هم اکنون نماز شکر را در باغ قلهک به جا آوردند و نماز مغرب و عشا نیز اقامه شد.»
 
حمله به سفارت بریتانیا یک روز پس از آن رخ می‌دهد که سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از تصمیم ایران برای کاهش روابط بین دو کشور ابراز تاسف کرده و گفته بود که لندن در حال بررسی اقداماتی در پاسخ به این رویکرد جمهوری اسلامی است.
 
مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه مصوبه کاهش روابط بین ایران و بریتانیا به سطح کاردار را تصویب کرد و روز دوشنبه هم شورای نگهبان مصوبه مجلس را تایید کرد.
 
در صورتی که این مصوبه به اجرا در آید، سفیر بریتانیا باید تا دو هفته دیگر خاک ایران را ترک کند.

+65
رأی دهید
-18

zahra50 - کپنهاگ - دانمارک
حالم از این اوباما بهم خورد الان باز میاد میگه درهای مذاکره باز است .فرصت طلب مفت خور.ولی خوب این اوباش و اراذل کاری کردند که غربی ها یه کمی حواسشونو جمع کنن.این اولین و بزرگترین تیشه ای بود که خامنه ای کثیف به ریشه سرطانی حکومت آخوندی زد.امیدوارم این اراذل بقیه سفارت ها رو هم بگیرن که کار جمهوری اسلامی یکسره بشه.سوریه بیافته کار اینا تمومه.که به لطف قطر و ترکیه داره ساقط میشه.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:56
milad bandar - بندرعباس - ایران
سگها رو ول کردند
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:55
zpirooz - آخن - آلمان
اینها با استفاده از عده ای ساندیس خور میخوان نمایشی درست کنند که نشون بدند مردم هم بدنبال منویات رهبر پروانه و فرزانه هستند و از اینجور مسخره بازیهایی که مصرف داخلی داره
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:38
hovakhshatare - تهران - ایران
باز یه عده وحشی چهره‌ی ایران رو تو مجامع بین‌المللی از اینی که هست هم خراب‌تر کردند.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 22:39
bavar88 - آمستردام - هلند
zahra50 - کپنهاگ - دانمارک. شما خودت را ناراحت نکن..رهبر عزیز ما میدونه که چه کار کنه،،،پس حرص بیخود نخور که چاق میشی‌..هههه
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 07:52
sepherdad - سيدني - استراليا
ویلیام هیگ گفت که به کاردار ایران در لندن اطلاع داده شده است که دولت بریتانیا خواهان دریافت غرامت بابت خسارات ناشی از حمله های دیروز است
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 14:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.