طرح مجلس: نیم درصد از افزایش درآمد فروش نفت برای بسیج

 

نمایندگان مجلس، به یک فوریت طرحی رای دادند که در صورت تصویب، سالانه معادل پنج دهم درصد از محل افزایش درآمد فروش نفت در اختیار سازمان بسیج مستضعفان قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به موجب ماده واحده این طرح، دولت موظف می‌شود، سالانه معادل نیم درصد از محل افزایش درآمد حاصل از فروش نفت و میعانات گازی را پیش از واریز به حساب ذخیره‌ ارزی و معادل ریالی آن را پس از واریز به خزانه در اختیار سازمان بسیج مستضعفان قراردهد.
 
همچنین به موجب این طرح، به منظور مقابله با چالش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، سالانه ۱۰ درصد از اعتبارات بخش مربوط به جوانان برای بست و گسترش بسیج در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد.
 
یک فوریت این طرح با نام کمک به اجرای ماموریت‌های فرهنگی جوانان بسیج  با ۱۱۰ رای موافق ،۹ رای مخالف و ۲۰ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده‌ی حاضر به تصویب رسید.
 
عبدالحسین ناصری، نماینده مردم گرگان در مجلس، یکی از طراحان یک فوریت این طرح معتقد است که بودجه «قطره چکانی» ۵۷۰ میلیارد تومانی بسیج به این سازمان توانایی انجام تکالیفی را که در اختیارش قرار گرفته است، نمی‌دهد.
 
سازمان بسیج مستضعفین که به نیروی مقاومت بسیج  نیز معروف است، پنجم آذر ماه ۱۳۵۸ به دستور آیت‌الله خمینی تشکیل شد.
 
این سازمان سپس به دنبال تصویب مجلس ایران در دی ماه ۱۳۵۹ رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.
 
براساس قانون برنامه چهارم توسعه، قرار شد سالانه مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان برای بسیج در نظر گرفته شود اما طی سال‌های اخیر همواره امکانات مالی بیشتری در اختیار این نهاد قرار گرفته است.
 
بودجه این نهاد در سال ۱۳۸۷، ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و به علاوه ۵۰ میلیارد تومان نیز برای کمک به بسیجیان بیکار اختصاص یافت.
 
یک سال بعد نیز به این مبلغ ۴۵ میلیارد و ۲۳۸ میلیون تومان افزوده شد اما در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ۱۳۸۸ ، نمایندگان حامی دولت خواستار افزایش مجحد بودجه این نهاد شدند.
 
این نمایندگان معتقد بودند که ناآرامی‌های پس از انتخابات موجب بالا رفتن هزینه‌های مالی نیروهای انتظامی و بسیج شده است. اما حالا با گذشت دو سال از آن زمان بار دیگر شماری از نمایندگان خواستار افزایش دوباره بودجه این نهاد شده‌اند.
 
از جمله سلمان ذاکر، نماینده ارومیه که معتقد است وقتی می‌گوییم باید از رهبری و نظام دفاع کنیم، پس بسیج نقش ذوالفقار را دارد و ما باید با صیقل دادن، آن را برای دفاع آماده کنیم.
 
عیسی جعفری، نماینده شهرستان بهار و کبودرآهنگ در مجلس اما معتقد است که اختصاص نیم درصد از افزایش درآمد نفتی نیز کافی نیست زیرا به گفته او «در حالی که ۲۰ میلیون دلار از سوی آمریکا برای مقابله با بسیج اختصاص یافته ما می‌خواهیم تنها نیم درصد به بسیج کمک کنیم».
 
به هر حال چنانچه طرح جدید به تصویب برسد، این سهم نیم درصدی از محل درآمدهای نفتی ایران به بودجه بسیج مستضعفان افزوده می‌شود.
 
این در حالی است که تخلفات دولت در حوزه نفت و گاز موجب شده که بارها نمایندگان مجلس از دولت انتقاد و برخی از موارد را گوشزد کنند.
 
کاهش ۷۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام و معاوضه غیرقانونی ۵۴ میلیون بشکه نفت خام به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار برای واردات فرآورده‌های نفتی یکی از موارد مهم تخلفات دولت در طول سال ۸۹ بوده است.
 
همچنین کاهش ۹.۷ میلیارد مکعب گاز خام تصفیه شده بر حسب تراز گاز تولید شده در کشور و کاهش ۲۸ درصدی تزریق گاز به مخازن نفتی، یکی دیگر از موارد تخلفات دولت در سال گذشته گزارش شده است.
 
چندی پیش دیوان محاسبات کشور اعلام کرد که دولت در بخش نفت «تخلفات گسترده‌ای» انجام داده و ازجمله این که مبلغ ۱۲.۱ میلیارد دلار از در‌آمد صادرات نفت را به خزانه واریز نکرده است.
 
مجموع درآمد صادرات نفت خام ایران در سال ۱۳۸۹ بیش از ۶۹ میلیارد و ۵۶۱ میلیون دلار اعلام شد و شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد و دارایی دولت دهم پیش‌بینی کرده بود درآمدهای نفتی کشور در سال ۹۰ به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.

+33
رأی دهید
-47

AMIR VADAX - لندن  - انگلستان
باید بشون یونجه بدن. ایران داره تبدیل به اندونی شه
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:46
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
خدا کنه با پولش صابون و شامپو بخرند تا کمتر بوی گند بدند. فاطی کماندوها هم تیغ بخرن تا ریش و سبیل‌هاشون رو بزنند.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:59
Royan - بوخوم - آلمان
آره دیگر مملکت پشت قباله ننه اتونه ملت را پشم هم حساب نمی کنید هر غلطی که میخواهید میکنند. بسیج به گور دسته جمعی اش خندیده که بخواهید از کیسه ملت بهش ببخشید, البته این ملت که توی دهنش آردنخودچی داره, میترسه دهن باز کنه آردنخوچی بپاشه, تا اینها چیزی نگویند شما هم به بخور بخور ادامه میدهید.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:57
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
عجب!!!!!! واقعاً که اینا این ملت را دسته جمعی عبدالله کردند رفت. جداً این ملت اینقدر ترسو شدند که همه چیزشون را بگیرن و به این شیپیشوهای گر و گوری بدن؟
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 21:36
mortimer - اصفهان - ایران
به قول دوستان دارند دونه می پاچند واسه عضو گیری تو بسیج.آخی دیگه بسیجشون خریدار نداره.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 04:34
massoudoslo - اسلو - نروژ
نیم درصد رو با یه حساب سر انگشتی میشه فهمید چقدر میشه و این پول رو باهاش اوباش و چاقو کش و متجاوز و شعبان بی مخ استخدام میکنند . ببین مدیریت جهانی چطوری داره خودش رو نگه میداره !! خنده دارید شما حکومتی ها .
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 04:46
sattar57 - خوزستان - ايران
البته این جایزه حمله به سفارت بریتانیاست دیگهزیاد سخت نگیرین هر کاری مزدی داره دیگه اینم یه جور مزده البته از نوع مادام العمرش
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 06:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.