واکنش‌ها علیه حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کردند و شورای امنیت سازمان ملل بحث در مورد این موضوع را آغاز کرده است.

                                             واکنش‌ها علیه حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران

سخنگوی دفتر رئیس جمهور آمریکا گفت که کشورش حمله به سفارت بریتانیا را به شدت محکوم می کند و آماده است که از همپیمانانش در شرایط سخت حمایت کند.

یک سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از وقایع امروز تهران به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را "حمله ای کاملا غیر قابل قبول" خواند.

در این حال نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل گفت و گو در مورد این وقایع را آغاز کردند.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر امروز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت.

نمایندگان کشورهای غربی در شورای امنیت خواهان صدور بیانیه ای در محکومیت حملات امروز هستند.

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران از "رفتارهای غیر قابل قبول معدودی از معترضان" ابراز تأسف کرده و گفته است که ایران قوانین و مقررات بین المللی و مصونیت اماکن دیپلماتیک را محترم می داند.

مقامات ایران می گویند که از قصد معترضان برای ورود به سفارت بریتانیا بی خبر بوده اند و تلاش پلیس برای جلوگیری از آن هم بی نتیجه مانده است.

پیش تر وزارت امور خارجه بریتانیا از حملات علیه دو مجموع سفارت خود در تهران به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیر قابل قبول خوانده بود.

این وزارتخانه تأکید کرده بود که بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیون وین، دولت ایران مسئول حفاظت از دیپلمات ها و سفارتخانه ها در این کشور است.

حملات

حمله به سفارت بریتانیا در تهران

به نوشته واحد مرکزی خبر، امروز "تعدادی از دانشجویان خشمگین که قصد تصرف سفارت (در خیابان فردوسی) را داشتند، کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت پرتاب کردند و شیشه های سفارت را شکستند و گوشه ای از ساختمان کوچک پشت درب اصلی سفارت نیز آتش گرفت".

خبرگزاری جمهوری اسلامی هم خبر داد که "اسناد و مدارک محرمانه و جاسوسی" بریتانیا در تهاجم معترضان به باغ قلهک به مصادره آنها در آمده است و "تعدادی از اتباع بیگانه مستقر در ساختمان باغ قلهک نیز توسط دانشجویان محافظت می شوند".

خبرگزاری فارس چند ساعت بعد، از آزاد شدن "۶ کارمند انگلیسی که در باغ قلهک در محاصره دانشجویان بودند" توسط پلیس دیپلماتیک خبر داد.

'تلاش مقامات ایران برای خارج کردن مهاجمان'

به گزارش خبرگزاری های ایران، مرتضی تمدن، استاندار تهران و احمدرضا رادان، جانشین فرمانده کل پلیس ایران در محل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی حاضر شده اند تا دانشجویان را وادار به خروج از محوطه و ساختمان سفارت کنند.

خبرگزاری فارس از بروز درگیری شدید میان مهاجمان درون سفارت با پلیس خبر داده و نوشته است که چند پلیس مجروح شده اند و حال یکی از دانشجویان هم "وخیم" است.

در تصاویر منتشر شده از حوادث امروز، یک خودرو که در داخل محوطه سفارت به آتش کشیده شده و تعدادی از مهاجمان که مدارک و اموال را از داخل ساختمان سفارت خارج می کنند، دیده می شوند.

روابط ایران و بریتانیا در هفته های اخیر و در پی تشدید تحریم ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است و مجلس ایران کاهش روابط این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار تصویب کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که مقامات ارشد این وزارتخانه با کاردار ایران در بریتانیا گفت و گو کرده اند و مستقیما خواهان واکنش سریع دولت ایران شده اند.

موقعیت مجموعه های سفارت بریتانیا در تهران

              واکنش‌ها علیه حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران

بریتانیا از شهروندان خود در ایران خواسته است که در خانه بمانند.

+79
رأی دهید
-61

Azadikhah - تكسل - هلند
این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران از "رفتارهای غیر قابل قبول معدودی از معترضان" ابراز تأسف کرده و گفته است که ایران قوانین و مقررات بین المللی و مصونیت اماکن دیپلماتیک را محترم می داند.>>>دروغگو های بی شرم!. خودتان از دیروز در از طریق فارس نیوز خبر دادید که در ساعت ۱۴ تجمع در جلو سفارت انگلیس بر پا خواهد شد. این شما هستید که با استفاده از یک دسته بیمار تندرو به قول خودتان سیاست راه انداختید. آن رییس جمهورتان و رهبرتان با آن حرف های غیر منطقی تند ضد بشری و ضد قوم یهود، انگلیس ، امریکا و حالا چی شده؟! بی شرمی، بیماری،دروغ ها و تنفر شما به انسانیت بی انتها است!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 17:35
mohsen2011 - تهران - ایران
سلام اینها همه کار خودشون است که از قبل هماهنگ میکنند و بد اجرا میکنند ، یک مشت اراذل اوباش که همه با سهمیه سپاه ، دوپا ، بسیج ، خانواده شهدا، وارده دانشگاه میشند ، و از لحاظه علمی‌ صفر ، و عقلی پوچ ، مرگ بر جاهلیت
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:14
behnam2009 - لندن - انگلستان
آقا چکارشون دارید؟ بذارید برن تو باغ قلهک یه کم بچرن سیر بشن میان بیرون! یه روزم می رن باغ آقا می چرن. حالا ببین
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:21
محمداصلی - تهران - ایران
نمایش مسخره ملایان پیرو دستور جدید خامنه ای مبنی بر سیاست تهاجمی . تعجب من از رسانه های بین المللی است که چگونه به همین سادگی در دام سناریوی وزارت اطلاعات آخوندها افتاده اند و این موضوع را پوشش رسانه ای وسیع داده اند تا الگویی برای مسلمانان تهی مغز و افراطی کشورهای دیگر شود .
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:30
mortimer - اصفهان - ایران
چند روز پیش مقاله ای در همین وب سایت منتشر شد در مورد هویت بسیجیا.اینم مدرکش.از طبقات پایین جامعه کاملا عقده ای که به آن ها آزادی برای انجام وحشی گری داده می شود.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:34
ملاصدرا - شیراز - ایران
جالب اینجاست که سایت تابناک نوشته بود که دانشجویان پس از تصرف سفارت انگلیس در آنجا نماز برپا کردند و جالبتر اینه که مطابق دین اسلام نماز در مکان غصبی باطل است.حالا از کی تقلید میکردن که نماز در مکان غصبی را ثواب میداند نمیدانم
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:38
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
بر پیروان آینی‌ که پیشوایش مهاج بود خورده ای نیست! به ویژه شاخه جعلی جدا شده از آن که نامهای دروغین و پوشالی را به دوش کشیده، بر در و دیوار مینگارند. نابود باد استبداد، جاوید آزادی!.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:44
birmingham - شیراز - ایران
اگر اینها دانشجو بودن ،لابد آینده هم دکتر میشن مثل مموتی...اینها همون ۵۰ هزار ساندیس خور هستن که جّو گیر شدن و ابروی یک ملت رو بردن ...
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:54
zamanphp - تهران - ایران
لعنت به این ارازل و اوباش که با نامیدن خودشون با عنوان دانشجو ، واژه دانشجو رو هم زیر سوال می برند
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:10
mehdikhoda - پادربورن - آلمان
من نمیدونم تلاش پلیس برای جلوگیری از این اتفاقات که کلا ۵۰۰ نفر هم نبودام بی‌ اثر مونده بد چه جوری همین پلیس تونست تجمع میلیونی مردم بعد از انتخابات رو به هم بزنه
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 19:44
delmorde - یوتوبوری - سوئد
بابا اینها مشتی روضه خون دزد هستند که مامور نابودی و چپاول کشورند. کدام دین لامذهبانی هستند در لباس مذهب. انقدر نفهمند که نمیدانند سفارتخانه یک کشور خاک ان کشور محسوب میشود و مسول محافظت از ان هستند و هیچ عذری در صورت حمله به ان پذیرفته نیست. اوابل انقلاب ریختند تو سفارت امریکا و بعد از مدتی اون جنگ ایران و عراق راه انداختند که منجر به کشته شدن صدها نفر و خرابی شهرهای مرزی بخصوص خرمشهر شد که هنوز نتوانستند ابادش کنند ولش کردند. حالا معلوم نیست باز از کدام طرف جنگی در راه است. ترکیه یا پاکستان یا .. اینان جز خرابی و مرگ و دزدی چیزی به ارمغان نیاورده اند.مرگ به حکومت اسلامی.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:11
aminmdn5 - تهران - ايران
اینا یه طرف دارم از این میسوزم که از کی تا حالا این بسیجی های وحشی اهل علم و دانشگاه شدن
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 20:52
yasamangoleziba - تهران - ایران
اینها خودشون برنامه میریزند بد سناریو میسازند بعدشم میگند رفتند جلوی دانشجو رو گرفتند، عجب شیاطینی هستند این اخوندا، جم کنید این چرندیات رو اولا اینا که حمله کردند مردم عادی نیستند و دانشجو هم نیستند ، فقط یک مشت بسیجی‌ حـ... هستند که از طرف خامنه‌ای اجیر شدند تا نقشهٔ کثیفشون رو عملی‌ کنند..
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 02:27
sepherdad - سيدني - استراليا
تمامی‌ خبر گذاری‌های خارجی‌ این خبرو به عنوان: دانشجویان ایرانی‌! منتشر کردن، بعضی‌ با عنوان دانشجویان دانشگاه تهران. اگر یه دانشجو هنوز نمیدونه که نباید از دیوار یه سفارت بالا بره، اگر هنوز نمیدونه که هر خسارتی به سفارت یه کشور هزینه ش از جیب مردم میزبان پرداخت می‌شه، باید در اون دانشگاه و بر سر اون دانشجو رو گًل گرفت. دوم، دولت هر کشور که نتونه امنیته سفارت خانه رو حفظ کنه، نشانه بی‌ عرضه گی‌ و ضعف دولت محلی هست.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 03:13
sepherdad - سيدني - استراليا
ویلیام هیگ گفت که به کاردار ایران در لندن اطلاع داده شده است که دولت بریتانیا خواهان دریافت غرامت بابت خسارات ناشی از حمله های دیروز است
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 14:15
alexxx - وين - اتريش
دولت ایران مدتهاست این راه رو یاد گرفته، هر هدفی‌ که داره که دردنیا انعکاس خوبی‌ نداره، یه عده لباس شخصی‌، اراذل و اوباش رو میفرست این کارها رو انجام بدن و بعدش هم میگن اینا یه عده خودسرانه این کار رو کردن و خودشون هم محکوم می‌کنند و قضیه تموم می‌شه میره، در این مورد البته دولت ایران از مدتی‌ پیش سعی‌ در این داره که دشمنانش رو اونقدر تحریک کنه که دست به حرکت نظامی بزنن، نظام فعلی‌ ایران ادامه حیاط خودش رو فقط در ایجاد جنگ می‌دونه، و به هر قیمتی هم که شده با یه کشور، واسشون فرق نمیکنه کدام کشور جنگ راه میندازن. امیدوارم لااقل اینبار مردم فریب این بازی رو نخورن و تان به این جنگ ندن .!!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.