فوریت طرح الزام استخدام خانواده جانبازان و شهدا تصویب شد

مجلس ایران روز سه‌شنبه، هشتم آبان ماه با یک فوریت طرح استخدام آزادگان، جانبازان و فرزندان آنها توسط دستگاه‌های اجرایی موافقت کرد.

نمایندگان مجلس در این روز دو فوریت طرح اصلاح بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹ را که به امضا ۵۳ نفر از نمایندگان رسیده بود بررسی کردند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، طرحی که در صورت تصویب نهایی، همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف می‌کند، دست کم ۲۵ درصد نیروهای مورد نیاز خود را از میان جانبازان، آزادگانی که شغل ندارند و فرزندان شهدا و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان بالای سه سال اسارت، همسران شهدا و جانبازان تامین کنند.
 
این در حالی است که پیش از این فرزندان جانبازان بالای ۵۰ درصد و آزادگانی که دست کم پنج سال سابقه اسارت داشتند می‌توانستند از سهمیه استخدامی استفاده کنند.
 
همچنین این طرح در تصویب نهایی، دستگاه‌های اجرایی را مکلف می‌کند که پنج درصد سهمیه استخدامی خود را نیز به «رزمندگانی» که سابقه شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها داشته‌اند، فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و فرزندان آزادگان زیر سه سال اسارت، خواهران و برادران شهدا اختصاص دهند.
 
علاوه بر این، مطابق این طرح، فرزندان شاهد، جانباز و آزاده از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف هستند و دستگاه‌های مشمول این قانون موظف می‌شوند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی، معدل و آزمون و فقط با گزینش عمومی و هماهنگی با بنیاد شهید و امور ایثارگران آنها را به صورت رسمی استخدام کنند.
 
این طرح دستگاه‌های اجرایی را مکلف می‌کند که نیروهای مورد نیاز خود را از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران تامین و برای استخدام آنها اقدام کنند.
 
نمایندگان مجلس ایران با ۱۱۹ رای موافق، ۱۸ رای مخالف، ۲۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در مجلس با دو فوریت این طرح مخالفت کردند.
 
تصویب دو فوریت نیازمند رای موافق دو سوم نمایندگان حاضر در مجلس است و یک فوریت این طرح در پایان با ۱۳۲ رای موافق، ۱۰ مخالف، ۲۰ رای ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.
 
در صورت تصویب نهایی این طرح، معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی رئیس جمهوری ایران و بنیان شهید و امور ایثارگران وظیفه نظارت بر اجرای این قانون را برعهده خواهند داشت.
 
آبان ماه سال گذشته نیز، مجلس طرحی را تصویب کرد که دستگاه‌های اجرایی را موظف می‌کرد ۲۵ درصد از نیروهای مورد نیاز خود را از میان فرزندان شهدا، جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر، آزادگانی که دست کم پنج سال سابقه اسارت دارند و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد به بالا تامین و آنها را «رسمی قطعی» استخدام کنند.
 
بر اساس این مصوبه‌ همچنین پنج درصد سهمیه استخدامی نیز به جانبازان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص پیدا می‌کرد.
 
همچنین مطابق این مصوبه، فرزندان شهدا از تمام امتیاز‌ها و مزایایی که برای جانبازان ۵۰ درصد در نظر گرفته می‌شود، به استثنای تسهیلات خودرو، حق پرستاری، کاهش ساعات اداری، قانون حالت اشتغال و سهمیه کنکور برخوردار می‌شوند.
 
از سوی دیگر به موجب این مصوبه به جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر، فرزندان شهدا و آزادگانی که دست کم پنج‌سال اسارت داشته‌اند، چنانچه شرایط علمی لازم را مطابق آئین‌نامه‌های بورس تحصیلی خارج و داخل داشته باشند به آنها بورس علمی داخل و خارج از کشور اعطا می‌شود.
 
حسن کامران، نماینده اصفهان در همین ارتباط امروز گفت که پیش از این نیز قانون برای استخدام فرزندان جانبازان با سهمیه ۲۵ درصد وجود داشته و مجلس به دنبال ایجاد حق جدیدی برای این افراد نیست،.
 
او تاکید کرد: ما انبوهی از جانبازان ۲۵ درصد داریم. از دستگاه​ها خواسته​ایم تا در چارچوب سهمیه استخدامی خود، با اولویت به ترتیب از بچه شهید و جانباز و اسیر استخدام کنند. در این طرح سهمیه اضافه نمی‌کنیم.
 
به گفته این نماینده مجلس، «اشتباه سهوی» مجلس موجب شد که قانون پیشین کنار برود.
 
در حال حاضر خانواده شهدا، جانبازان و خانواده آنها، آزادگان و خانواده ‏آنها، رزمندگان و جهادگران جنگ هشت ساله ایران و عراق در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ‏در مقاطع مختلف از سه سهمیه قانونی شاهد‌، رزمندگان و خانواده شهدا به علاوه قانون الزام استفاده می‌کنند. ‏
 
همچنین در سهمیه خانواده شهدا که مصوب سال‌های ۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی است علاوه بر همسران ‏شاهد، منسوبین درجه اول شهدا شامل برادران و خواهران و والدین آنها می‌توانند از این سهمیه بهره‌مند ‏شوند.
 
از سوی دیگر در قوانین و مصوبات مجلس نیز تسهیلات خاصی برای جانبازان و خانواده آنها در نظر گرفته شده که از جمله تسهیلات درمانی، مسکن، معافیت از کسورات بازنشستگی و بیمه، حق پرستاری و تقلیل ساعت کاری از جمله آنها است.

+33
رأی دهید
-39

a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
اینجوری میخوان نیرو جمع کنن و یه عده ای را فریب بدن و در استخدام خودشون درآرن و بعد هم بعنوان گوشت جلو توپ بفرستن توی جنگ و خودشون هم ملت را بچاپن. الآن یکعده بی خبر از همه جا به به و چه چه میگن و رهبر عزیزشون را دعا میکنن و بی خبر از اینکه چه نقشه ای واسشون کشیدن.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 11:40
بیداری اسلامی - تهران - ایران
هر چه تسهیلات به این خانواده ها بدهند کم است. لیاقت آنها واقعا بیشتر است.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 13:24
mortimer - اصفهان - ایران
این است شیوه حکومت شیاطین که روابط را به صورت ضوابط در بیاورند!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 12:23
سالار123 - کوالالامپور - مالزی
هیچی دیگه یعنی همش! اون از کنکور این هم از این
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 12:14
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
عجب شلتنهی هستن اینها!!!! بده اینهمه مدت یاد جانبازان افتادن باز!!!! چرا؟ چون اگه جنگ شد بازم بتونن از اونها برای سپر خودشون استفاده کنند......واقعا که یک مشت کلاه بردار ...دزد و بیناموس هستین
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 12:15
بیداد - اصفهان - ایران
اگه صدام ایرانو هم اشغال میکرد حتی یک درصد چپاولی که این حروم لقمه ها دارن انجام میدن رو نمی تونست انجام بده . تا اونجایی که در توانشون هست دارن می مکن خون ملت رو
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 15:07
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
دانه پاشیدن برای جلب شهدای آینده!!!---خیلی‌ پست فطرت هستید!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 16:09
Royan - بوخوم - آلمان
جانمی برم ایران استخدام بشم یو هووووووو/ آشغالها اینطوری میخواهند مردم را بسوی میدان جنگ بکشند, بازهم دست و دلباز شدن.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 23:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.