استفاده از خون اهدایی اهالی عسلویه ممنوع است

مردم عسلویه می‌گویند اجازه اهدای خون ندارند. مسئولان انتقال خون علت را بیماری بومی مالاریا در منطقه اعلام کرده‌اند هرچند این بیماری سالهاست که ریشه‌کن شده. کارشناسان اما می‌گویند آلودگی هوای منطقه وارد خون اهالی شده است.

«هفته گذشته در شهر مشهد قصد اهدای خون داشتم ولی بعد از آنکه متوجه شدند از اهالی منطقه عسلویه هستم با این استدلال که خون شما قابلیت استفاده ندارد از من خونگیری نکردند».

این نقل قولی از یکی از ساکنان منطقه عسلویه است که در گفت و گو با سایت قانون بیان شده است. مسئول مرکزانتقال خون بوشهر در گفت و گو با "تهران امروز" عدم دریافت خون از ساکنین این منطقه را به علت وجود بیماری مالاریا دانست. البته این بیماری سالهاست که ریشه‌کن شده است.

شهردار عسلویه فروردین ماه امسال اعلام کرد که وضعیت آلودگی هوا در این شهر، بسیار نگران‌کننده است و از مسئولان وزارت نفت خواست تا تدبیری برای رفع آلاینده‌های زیست محیطی این منطقه بیندیشند.

امام جمعه عسلویه نیز همان زمان در گفت و گو با مسئولان این منطقه گفت که مردم عسلویه برای نفس کشیدن هم دچار مشکل هستند و خواستار رفع مشکلات زیست محیطی این منطقه شد.

ذرات معلق گوگرد، اوره، آمونیاک و مواد هیدروکربنی از جمله آلاینده‌های خطرناکی هستند که در هوای عسلویه وجود دارند.

مدیرکل اداره محیط زیست منطقه عسلویه به خبرگزاری فارس گفته: «تنها چند دقیقه تردد در سطح شهر برای هر تازه‌واردی کافی است تا گوگرد را به خوبی استشمام کند؛ ضمن اینکه دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن نیز در منطقه بسیار شدید است».

خبرگزاری فارس در گزارشی که سال گذشته از آلودگی‌های زیست محیطی این منطقه منتشر کرد نوشت: «بوی ناشی از انتشار نفت و گاز لرزه بر انداممان می‌اندازد. در این میان فعالیت مجتمع‌های پتروشیمی که دستگاه‌های تصفیه فاضلاب ندارند یا اینکه سیستم‌هایشان فعالیت نمی‌کند و نقص فنی دارند نیز مزید بر علت شده است. این مجتمع‌ها به گفته مسئولان محیط زیست، آلودگی‌های خود را بی‌هیچ دغدغه‌ای در آب‌های نیلگون دریای خلیج فارس تخلیه‌می‌کنند».

البته تابستان امسال، مدیرکل محیط زیست استان بوشهر از نصب ایستگا‌ه‌های پایش دریایی در عسلویه خبر داد.

به گزارش‌سایت قانون، اکنون آلودگی‌ها در عسلویه به حدی رسیده‌که کارمندان و کارکنان عسلویه وقریه نخل‌تقی و توابع آنها، حق آلودگی دریافت‌می‌کنند. البته بعد از انتشار این گزارش، جوابیه‌ای از سوی شهرداری عسلویه در این سایت منتشر شده که هرگونه پرداخت حق آلودگی را تکذیب کرده است.

شهرداری عسلویه در این جوابیه با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی در آذر ماه سال ۱۳۸۹ پرداخت حق آلودگی به ساکنان این منطقه را تصویب کرد نوشته است: «متاسفانه علیرغم آلودگی شدید اعلام‎شده توسط آن رسانه محترم، مردم محروم منطقه از دریافت یک درصد عوارض آلایندگی که حق مسلم ساکنین این منطقه می‌باشد و مقام رهبری نیز در سفر اخیر به عسلویه به آن تاکید کردند، محروم هستند».

کارشناسان محیط زیست همچنین نگران بارش باران‌های اسیدی در منطقه عسلویه هستند.

+127
رأی دهید
-24

مهرتابان - تهران - ایران
فعلا همون حقوق چند ماه عقب افتاده کارکنان عسلویه رو بدن حق آلودگی پیشکش،چند وقت پیش وقتی کارکنان برای اعتراض به بی حقوقی اعتصاب کردن خیلیها رو اخراج و خیلیها رو هم دستگیر کردن .
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 05:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.