تعدد زوجات و عروس‌های خردسال در یک فرقه مذهبی آمریکایی

تصور می شود که شخص جفز بیش از ۴۰ همسر و ۶۰ فرزند داشته باشد

محمد منظرپور

بی‌بی‌سی، واشنگتن

واژه هایی همچون چند همسری، ازدواج با دختران کم سن و تعصب مذهبی خشک معمولا ً بعضی از کشورهای در حال توسعه را به ذهن می آورند. اما صنعتی ترین جوامع هم از گزند این پدیده ها در امان نیستند و هر از چند گاهی نمونه های از این موارد در آنها نیز خبر ساز می شوند.

یک نمونه، فرقه موسوم به کلیسای عیسی مسیح و قدیسین متاخر است که رهبر مذهبی آن به جرم تجاوز به دو کودک به حبس ابد محکوم شده و با اتهامات دیگری هم رو به روست.

وارن جفز، فردی که بسیاری او را پیشوای مخوف یک فرقه شستشوی مغزی شده توصیف می کنند، پیش از دستگیری به مدت یک سال تحت تعقیب بود. برای دستگیری او ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین شده بود و نام او در فهرست ۱۰ متهم اصلی تحت تعقیب اف بی آی (اداره تحقیقات فدرال آمریکا) قرار داشت.

در آن زمان، پیروانش اعتقاد داشتند او توسط نیروهای الهی محافظت می شود.

جفز بالاخره در ماه اوت سال ۲۰۰۶ به طور اتفاقی به خاطر یک تخلف رانندگی در تگزاس دستگیر شد و از "عرش به فرش" آورده شد.

در اتومبیل او مقادیر زیادی پول، کارتهای اعتباری، تجهیزات مخابراتی و حتی وسایل تغییر چهره کشف شد.

آقای جفز رهبر روحانی کلیسای بنیادگرای عیسی مسیح و قدیسین متاخر است، این کلیسا یکی از انشعاب‌های کلیسای مورمون است که حدود یک قرن پیش و پس از منع تعدد زوجات توسط کلیسای مادر، از آن جدا شد. خود کلیسای مورمون هم البته توسط قاطبه اعظم مسیحیان جهان به عنوان یک فرقه مسیحی به رسمیت شناخته نمی شود.

حدود ده هزار نفر از پیروان جفز در ایالتهای یوتا و آریزونا زندگی می کنند. در مجتمع های دور افتاده ای که در آنها او حکم پیامبر را دارد و تعدد زوجات یک سنت الهی شناخته می شود.

تصور می شود که شخص جفز بیش از ۴۰ همسر و ۶۰ فرزند داشته باشد. در آغاز اتهام او اجبار دختران زیر سن قانونی به ازدواج با مردان مسن بود. اما با ادامه تحقیقات پلیس بر دایره اتهامات او افزوده شد.

فلورا جسوپ در ۱۶ سالگی از یکی از اردوگاه های این فرقه گریخته و می گوید از هشت سالگی توسط پدرش مورد آزار جنسی قرار گرفته است

فلورا جسوپ یکی از قربانیان سابق این فرقه است. او در ۱۶ سالگی از یکی از اردوگاه های این فرقه گریخته و می گوید از هشت سالگی توسط پدرش مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

خانم جسوپ در تشریح نظام اعتقادی زمینه ساز این نوع تجاوزها به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "در جامعه چند همسری، این اعتقاد وجود دارد که وقتی یک مرد به فرزندانش تعرض جنسی می کند، این تقصیر آن کودک است که مرد را تحریک کرده، چون مردان عاری از گناه هستند؛ در نتیجه وقتی تعرضی رخ می دهد، مرد متجاوز آیاتی از کتاب مقدس ورد زباش است، چون به اعتقاد او، اهریمن در درون کودک است و او این وردها را به زبان می آورد حتی در حین تجاوز تا مانع از انتقال اهریمن از کودک به خودش شود."

خانم جسوپ که اکنون در امر مبارزه با کودک آزاری فعالیت دارد می گوید سوء استفاده جنسی از کودکان با فرهنگ چند همسری در هم تنیده است. وی می افزاید: "اگر شما به خاستگاه تعرض جنسی به کودکان در سراسر جهان نگاه کنید، چه در بین مورمون‌های بنیادگرا، چه بین مسیحیان بنیادگرا و چه بین مسلمانان، این عارضه با جوامعی که اعتقاد به عروسان کم سن و سال دارند پیوند خورده است. بین این دو عمل تفاوتی وجود ندارد. اساس باور آنها این است که شما باید با دختران کم سن و سال ازدواج کنید تا آنها را 'نگاه دارید و آموزش دهید' که زنان وفادار و تسلیمی باشند."

در نهم ماه اوت سال جاری میلادی، دادگاهی در تگزاس جفز را به جرم یک فقره تجاوز و یک فقره تجاوز به عنف به دو کودک به حبس ابد محکوم کرد.

حال دادستان‌ها امیدوارند محکومیت جفز نظام وحشتی که مانع از فرار بسیاری از این فرقه شده بود را بشکند.

+165
رأی دهید
-50

ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
حال مجسم کنید اگر رهبران دینی اسلام در این کشور بودند حکم زندان آنها چه بود!! ۵۳ ساله با ۹ ساله..و تجاوز به زنان اسیر ((همان کاری که در صدر اسلام با زنان ایرانی‌ کردند!!!!!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 07:20
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
آخونده پدوفیل در تمام دنیا وجود دارد. با این تفاوت که همه جای دنیا محاکمه‌ می‌‌شوند در ایران می‌‌شوند قاضی و وزیر.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 07:21
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
امان از دست این مورمون ها..از مسلمون‌ها هم بدترن
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 08:09
feminism - لندن - انگلستان
ننگ و رسوائی دیگری بنام مذهب ! باور و اعتقادِ کثیفی که میگوید کودک خردسالی که در عالم و دنیای دیگری سیرو سیاحت میکند، باعث تحریک پدرش میشود !!!!!!!!!! اینها خود اهریمنانی هستند که از نام شوم مذهب برای پوشش دادن به پلیدی ها و فرومایگی های خود استفاده میکنند !!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 08:20
red apple - دوبی - امارات
باز خوبه تو ایران نبوده وگرنه چه کامنتهایی می شد -اساسا افراد دیوانه و مریض همه جا هستن خدایا شرشونو کم کن نه نابود کن
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 08:56
Dionysos - پارسی - فرانسه
اگه پیامبر اسلام در قرن حاضر می خواست عایشه هفت ساله رو به خانه اش ببره و در 9 سالگی زفاف بکنه، حتما مثل این یارو محکوم می شد و فرقه اسلام هم به عنوان مخوف ترین فرقه شناخته می شد. اما 14 قرن پیش ظهور کرد و پیروانش هم امروز با افکار قرون وسطایی همه رو تهدید به اعدام می کنند و به بهانه توهین به اعتقادات می خواهند دهن همه رو ببندند. تا چند قرن دیگه که مردم غرب زمین رو به مقصد سیاره دیگه ای ترک کردند مسلمانان با برقع و شمشیر و پدوفیلی خواهند ماند و در حوض اسلام افتخار کسب خواهند کرد!!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 08:59
massoudoslo - اسلو - نروژ
کشور پیشرفته و با فرهنگ امریکا قانونمندی و قدرت را یکجا دارد . چرت و پرت های همه این فرقه ها و مسلک ها شبیه هم هستند فقط با کمی پس و پیش . هر مسلک و طریقی که برتری جنسی و اعتقادی را دامن زند در آخر بجز فساد و بی بند و باری هیچ ندارد .در همه جای دنیا در صد کمی از بزرگسالان به بچه ها صدمات جنسی میرسانند اما مهم اینجاست که قانون چگونه است و اصلا میتوانند کاری کند . در افغانستان و لبنان و فلسطین و گاها در ایران زیر سن ها را به عقد در میآورند که این خود یعنی تجاوز . فرقی هم نمیکند با چه تفسیری و تبصره ای .
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 08:40
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
این فرقهٔ‌ها چیزی نیستند به جز تللش شیطان برای ضربه زدن به مسیحیت! آموزه‌های مسیحی به روشنی در انجیل یافت میشوند که همهٔ این فساد‌ها را گونه میداند! شاید در کشورهای مسیحی این چیز‌ها وجود داشته باشد ولی‌ خود مسیح و شاگردانش زندگی‌ مبتنی‌ بر پاکی را می‌‌آموزند! اصلا آموزه‌های مسیحی بر الگوی تک همسری اشاره دارد!
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 09:53
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
اینم آخوند مسیحی، اینا در هر شکل و گروهی باشند بنوعی انسانهای فاسدی هستند. بگفته یک فیلسوف که الآن خاطرم نیست، میگه: یک مبلغ دینی در لباس مسیحی یا اسلامی و یا هر فرقه دیگر ، این شخص اینگونه و برای این استعداد دارد و مهم نیست که کجا بدنیا آمده باشد، در کشورهای مسیحی یک روحانی مسیحی و در دنیای اسلامی یک روحانی مسلمان و در چین یا هند بعنوان یک بودیست یا کنفسیوس و یا شامان مبلغ خواهد بود و اهداف خود را که در مجموع شارلاتانی بیش نیست به پیش می برد. اگر میان آشنایان خود کسی را دارید که درس ملایی و آخوندی میخونه، اینها اغلب انسانهای حراف و ترسو و دروغگو و شهوتران و بی جربزه ای هستند که این شغل را پیشه میکنند.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 10:18
garfield - تهران - ایران
دین افیون ملتهاست.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 10:37
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکاظلم و ستمی مسیحیت به ملت اروپا کرد از اسلام ما هم بتر بود. اینها زنها را به اسم شیطان زنده می‌‌سوزاندن فقطِ خط این که زنها موی قرمز داشتند. فراموش کردید که جردنو برنو ستاره شناس را اعدام کردند فقط به این خاطر که گفت زمین مرکز نیست بلکه خورشید. ولی‌ ملت اروپا بر خلاف ما هرگز با دین سازش نکردند. و نتیجه این است که کیشییش مسیحی‌ به همین راحت محاکمه‌ می‌‌شود ولی‌ در ایران قاضی می‌‌شوند.Dionysos - پارسی - فرانسه 20 punkt
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 10:41
SHEKAN - تهران - ايران
آدم بی شعور و نفهم هرجای دنیا که باشه بی شعور و نفهم چه در آمریکا و چه در هرجای دنیا . این چیز جدیدی نیست . دلیل وجود نداره که چون آمریکا ابرقدرت جهانه از خطا و اشتباه مبراست .
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 10:33
mohsenvilla@ - بهبهان - ایران
انگلستان_لندنfemnism عزیز. این شهوت پرستان مذهبی آشغال بنام مذهب هرکاری میکنند که امیال حیوانی خودراتأمین کنند . وقتی دینی که پیامبر آن به خاطرشهوت بادختربچه7ساله هم بسترمیشود چه انتظاری میتوانیم . داشته باشیم؟ . درموردمسیحیت نمیتونم اظهارنظرکنم چون آن رالمس نکرده ام
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 13:25
feminism - لندن - انگلستان
mohsenvilla@ / دقیقا همینطوره دوست من ، به نام دین چه جنایتها و وحشی گریها که کردند و میکنند. زنده یاد و انسان دوستِ بزرگ جان لنون در آهنگ " تصور کن " زیبائی زیستن در جهانی بدون مذهب را به زلالی و شفافی به تصویر کشیده است ! زنده یاد و نامش .
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 15:06
Neda02 - اتاوا - کانادا
بابا مذهب کلا گند زده به دنیا.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 18:46
Royan - بوخوم - آلمان
اصلا دین یعنی چی ؟ کی گفته که باید یه آدم دیگه برای من خط و مشی تعیین بکنه که به منافع خودش دست پیدا بکنه مهم اینه که انسانیت و قانونمندی در وجود شخص حاکم باشد , دین و مذهب و مسیح و محمد و شیخ و بودا همش شرو ور است.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 02:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.