سازمان ملل: نظامیان سوری مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند

این گزارش نظامیان دولتی سوریه را متهم به قتل ۲۵۶ کودک کرده است

یک گزارش سازمان ملل از ارتکاب جنایت توسط نظامیان سوری حکایت دارد.

به گزارش سایت انگلیسی بی بی سی، این گزارش که توسط یک هیات مستقل و به سفارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه شده حاکی از آن است که نظامیان دولتی بطور سیستماتیک "مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند".

 

در این گزارش سازمان ملل آمده که نظامیان سوری در جریان سرکوب مخالفان حکومت دمشق بر علیه غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان، وارد عمل شده و به جنایاتی نظیر قتل، شکنجه و تعرض جنسی علیه غیرنظامیان دست زده اند.

دولت سوریه همواره ادعا کرده که در حال مبارزه با گروههای مسلح است.

بیش از ۳۵۰۰ نفر در جریان ناآرامی های چند ماه گذشته در سوریه کشته شده اند.

اتحادیه عرب به اعمال تحریم هایی علیه دولت سوریه مبادرت کرده و دولت دمشق هم این اقدام اتحادیه عرب را محکوم کرده است.

هیات سازمان ملل که این گزارش را تهیه کرده است روز دوشنبه (۲۸ نوامبر) جزئیات گزارش ۳۹ صفحه ای خود را در جریان یک کنفرانس خبری در ژنو تشریح کرد.

این کمیته اعلام کرد بشدت نگران موارد ارتکاب جنایت علیه بشریت در سوریه است که در نقاط مختلف آن کشور اتفاق افتاده است.

این هیات برای تهیه گزارش خود با ۲۲۳ نفر از قربانیان، نظامیان سابق (فراری) و دیگران مصاحبه کرد. دولت سوریه به اعضای این هیات اجازه ورود به آن کشور را نداد.

برخی از نظامیان سابق که پست های خدمت خود را ترک کرده اند به اعضای این کمیته گفته اند برای سرکوب تظاهرکنندگان دستور "شلیک به قصد کشت" داشتند.

یکی از این نظامیان سابق گفته بجای شلیک مستقیم به سمت مردم، مبادرت به شلیک اخطار هوایی کرد ولی بخاطر تمرد از دستور دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این گزارش نظامیان دولتی سوریه را متهم به قتل ۲۵۶ کودک در جریان سرکوب ناآرامی ها کرده است. این گزارش افزوده ارتکاب چنین حجمی از جنایات تنها با چراغ سبز دولت سوریه ممکن بوده است.

+73
رأی دهید
-73

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
همین روزا هست که هم دولت سوریه سقوط میکنه هم ایران
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 02:16
demokrasi-solh - صحنه - ایران
خدا انشاالله هر چه آدمکشه بی شرفه که مردمو بخاطره قدرت و ثروت و حفظه حکومته کثافته خودشون و دارو دسته ی لاشخورشون میکشن و شکنجه و عذاب میدن روسیاه و مضمحل و نابود کنه حال به هر اسمی که به این کاره پلید میپردازن فرقی نمی کنه بشاره عوضی آخرایه کاره ته
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 06:10
mohsenvilla@ - بهبهان - ایران
نظام سوریه شباهت زیادی با نظام سرتاپا کثافت ایران داره . حیف که خبرنگارها اجازه ورود به این دوکشور رو ندارند . تا ازاعمال غیرانسانی ووحشیانه این پست فطرت هاگزارش بگیرند . امیدوارم علی چلاق ومحمودخوشکله واین بشاردیلاق. به سرنوشت قذافی دچاربشن
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 08:03
massoudoslo - اسلو - نروژ
پ نه په مرتکب پخش زولبیا در بین مردم شده اند !!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 04:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.