ممنوعیت پرواز وزیر خارجه ایران بر فراز مجارستان

 

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی


 وزارت خارجه ایران لغو سفر علی اکبر صالحی به هلند را تایید کرد. دولت مجارستان به هواپیمای او اجازه‌ی پرواز بر فراز این کشور را نداده است. صالحی قرار بود در اجلاس سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در لاهه سخنرانی کند.

روز دوشنبه (۷ آذر ۲۸ نوامبر) وزارت امور خارجه‌ی ایران اعلام کرد که علی اکبر صالحی اجازه‌ی پرواز بر فراز مجارستان را نیافته است.
 
وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران قرار بود برای سخنرانی در اجلاس سالانه‌ی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در لاهه شرکت کند.
 
وزیرخارجه تحریم شده
 
علی اکبر صالحی، سرپرست پیشین سازمان انرژی اتمی ایران در تابستان ۱۳۸۸ به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شد. نام  صالحی هفته‌ی پیش به فهرست افراد تحت تحریم سوئیس اضافه شد.
 
روز ۲۷ آبان دولت سویس اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داده و نام‌های ۱۱۶ مقام جمهوری اسلامی، از جمله علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه‌ را در فهرست افرادی قرار داده که تحت تحریم‌های مالی و مسافرتی هستند.
 
بدین ترتیب، تعداد افراد تحریم‌شده‌ی ایرانی در سوئیس به ۲۵۰ نفر رسید. علاوه بر این افراد، ۱۱۱ شرکت ایرانی نیز از سوی دولت سوئیس تحریم شده‌اند.


 
روابط تیره‌ی ایران و هلند
 

زهرا بهرامی

 

به گزارش سایت‌های ایرانی، برای علی اکبر صالحی در اجلاس سالانه‌ی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در لاهه، نوبت سخنرانی نیز در نظر گرفته  شده بود. این در حالی است که روابط جمهوری اسلامی و هلند هنوز به حالت عادی برنگشته است.
 
هلند پس از اعدام زهرا بهرامی، شهروند ایرانی‌تبار هلندی روابط خود با ایران را محدودتر کرد. بهرامی که سه روز پس از ناآرامی‌های عاشورای سال گذشته دستگیر شده بود، به اتهام نگه‌داری و فروش مواد مخدر به اعدام محکوم شد. در حکم دادگاه همچنین مصادره‌ی اموال، ۱۴ میلیون ریال جریمه‌ی نقدی و هفتاد ضربه شلاق قید شده بود.
 
دولت هلند که تلاش‌های زیادی برای آزادی بهرامی کرده بود، علاوه بر محدود کردن روابط خود با جمهوری اسلامی به جمع کشورهایی پیوست که برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران تلاش می‌کنند.
 
دو هفته پیش، اوری روزنتال، وزیر امور خارجه‌ی هلند تاکید کرد که در نشست اول دسامبر اتحادیه‌ی اروپا به طور حتم تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال می‌شود، «اما اتحادیه اروپا نباید سایر گزینه‌ها را منتفی بداند».

+98
رأی دهید
-33

Warrior in london - لندن - انکلیس
خاک بر سرت صالحی تو از منم کمتری که بدون ویزا میرم هلند سویس هیشکیم نمیتونه جلومو بکًیره. خدایا شکرت من از وزیره امور خارجمون معتبرترم مملکته داریم
دوشنبه 7 آذر 1390 - 21:29
dash-akol - لندن - انگلستان
به امید روزی که این وطن فروش‌ها به میز محاکمه کشیده بشن و به سزای اعمال کثیفشون برسن. دموکراسی خیابون یک طرفه نیست وقتی‌ این جانورها به هیچ قانون انسانی‌ احترام نمی‌گذارن باید به همین طریق باهاشون رفتار کرد.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 21:57
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
مجارستان کار خوبی کرد، منم بودم نمیذاشتم ۱ هواپیما حامل "پهن" از آسمان کشورم عبور کنه
دوشنبه 7 آذر 1390 - 22:21
باريك بين - تهران - ایران
Warrior in london - لندن - انکلیس- دوست من بهت تبریک می گم خیلی موفقیت بزرگی کسب کردی. اگه واقعا تبعیت انگلستان رو داشته باشی امریکا هم می تونی بری. اگه میشه برو امریکا چون خیلی از مقامات کشورمون نمی تونن برن، خودش یک موفقیت بزرگ می تونه توی زندگیت باشه. به هرحال من خودم تشویق می کنم. خلاصه خیلی کارت درسته. ایرانیا واقعا هرجا که رفتن مثل تو موفق بودن و به همین دلیل هرجا دلشون بخواد می تونن برن.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 22:33
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
چه خبر خوبی‌. خاک بر سرّ وزیر ایرانی‌ که همیشه به زیره
دوشنبه 7 آذر 1390 - 22:44
odin - انتورپن - بلژيك
از 7 سال پیش هزار بار همه گفتن که تحریم سیاسی باید شروع بشه اما اتحادیه اروپا و کشورهای سودجو از اینکار جلوگیری میکردن. امیدوارم از این ببعد این تحریم رو همشون جدی بگیرن و مخصوصآ با این قلطهای زیادی که در مورد زدن پایگاه موشکی ناتو و امریکا کردن، حتا به ترکیه هم راهشون ندن.ترکیه اینو خوب میدونست که رژیم داره به چه سمتی میره که صدای 18 میلیارد رو در نیاورد، فردا که اینها کله پا بشن اونها هم صاحب پول و سرمیاه ها میشن.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 11:38
Azadikhah - تكسل - هلند
عجب آبرو ریزی جهانی!وزیر امور خارجه که خودش مسئول ویزا دادن مردم هست ! نگذارند از مرز کشوری عبور کنه!اعتبار ایشون در حد زرشک!مثل اینکه یادشون رفته همین کار رو 2-3 ماه پیش با هواپیمای مرکل که داشت به هند میرفت کردن!. تازه اون خودش صدر اعظم بود، از سفیر هم بالاتر بود. می خواید سفیر مجارستان هم اخراج کنید تا اون کشور هم مثل بقیه از مزایای وحشتناک ارتباط با ایران، این بازیگر مهم عرصه ی بین الملل و غول صنعتی و اقتصادی محروم بشه.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 15:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.