از آیت‌الله‌ها هم به خدا نزدیکتر هستم

 از آیت‌الله‌ها هم به خدا نزدیکتر هستم

رافق تقی، نویسنده آذربایجانی


 رافق تقی، نویسنده‌ی آذربایجانی چهار روز پس از سوءقصد در باکو جان سپرد. وی پیش از مرگ خود احتمال دخالت ایران در این سوءقصد را تائید کرده بود. هنوز بسیاری از سئوال‌ها پیرامون مرگ این نویسنده‌ی منتقد اسلام بی‌پاسخ است.

رافق تقی در روز چهارشنبه  دوم آذر۱۳۹۰ در بیمارستانی در باکو درگذشت. پلیس آذربایجان تحقیقات پیرامون سوءقصد و مرگ رافق تقی را ادامه می‌دهد. روزنامه‌های دولتی این کشور خبر درگذشت این نویسنده‌ی منتقد اسلام را بدون تفسیر منتشر کردند، اما رسانه‌های مستقل و وابسته به اپوزیسیون آذربایجان به دست داشتن  عوامل ایران" در این سوءقصد اشاره می‌کنند. در عین حال خود رافق تقی نیز پیش از مرگش "از احتمال دست داشتن عوامل ایران" صحبت کرده بود.

ایلغار، برادر رافق تقی درگفت‌وگو با دویچه‌وله ضمن تائید صحبت‌های برادرش گفت، پلیس ضارب را دستگیر نکرده و خانواده‌ی او فعلا از تحقیقات پلیس اطلاعی ندارد. یک کارشناس اهل باکو به دویچه‌وله گفت، قتل رافق تقی، رئیس "مجمع نویسندگان آزاد آذربایجان" احتمالا با اصلاح قوانین دینی در آذربایجان  مرتبط است. چون وی در سال ۲۰۰۹ از حبس آزاد شده و در ظرف دو سال گذشته سوء‌قصدی به جان او انجام نگرفته است. وی تاکید کرد، اصلاح قوانین دینی آذربایجان به منظور مقابله با نفوذ ایران انجام گرفته است.

روزنامه‌ی جمهوری اسلامی: سلمان رشدی آذربایجان به قتل رسید

 تاکنون حکومت آذربایجان درباره‌ی سوءقصد به جان رافق تقی سکوت کرده است. گرچه مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران تاکنون واکنشی پیرامون سوءقصد به جان نویسنده‌ی آذربایجانی نشان نداده‌اند، سفارت ایران در باکو دست داشتن ایران در این سوءقصد را تکذیب کرد.

اما روزنامه‌ی جمهوری اسلامی ایران درباره این واقعه نوشته است: «سلمان رشدی جمهوری آذربایجان، به قتل رسید. رافق تقی که به دلیل اهانت به پیامبر اکرم در جمهوری آذربایجان به سلمان رشدی معروف بود، دیروز توسط یک فرد نا‌شناس به قتل رسید. وی به دلیل اهانت‌های بی‌سابقه به حضرت رسول اکرم، مورد نفرت مردم جمهوری آذربایجان بود. به همین دلیل، مردم آذربایجان از آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی درباره‌ی وی استفتاء کردند و ایشان در‌‌همان زمان این شخص را محکوم به اعدام دانستند».

رافق تقی:  من از آیت‌الله‌ها هم به خدا نزدیک‌ترم

 رافق تقی نظرش را آشکارا درباره‌ی فتوای روحانیان ایران در محافل مختلف آذربایجانی‌ها و همچنین در رسانه‌های مستقل کشور بیان کرده بود.

وی در یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی خود دراین باره می‌گوید: «هفت آیت‌الله برای مرگ من فتوا داده‌اند. برخی از آنها دار فانی را وداع گفتند. اینان که به اصطلاح خادمان دین هم هستند و بنام دین فتوای قتل دیگران را صادر می‌کنند، کارشان بی‌معناست. من مثل این آیت‌الله‌ها کتاب‌های دینی زیادی نخواندم و بیشتر کتاب‌های علمی خواندم، اما برای کسی آرزوی مرگ نمی‌کنم. بگذار زندگی کنند. نکش و حکم قتل صادر نکن! زندگی را هدیه کن نه مرگ را! من هم از شما خوشم نمی‌آید، اما من به مرگ شما حکم نمی‌کنم. پس به من بگوئید چه کسی به خدا نزدیکتراست. من از آیت‌الله‌ها هم به خدا نزدیکترهستم».

پس از صدور فتوا، زندگی نویسنده چگونه گذشت؟


 
آیت‌الله فاضل لنکرانی در فتوای چهارم آذر ۱۳۸۵ خود صریحا حکم می‌کند: «قتل او بر هر کسی که دسترسی داشته باشد لازم است».  پنج سال از تاریخ این فتوا می‌گذرد. این پنج سال را رافق تقی چگونه گذراند؟

 یکی از دوستان نزدیک رافق که او را همراهی می‌کرد، در گفتگو با ذویچه وله درباره‌ی زندگی این نویسنده و پزشک آذری پس از صدور فتوا، چنین شرح می‌دهد: «آخرین دیدار ما در قهوه خانه‌ای نزدیکی مجسمه‌ی آنا سلطانوا در گنجلیک بود. او تعریف می‌کرد کلا زندگی برای او سخت بوده اما پرانرژی کار می‌کرد. بعد از فتوا دستگیر شد و 2 سال حبس بود. پس از آزادی هم که هر وقت مقاله می‌نوشت با موجی از توهین و تحقیر دین‌داران رادیکال مواجه بود. خودش پیش‌بینی می‌کرد روزی احتمالا به جان او سوء قصد کنند و دغدغه‌ی ترور داشت. اما آزادانه و بدون هراس کار و فعالیت می‌کرد».

رافق تقی درباره قاتل چه گفت؟

از آیت‌الله‌ها هم به خدا نزدیکتر هستم

رافق تقی

رافق تقی پس از سوء‌قصد، درباره‌ی وقوع این حادثه به تفصیل سخن گفت.  وی در یکی از مصاحبه‌های خود در بیمارستان باکو جزئیات این حادثه را چنین توضیح می‌دهد: «ساعت ۱۰ شب به من حمله کردند. ضارب صورتش را پوشانده و حتی یک کلمه هم صحبت نکرد و اگر چنین می‌کرد من از لهجه می‌توانستم او را شناسائی کنم. من در طول هفته فقط یک روز ساعت ۱۰ شب به خانه‌ برمی‌گردم. شخص ضارب دقیقا اطلاع داشت که در کدام شب دیر برمی‌گردم. آنها مراقب من بودند و این حمله را سازماندهی کرده بودند. ضارب به من ۷ ضربه زد».

رافق تقی دو روز پیش از مرگش در یک مصاحبه‌‌ی دیگر بر روی تخت بیمارستان به این سئوال خبرنگار آذری که در پشت این قضایا دست چه کسانی را می‌تواند مشاهده کرد، چنین پاسخ می‌دهد: «این سوءقصد یا از طرف دین‌داران افراطی آذربایجان صورت گرفته، یا اینکه از طرف عوامل ایران سازماندهی شده است».

رافق تقی در این گفتگو انگیزه‌ی سوءقصد را نوشته‌های انتقادی‌اش درباره اسلام افراطی و خصوصا آخرین مقاله‌اش تحت عنوان «ایران و جهانی سازی» می‌داند.

ادامه‌ی انتشار مقالات به نام رافق تقی در جمهوری آذربایجان

 رافق تقی رئیس"مجمع نویسندگان آزاد آذربایجان" بود و مجموعه داستانی نیز از وی منتشر شده است. وی مقالاتی هم در رسانه‌های آذری زبان درباره اسلام‌گرایی منتشر کرده است.

آقشین یئنی‌سئی، نویسنده‌ی همکار او به دویچه وله می‌گوید: «در آذربایجان روشنفکران و نویسندگان جمهوری معتقدند که قتل رافق تقی به دلیل ترساندن نویسندگان جمهوری آذربایجان انجام گرفته است».

آقشین یئنی سئی نویسنده و شاعر آذربایجانی، عضو مجمع نویسندگان آزاد آذربایجان خبر داد که وی به همراه برخی دیگر از شاعران و نویسندگان کشور مقالاتی را برای  ادامه راه رافق تقی منتشر خواهند کرد. آقشین یئنی سئی می‌افزاید: «هر روز یک  نفر از دوستان رافق تقی با اسم مستعار رافق تقی در نشریات مقاله خواهد نوشت و عقایدش را بدون سانسور منتشر خواهد کرد. ما می‌خواهیم این کمپین را سازماندهی کنیم».

این نویسنده و شاعر آذربایجانی درگفتگو با دویچه وله خبر داد که قتل رافق تقی باعث مصمم‌تر شدن شاعران و نویسندگان آزاد‌اندیش جمهوری آذربایجان خواهد شد.

+105
رأی دهید
-96

Azadikhah - تكسل - هلند
هر کسی‌ از اسلام نقد کند را بکشید ببینیم تا آخرش چه کسی‌ منفور و چه کسی‌ محبوب دلها هست!ننگ به آدمکشان
دوشنبه 7 آذر 1390 - 09:53
Dionysos - پارسی - فرانسه
می بینید که قرآن با ایه های مخالف دگر اندیشی و مبارزه با کفار، راه ترور مخالفان رو برای لنکرانیها باز گذاشته. شمایی که ادعا می کنید مسلمانید چند بار این ایه ها رو خواندید و اصلا معنی آنرا فهمیدید؟ شمایی که مسلمانید اما تقاضای دموکراسی می کنید چرا انتقاد نمی کنید؟ سکوت شما در برابر این جنایتها علامت موافقت شما با لنکرانیهاست؟
دوشنبه 7 آذر 1390 - 09:54
ای ایران - یوته بوری - سوئد
روحش شاد باد به امید روزی که همه ازادی بیان در تمام دنیا داشته باشند مخصو صا در ایران عزیز
دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:06
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
مرگ بر تروریسم نهان در اسلام و مرگ بر تررریستهای آدمخوار و پست فطرت اسلامی که هر روز رود خون جاری میکنند!!! زنده یادت و چهرهٔ مهربانت!!!!دست کثیف ملایان بی‌ شرف ایران مشهود!!!!!
دوشنبه 7 آذر 1390 - 09:59
Dara va sara - پرت - استرالیا
بعد از خواندن کامنت جوانان تحصیل کرده و بخصوص فرنگ دیده در رابطه با لخت شدن خاتم ایرانی..به این خبر و فتوای آقای لنکرانی رسیدیم..و بالا خره به این نتیجه رسیدم که انچنان جماعت باید باشند تا لنکرانیها فرمان قتل بدهند..جوانهای که هنوز معنی لخت شدن را نمیدونند و شخص را به عنوان فاحشه نگاه میکنند. چطور میتوانند نوشتهای این نویسنده را بخونن و ان را نکشند.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:20
kamran63 - ليون - فرانسه
الحق که از این آیت‌الله‌ها به خدا نزدیکتر بودی... روحت شاد.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:28
morteza-bikhial refigh - گرگان - ایران
هرکیو بخوان میکشن.. جه خفقانی.. نیروهاشون همه جای دنیا پخش شدن دیگه...
دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:38
Alborzi - کرج - ایران
کاش ترجمه مقاله ای که باعث سوء قصد شد را منتشر میکردید. امیدوارم خونش بی نتیجه نباشه و باعث تغییرات بزرگی در کشور آذربایجان بشه.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:33
uuu.2010 - تبریز - ایران
ایشان در طول زندگی‌ خود به عنوان پزشک حتما جسم بسیاری از انسان‌ها را نجات داده‌اند... به عنوان یک نویسندهٔ آزاد اندیش نیز حتما نوشته‌هایی‌ دارند که ذهن بسیاری را از جزم اندیشی‌ و مطلق گرایی نجات داده‌اند... به قول خودش "برای کسی آرزوی مرگ نمی‌کنم. بگذار زندگی کنند. نکش و حکم قتل صادر نکن! زندگی را هدیه کن نه مرگ را!" امیدوارم با فوتش نیز عده‌ای از نویسندگان و آزادی خواهان مصمم شوند تا راه او را ادامه دهند... چه زندگی‌ میتواند انسانی‌ تر از آن باشد و چه مرگی پر شرافت تر از این مرگ... راهش مستدام...
دوشنبه 7 آذر 1390 - 10:42
محمداصلی - تهران - ایران
یک نمونه روشن دیگر از ماهیت پلید و ضد بشری دین .
دوشنبه 7 آذر 1390 - 11:15
romano - تهران - ایران
به اصطلاح دینداران با جنایت خود اثبات کردند راه و کلامش راست و حق بود. بقول خودش مرگ برای کسی نخواست اما اینها خواستند و به عنوان یک دیندار می‌گویم غلط کردند و باید ریشه این تفکرات متحجر و قرون وسطایی که خود را مالک جان و ناموس مردم به لطف ویژه فرازمینی بر طبقه‌ای خاص می‌داندهمچنین تمام مساجد و دکانهایشان که مفتخوری را از آن پایه گذاری می‌کنند برای همیشه برچیده شود و تمام جنایتکارانشان به دست قانون و آنهایی که مشوق اینکار هستند به جرم فاشیزم دینی محاکمه شوند تا شاید بشر بعد از قرنها خصوصا مسلمانان قدری از آزادی و اندیشه بدون جهالت برخوردار شوند.بیشک اینها نه باعث شرم دینداران بلکه هر انسان با وجدانی هستند که شخصی به خود اجازه میدهد تنها بخاطر چیزی که در فکر کس دیگر است او را حذف فیزیکی کند.آخوندها ای دنیا دوستان اصیل و ای دلالان اعتقاد و ای نان به پاکترین اعتقاد مردم خواران از همه شما متنفرم متنفر. شما همه چیز مردم را از هر دینی گرفتید و چیزی بجز جهل،خرافه،عقب ماندگی و ظلم و مرگ و تجاوز به آنها ارائه نکردید. از شما حتی یک جمله در گوش تاریخ نمانده. انکارتان نزدیک است دیدار به قیامت
دوشنبه 7 آذر 1390 - 11:52
yasamangoleziba - تهران - ایران
خدا رحمتش کند و روحش شاد باشد...
دوشنبه 7 آذر 1390 - 12:13
potatis - مالمو - سوئد
یک جمله که از دهان پزشکی‌ چون او درمیاید : زندگی‌ را هدیه کن نه مرگ را ،اما یک جمله از یک آدم دین فروش بیسواد چون لنکرانی :این شخص باید اعدام گردد. تفاوت خیر و شر کاملا مشهود است.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 12:11
hashamdar - تهران - ایران
منم می‌خوام فتوا بدم هر کس این اخوندا و بسیجیهارو از روی زمین برداره یه نفس راحت میتوون بکشه..
دوشنبه 7 آذر 1390 - 12:15
azerbaican - تبریز - ایران
الکی از این بی شرف دفاع نکنید این فرد به هیچ چیز اعتقاد ندارد و فردی بی اخلاقی است . در یکی از مقاله هاش که باعث فتوا شد با کمال بی شرمی حرفایی زده که اساس ندارند و غلط هستند و پر از فحش هایی به اسلام و پیامبر اسلام هست. در جایی از مقاله گفته که کسی که به حضرت عیسی ایمان آورده است هرگز دماغش را با حضرت محمد پاک نمی کند. من متاسفانه با این کثافت همزبان هستم و برخی مقاله هاشو تونستم بخونم. در مورد عاشورا هم مقاله ای رو نوشته و هر چی چرت وپرت بلد بوده به عاشورا گفته. در ضمن ایشون نه تنها فرد مشهور و پر اوازه ای نیست بلکه در محدوده ی اشنایان و نزدیکان هم اعتبار خاصی ندارد و فقط توسط برخی سایت ها (از قبیل همین سایت) بزرگ نشان داده می شود. خود اذربایجانی ها هم او را زیاد نمی شناسند مگر شما هر روزنامه نویس کشورمان را می شناسید؟
دوشنبه 7 آذر 1390 - 12:45
demokrasi-solh - صحنه - ایران
انشاالله خداوند تمام تندروها را ،چه سکولار چه دیندار ، به تعادل و تحمل عقیده ی مخالف و عشق به همنوع و مدارا و انسانیت بیشتر رهنمون فرمایند. گروههای رادیکال و افراطی با هر مرام و عقیده ایی بنظرم از خوبی و اعتدال فاصله دارند
دوشنبه 7 آذر 1390 - 13:15
ukguy4u - لندن - بریتانیا
مسلما جایگاهش پیش خدا نزدیکتره. اسلام دینیه که از خدا موجودی خشن و بی رحم ساخته که برای انسانهای و جونشون کوچکترین ارزشی قایل نیست. امیدوارم خدا اسلام رو نابود کنه.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 14:17
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این آفت الله‌های اسـ... دست به هر جنایتی میزنند تا دکان بازار خود را باز نگاه دارند.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 14:56
potatis - مالمو - سوئد
آقای romano - تهران - ایران.محترم یک سوال از شما داشتم آیا شما به الله مدینه و کتاب قرآن اعتقاد داری یا نه ؟ چون من که از کامنتهای دو پهلوی شما واقعاً گیج شدم.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 14:59
islam zoda - تورنتو - کانادا
روحش شاد، من هم از اسلام متنفرم...مورد توجه تروریستهای عرب پدر...
دوشنبه 7 آذر 1390 - 15:58
Dionysos - پارسی - فرانسه
azerbaican - تبریز - ایران، مگه کسی که مسیحی می شه باید آب دماغش رو با محمد پاک کنه؟! اصلا گیریم به محمد فحش هم داده باشه، مگه محمد کیه که به خاطرش جان یک انسان رو بگیرند؟ امیدوارم از این جنون دین پرستی و مقدس مآبی شفا پیدا کنید.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 16:10
greentree - تهران - ایران
تمامی‌ دانشمندان و افراد تحصیل کرده صادق و پر تلاش از آیت‌الله‌ها بزرگتر و به خدا نزدیکتر هستند ،
دوشنبه 7 آذر 1390 - 16:12
azarbayjan362 - تهران - ايران
خدایش رحمت کند
دوشنبه 7 آذر 1390 - 16:49
baas - روتردام - هلند
اسلام ترور می‌‌کند چون منطق ندارد./ بربر
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:09
Iranpride2012 - دالاس، تکزاس - امریکا
با اهانت به دیکران و اهانت به اعتقاد دیکران به خدا نزدیکتری ؟ 
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:18
Norway-104 - اسلو - نروژ
روحش شاد و یادش گرامی‌ باد،
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:36
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
آقای تبریز- ایران اینهمه آخوندهای کثیف و مسلمانها به ادا یان دیگر فحش میده همه‌رو کافرو نجس میدونه...کسی هم اعتراض کنه سزاش مرگ،،،چرا دیگران نباید انتقاد کنند؟؟؟؟ تو هم از همان قماش هستی‌،،،ولی‌ یکبار با خودت فکر کن که اگر پدر تو مثلمان نبود آیا باز هم اینگونه دفاع میکردی؟؟؟یه کم مطالعه کن ضرر نداره ،دین تو به تو به ارث رسیده بدون اینکه بدونی‌ آصلا چی‌ هست...به خطر کسانی‌ عزاداری می‌کنی‌ بخاطرش عدم میکشی که زمانی‌ به نسل تو تجاوز کردن و میخواستن با زور فکر‌ تو را مثل خودشون کنند....و این متاسفانه نسل به نسل گشت و بدین جا رسیده...این آخوندها اجازه نمیدان کسی تحقیق کنه چون میدانند که با فهمیدن حقیقت دیگر جای نخواهند داشت....
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:45
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
انقلاب صادر شد رفت!! جهانی‌ شده.. مدیریت جهانی‌ ولی‌ وقیح در سطح منطقه برای بیداری اسلامی بی‌ وقفه به کشتار ادامه میده. مرگ بر خامنه‌ای و مزدورانش
دوشنبه 7 آذر 1390 - 19:32
آرش کمانگیردوم - تهران - ایران
آهای ...... که به خاطر اعتقادات غیر قابل باورت و به تحریک اراجیف یک غیر انسان ترسو، چاقو به دست می گیری و با خیال دست یابی به حوری های بهشتی و شراب ناب یا شایدم به خاطر مشتی دلار!، سر فروهر ها، رافق تقی ها، بختیار ها و .. را می بری و خوشحالی می کنی، انسان باش! کمی از اون مغز تهی ات کار بگیر! بزار یه ذره فسفر مغز پوکت بسوزه! بیچاره! از این کپک زده های پشمالو که اسم آیت الله و کعب الله بر خود می گذارند بپرس که آلله چی هست؟ یا کی هست؟ و چه جوری و کی به این پشمالو های بیسواد نمایندگی داده و اونها رو نشانه و حجت خودش کرده که بتونند دستور قتل صادر کنند؟ اگر اون بی شعورها تونستند در حضور چند نفر آدم بی غرض دانشمند حرفاشونو اثبات کنند، اونوقت آدم بکش!
دوشنبه 7 آذر 1390 - 19:16
Norway-104 - اسلو - نروژ
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان- به آقای تبریز- گفتی‌ یک کم مطالعه کن !!!!!!! خوب اگر سواد مطالعه داشت اینطور فکر نمیکرد !!!!
دوشنبه 7 آذر 1390 - 20:23
mohsenvilla@ - بهبهان - ایران
بابا اسلامیون منظق ندارن. نمیشه کاریشون کرد
دوشنبه 7 آذر 1390 - 22:33
Freedomforiran - لندن - انگلستان
روحش شاد و یادش گرامى باد و امیدوارم. که نصل این اخوند هاى کثیف. بزودی از روى. زمین برداشته بشوند 
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 00:22
hovakhshatare - تهران - ایران
هر کسی میگه اسلام دین خشنی است باید گردنش رو زد! این طوری به دنیا ثابت میشه که اسلام دین خشنی نیست! آره ارواح شکمتون! بکشید ببینیم با کشت و کشتار به کجا می‌رسید. هی خشونت دین‌تون رو به دنیا ثابت کنید و منفورتر بشید.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 02:02
azerbaican - تبریز - ایران
تازه این چه اسلامی است که انها دارند: شراب و سکس که ازاد است تعویض زن که می کنند.سکس دسته جمعی که دارند. حجاب هم که ندارند. ساحل هم دارند .مگر از انچه خواسته اند چیزی کم دارند. اصلا مگر مسلمانند که از اسلام گله دارند؟ مثل این است که ما بیایم بگوییم هر چه می کشیم از مسیحی بودن ماست.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 06:46
azerbaican - تبریز - ایران
امریکا امد و در عراق 1000000 نفر را کشت . در مورد ان کشتار هم همین طور فکر می کردید؟. در کشور های اروپایی اگر کسی به یهودیت توهین کند چه کی کنند؟ جایزه می دهند؟. در یک فیلمی فرد مزخرفی کلاه یهودی به سر داشت! پدر ان کارگردان را در اوردند.که چرا یهودیت را خراب می کتی!. ( در مستند arrivals توضیحش هست). تازه مگر شما چه چیزی از این مردک می دانید کدام مقاله اش را خوانده اید ؟. فقط بلدید حرف بزنید تا عریضه خالی نماند. آذربایجان انقدر داغون است که استان اردبیل برایش سبزی صادر می کند. از مرز ایران تا شهر باکو حتی یک درخت هم نکاشته اند.حتی بلد نیستند کتاب چاپ کنند اکثر کارهایشان را آذری های ابران برایشان انجام می دهند. با این روحیه کار و تلاش, مردک می گوید چون اسلام داریم این طور شده ایم(در مفاله اش). پس چرا تبریزی ها ان طور نشده اند.
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 06:45
محمداصلی - تهران - ایران
azerbaican - تبریز - ایران چرا فرافکنی میکنی . کشتار آمریکا در عراق مجوزی برای قتل یک انسان بخاطر ابراز عقیده اش نیست . با این طرز فکری که شما و این آخوندها دارید اگر قدرت امریکا را داشتید اکثر مردم دنیا را می کشتید . شما ببینید با این قدرت غصبی که از راه فریبکاری و دروغگویی در ایران بدست آورده اید چقدر قتل و شکنجه و جنایت می کنید . مخالفان خود را محارب با خدا و رسول می دانید و از هیچ وحشیگری در مورد آنها دریغ نمی کنید . حتی به خانواده آنها هم رحم نمی کنید . واقعیت عینی و ملموس این است که افکار و عقاید شما مسلمانان خطری بزرگ برای بشریت و جامعه متمدن است .
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 10:35
Dara va sara - پرت - استرالیا
zerbaican - تبریز - ایران..خودتم نمیدونی چی میگی..چه ربطی به آمریکا داره. چرا هرچی میشه میکنید تو بحث امریکا و اسرائیل؟؟شما از نظر روانی مشکل دارین .چه ربطی به خرابی آذربایجان داره؟ بابا رو بخاظر اعتقادش بخاطر سوادش. بخاطر معلوماتش . کشتن. میفهمی یعنی چی ؟؟؟شما ها چرا عاشق ادم کشی هستین...
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 10:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.