جلوگیری از فرود اشتباه هواپیما درجاده قدیم کرج در ثانیه های آخر

قانون : گزارش های مردمی از دیدن یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 طی هفته گذشته در نزدیک خانه هایشان باعث شد تا ماجرا را از فرودگاه مهرآباد جویا شویم و از وجود یک اتفاق خطرناک در حوزه هوانوردی پرس و جو کنیم. خبرنگار قانون پس از آگاهی از این ماجرا طی تماس با کنترلرهای برج مراقبت فرودگاه مهرآباد متوجه شد که این هواپیما در مسیر بازگشت از مدینه به تهران با حدود 500 مسافر تا ارتفاع نزدیک به ساختمان ها پایین آمده و به علت خطای خلبان باعث وحشت مردم و ساکنان اطراف فرودگاه شده است.

بر اساس این گزارش،هواپیمای بوینگ 747 با حدود 500 مسافر در شب 29 آبان 90 حدود ساعت 12 شب به علت اشتباه گرفتن خیابان های اطراف فرودگاه نزدیک بوده است در اتوبان های اطراف فرودگاه مهر آباد فرود بیاید که خوشبختانه در ثانیه های آخر با هوشیاری کنترلر برج مراقبت این ماجرا ختم به خیر شد.

بر اساس این گزارش ،پیگیری های قانون مشخص کرد که مهندس ابوالفضل طالبی کنترلر برج مراقبت فرودگاه مهرآباد در شب یاد شده بوده است که مسئولیت کنترل این هواپیما برای فرود در باند 29 چپ فرودگاه را برعهده داشته است.

طالبی با تایید این خبر در گفت و گو باخبرنگار قانون ماجرا را اینگونه تشریح کرد:زمانی که به هواپیمای یاد شده مجوز فرود در باند 29 چپ فرودگاه را دادم هواپیما نزدیک 6 کیلومتری فرودگاه بود اما بد از گذشت اندک زمانی با توجه به دید نا مناسب آن شب متوجه انحراف حدود 4 کیلومتری هواپیما شدم و جهت اطمینان از خلبان موقعیت را پرسیدم.

وی ادامه داد:زمانی که متوجه شدم خلبان به اشتباه در محلی غیر از فرودگاه در حال فرود آمدن است و در در موقعیتی نزدیک به جاده قدیم کرج و مناطق مسکونی است و به سمت باند نمی آید با رعایت اصل آرامش برای خلبان مانع فرود شدم و مجوز فرود را ابطال کردم.

وی افزود:یک معجزه رخ داد که خلبان توانست هواپیمای بوئینگ پهن پیکری چون 747 را با حدود 500 مسافر و بار انبوه حجاج در برگشت کنترل کند و مانع فاجعه ای بزرگ شود.

طالبی در خصوص دلیل این اشتباه هم به خبرنگار ما گفت:خلبان به اشتباه خیابان های اطراف فرودگاه را با باند اشتباه گرفته است و اگر چند ثانیه دیرتر مانع فرود هواپیما شده بودیم فاجعه ای وحشتناک رخ می داد.

وی در خصوص واکنش خلبان به این اشتباه و گفت و گوی وی پس از فرود نیز توضیح داد:شخصا با خلبان صحبت می‌کردم اما با توجه به این که در آن زمان، 12 هواپیمای دیگر هم در حال فرود و عملیات داشتیم صحبت خاصی انجام ندادیم اما پس از این اتفاق موضوع گزارش شد و در این رابطه 2 کمیته تشکیل شده است .

وی افزود :متاسفانه شنیده ام که خلبان این اتفاق را انکار کرده است و این در حالی است که حتی برخی از همسایگان نزدیک به فرودگاه با دیدن هواپیما در 100 متری ساختمان هایشان با تماس با فرودگاه و وصل تلفن ها به برج در این خصوص هراس خود را گزارش دادند.

گفتنی است شاهدان عینی از حیابان های اطراف فرودگاه و حتی در منطقه های مسکونی هواپیما را به وضوح تا نزدیک زمین دیده اند و حتی شیشه برخی از منازل در منطقه بازار آهن نیز لرزیده است.

+256
رأی دهید
-27

اميراردلان - تهران - ايران
درود بابا خیلی باحال بود بدرود
دوشنبه 7 آذر 1390 - 03:55
minajun - تهران  -  ایران
تا حالا نقص فنی بود حالا خلبان هم اضافه شد
دوشنبه 7 آذر 1390 - 05:03
amidjan - تهران - ايران
شاید می خواسته یه سری به خونشون بزنه بعد پشیمون شده.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 05:30
mi cielo - کاراکاس - ونزوئلا
هر دم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد
دوشنبه 7 آذر 1390 - 12:40
rezafox - دبی - امارات
حالا دوباره بگید ای ول خلبان ایرانی شاهکار کردی// اگه یکی هواپیمای بدون چرخ رو نشوند صد تا دیگه چنین اشتباهاتی میکنند و چنین فجامعی به بار میاورند
دوشنبه 7 آذر 1390 - 13:13
lucina - تهران - ایران
این خلبان ایرانی نبود .عربستانی بوده
دوشنبه 7 آذر 1390 - 16:00
smile_with_flowers - ونکوور - کانادا
من فکر کنم که خلبان مست بوده لول :)
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:18
golly47 - فوكشتاد - المان
خلبانش مطمئناً بسیجی‌ بوده میخواسته یجایی اونجاها تو جاده کرج پارک کنه که زودتر بره خانه
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.