عکسهایی بسیار قدیمی از آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

بـِرِیم(Braim) نام یکی از محلات شهر آبادان در استان خوزستان ایران است. این محله از محله‌های متعلق به شرکت نفت ایران بوده است.

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

عکسهای بسیار قدیمی آبادان

+445
رأی دهید
-39

khosh bavar - يزد - ايران
عکس بره چقدر نازه که به دوربین زل زده و یک لبخندی هم روی لبش هم دیده می‌شه !
یکشنبه 6 آذر 1390 - 06:26
muslim1212 - هرات - افغانستان
ایرانی ها اون زمون چقدر بدبخت بودن
یکشنبه 6 آذر 1390 - 06:49
demokrasi-solh - صحنه - ایران
یادش بخیر /لب کارون /چه گلبارون / میشه وقتی که میشینن دلدارون/تو قایقها/دور از غمها...
یکشنبه 6 آذر 1390 - 07:08
Dara va sara - پرت - استرالیا
خیانت به کشور فقط این نیست که اسرار کشور را به اجنبی دهی...همینکه واقعیت را ببینی و انکار کنی . خود نشانی از خیانت میباشد...
یکشنبه 6 آذر 1390 - 07:11
shataragh - روسلاره - بلژیک
اما اصلا نمی‌شه باور کرد که به این سرعت تبدیل به یک قاره عظیم بشه،ما آخرش هم نفهمیدیم این آبادانیها کجایی هستن و اصالتشن از کجاست
یکشنبه 6 آذر 1390 - 08:18
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
ممنون خیلی جالب بود . من با اینکه فقط اونجا به دنیا اومدم ولی همیشه به آبادانی بودن خودم افتخار میکنم. قدیمیها میگن آبادان زمان خودش خیلی شیک و با کلاس بوده. دریغا از ایران (آبادان) که ویران شود کنام پلنگان و شیران شود. جالب اینجاست تو فیلمهای زمان شاه هر کس از تهران به هر دلیلی میخاست در بره میرفت ابادان.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 08:25
sattar57 - خوزستان - ايران
خدائیش اگه ان قلاب نشده بود الان آبادان در حد شهرهاب بزرگ آمریکا بود
یکشنبه 6 آذر 1390 - 09:33
mo.miyai - اسلو - نروژ
قشنگ بود.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 09:35
love-iran - چابهار - ایران
خدایی هر چی خارجی تو عکسها هست دارن میخندن هر چی ایرانی هست موهاش ماشین هست داره کارگری میکنه واسه اونها کجاش افتخار داره نمیدونم والا
یکشنبه 6 آذر 1390 - 10:03
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
muslim1212 - هرات - افغانستان. فضولی ایران به تو نیامده تو کشور خودت را آباد کن اگر غیرت در توست جواب طالبان را بده---ایران ۴۰--۵۰---سال پیش به تو چه مربوط؟؟؟؟ مسلمان افغان!!!!!!!!
یکشنبه 6 آذر 1390 - 10:19
Niayesh2012 - الدنبورگ - آلمان
muslim1212 - هرات - افغانستان.............. اون زمونها شاید از دید شما ایرانی ها بدبخت بودن.....این عکس ها مربوط به گذشته است... که آدم طراوت وشادابی و خوشی رو تو نگاه مردم میتونه ببینه و درک کنه...اگه یکم فقط یکم دقت کنی...میتونی ببینی بعضی از کشورهای همسایه ایران....هنوزم با بدبختی و فلاکت زندگی میکنند.....مخصوصاً همسایه نزدیک ایران
یکشنبه 6 آذر 1390 - 10:53
*Fanoos* - ايران - ايران
این عکسها ای ول الله داره ممنونم
یکشنبه 6 آذر 1390 - 11:07
anti sandis - كنت - انگليس
فقیر اما خوشحال
یکشنبه 6 آذر 1390 - 11:16
Azadikhah - تكسل - هلند
عکسهای نابی هست.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 12:14
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
رسللر بلژیک کمی‌ وقت بگذار مطلع کن تا بدانی آبادانیها کجایی هستند کسانی‌ که اینک ریبن آمریکا اون زمان را به چشمانشان میزدند و بهترین لباسهای شیکه اون زمان متعلق به آبادانیها بود قبل از اینکه به شهرستان برسه آبادانیها همون کسانی‌ بودند که در جنگ با چوبو چماق از ناموس و خاک وطنشان دفاع کردند درود بر وطن پرستانه عزیز کا
یکشنبه 6 آذر 1390 - 13:03
pelle - استکهلم - سوئد
من شنیدم اولین فرستنده تلویزیونی ایران در آبادان بوده و مردمش خیلی مدرنتر از بقیه شهرستانهای دیگر بودند بهمین علت سینما رکس را خمینی به آتش کشید که بزور مردم این شهر را شریک انقلاب کثیفی کند که دودش بیشتر بچشم مردم این شهر رفت.Niayesh2012 - الدنبورگ - آلمان-دوست گرامی جواب خوبی به این بدبخت طالبان دادی .
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:02
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
Shataragh آبادانیها مخلوطی از همه ایرانیها هستند که با پیدایش صنعت نفت و پتروشیمی برای کار و درامد بهتر به انجا مهاجرت کردند و از مخلوط شدن مهاجرین مکان و فرهنگ و لهجه ای از زبان پارسی پدید امد که الان همه اونو به اسم آبادانی میشناسند. بیشتر مهاجرین از بختیاریها و اصفهانیهاو استان فارس لرها بوشهریهاو کلا هرجای ایران عزیز. لهجه و غذاهای آبادانی بیشتر متاثر از استان بوشهر و جنوب استان فارس است. قبل از ورود مهاجرین اعراب بومی خوزستان با جمعیت کم انجا ساکن بودند. این هم کمی اطلاعات عمومی راجب آبادان بقیشو هم برو ازwikipedia زحمت بکش بخون.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:07
Ghooloo - آبادان - ایران
آبادان (به پهلوی: āpātān)، به معنای آباد، باصفا، بارونق و ضدویران گفته شده‌است. در فرهنگ معین، معمور، دایر، برپا و مقابل ویران و خراب گفته شده‌است. آبادان در گذشته روستایی به نام عَبّادان بوده‌است. بطلمیوس دانشمند مصری روزگار اشکانیان در سده ۲ و در کتاب جغرافی خود از این شهر با نام آپفانا (Apphana) یاد کرده‌است. مارکیانوس جغرافی‌دان سده ۴ آن‌را به صورت آپفادانا (Apphadana) آورده‌است. بهرام فره‌وشی این نام را به معنای ایستگاه پاسداران ساحلی می‌داند. وی همچنین معتقد است که شکل کهن نام آبادان، اُپاتان بوده‌است که از سه بخش تشکیل شده‌است: اُ به معنای آب، پات از ریشه پاییدن و ان، پسوند نسبت. به نظر می‌رسد نام آبادان، معرب همین نام باشد.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:54
Ghooloo - آبادان - ایران
تا پیش از سال ۱۳۱۴ به شکل عبادان نوشته و خوانده می‌شد. تمام مورخان و جغرافی‌دانان اسلامی که از این ناحیه یاد کرده‌اند، همین تلفظ و شکل نوشتاری را به کار برده‌اند. در سال ۱۳۱۴ هجری خورشیدی به موجب تشکیل فرهنگستان ایران و با تصویب هیئت دولت در دورهٔ رضاشاه واژهٔ عبادان به آبادان تغییر نام یافت. بخشی از جزیرهٔ آبادان در دورهٔ ساسانیان بهمن‌اردشیر خوانده می‌شده‌است که نام رود بهمنشیر یادگار آن نام کهن است. اوپاتان نیز که نام کهنتر آبادان است امروز بیشتر زیب شرکت‌ها و سازمان‌ها در شهر آبادان است. به دلیل وجود زیارتگاه کوچکی که ادعا می‌شود خضر نبی در آن دیده شده‌است گاهی به این منطقه نام مذهبی جزیرةالخضر هم داده شده‌است. در نزهت‌القلوب حمدالله مستوفی آبادان مرز آخر ایران‌زمین در جنوب غرب معرفی می‌شود و در گذشته دور نیز آبادان را آخرین شهر ایران می‌دانستند و ورای آن جایی دیگر در ایران‌زمین نمی‌پنداشتند که مصداق آن مصرعی از منوچهری دامغانی شاعر دورهٔ غزنوی است که بصورت مثل در آمده که می‌گوید: . بر فراز همت او نیست جای / نیست آنسوتر ز عبادان دهی.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:54
Ghooloo - آبادان - ایران
بیشتر مردم این شهر از آغاز ساخت پالایشگاه در این شهر از گوشه گوشه ایران و به ویژه از بخش‌های جنوبی، مرکزی و غربی کشور به این شهر کوچ کردند و با هم جامعه و فرهنگ این شهر را ساختند. این مهم در اوایل قرن بیستم اتفاق افتاد که از دههٔ نخست آن دهه با شکل گیری فعالیت‌های نفتی در منطقهٔ آبادان مهاجرت مردم از سرتاسر ایران به آن منطقه آغاز شد. تقریبا تمام اقوامی که به آبادان کوچ کردند مساجد و معابد و کلیساها و حسینیه‌هایی برای خود تدارک دیدند که بسیاری از آنان تا به امروز پابرجاست. مانند حسینیه و مساجد لاری‌ها، بلوچ‌ها، زنگویی‌ها، بوشهری‌ها، عرب‌ها، اصفهانیها، دوانیها، آذربایجانی‌ها، بهبهانیها، بختیاریهاو دیگران.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:57
Ghooloo - آبادان - ایران
بیشترین مردمانی که در شهر آبادان جاگیر شدند از شمال خوزستان و منطقه نفتی مسجدسلیمان بودندوبا رونق بیشتر این شهر مردم در جستجوی کار از جاهای دورتر به این شهر آمدندکه بیشتر ایشان نیزاز استان فارس، بوشهر و چهارمحال بختیاری بودند. از آمیزش این مردمان جامعه، لهجه آبادانی پدید آمد؛ چنانکه لهجه آبادانی آمیزه‌ای از لهجه‌های مردمان نقاط یاد شده‌است. اشغال ایران در جنگ دوم جهانی بر رونق و اهمیت این شهر استراتژیک افزود.در واقع عمده پیشرفت این شهر در دوره پهلویها و به ویژه دومین شاه این دودمان بود. با رویداد انقلاب اسلامی و پس از آن جنگ ایران و عراق این شهر رو به ویرانی نهاد و بسیاری از مردمش به شهرهای دیگر و به ویژه به بیرون از کشور کوچیدند و بیشتر آنان نیز دیگر بازنگشتند.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:59
amoo uk - ليدز - انگليس
فکر کنم اون موقع امکاناتشون بیشتر بوده ،،اگه امروز بود امام زمان اجازه نمیداد عکس بگیرید از ۴۰ دزده بغداد
یکشنبه 6 آذر 1390 - 17:23
ario barzan - ويرجينيا - امريكا
هم خاک بر سر شاه هم آخوندا ،خوزستان جایی هست که همی‌ ایرانو میدار ولی‌ وضعیت مردمو شهرش اینجوری هست هنوزم همینجوری.ولی‌ مردم خوزستان خداییش بهترین هستند امیدوارم یک روزی به حقشون برسن.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 17:23
Ghooloo - آبادان - ایران
اطلاعاتی در مورد آبادان این شهر اصیل و قدیمی‌ ایران که فرهنگی بسیار غنی دارد (بخصوص برای کسانی‌ که از این همه عکس فقط لبخند بز را دیدند! البته انتظاری هم از این اشخاص نمی‌شه داشت چون کسی‌ که خود هنوز در هویت خود سرگردان است و یکروز یزدی، یک روز کرمانی، یک روز شمالی و هر روز یک هویت دارد باید هم بز را فقط ببیند). خدمت آن دوست افغانی هم که همیشه از امکانات ایرانیها استفاده می‌کند و به ایرانیها بدو بیرا و متلک میگوید عرض کنم که فکر کنم نه ۶۰ یا ۷۰ سال پیش بلکه همین الان هم حتی بز‌های آبادان وضع و اوضاع زندگی‌شان از .... عزیز در تمام دوران زندگی‌‌شان بهتر بوده و هست (ناراحت نشی‌‌ها این یک واقعیّت است! اگر باور نداری... و بفرستم که آنرا با عکسهای......توجه کنند که این عکسها مربوط به زمانیست که در خیلی‌ از شهرهای ایران حتی اسم دوربین عکاسی‌ به گوششان نخورده بود.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 16:51
Royan - بوخوم - آلمان
shataragh - روسلاره - بلژیک واقعا خجالت داره که به این واضحی قصد تقرقه انداختن بین ایرانیها را داری ! یعنی نمیدونی که آبادان یکی از شهرهای ایران است و آبادانیها هموطن های ایرانی ما هستند که در شهر آبادان زندگی میکنند؟ در ضمن آبادان به خاطر نزدیک بودن به خلیج فارس و بنادر آن و بخاطر شرکت نفت ,در زمان خودش یکی از شهرهای مدرن ایران بود و بهترین اجناس اول بدست آبادانیها میرسید. من یادمه یه دوست آبادانی داشتیم که می گفت هر موقع عینک ری بن زدی و دمپائی لا انگشتی پوشیدی آنوقت بهت میگن آبادانی، هنوز بعضی ها دنبال عینک ری بن میدوند.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 17:44
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
هرات افغانستان میدونی‌ چی‌ امروز در قرن ۲۰۰۰ تازه افغانستان شده ۷۰ ساله بیشه آبادان اینو گفتم که فکر نکنی‌ علی‌ آباد شهر
یکشنبه 6 آذر 1390 - 18:14
shemroni - روتردام - هلند
muslim1212 - هرات - افغانستان. دوست عزیز ایرانی ها اینقدر بد بخت بودن اون وقت داشته باش ببین افغانی ها کجا و چی بودن یه چیزی تو مایه های عصر حجر مگه نه
یکشنبه 6 آذر 1390 - 18:49
islam zoda - تورنتو - کانادا
درود بر آبادان، متأسفانه شهری که ثروتش به خودش متعلق نیست !
یکشنبه 6 آذر 1390 - 18:53
daniall - نانت - فرانسه
انصافا آبادان قدیمها از نظر امکانات خیلی‌ مرفه تر از شهرای دیگه بود ولی‌ متاسفم که الان باهاش این کارو می‌کنن.اون دوستمون از افغانستان هم تقصیری نداره مقصر اونهایی‌ هستن که به هر بهانه‌یی فقر فرهنگی‌ و حماقته خودشون رو با توهین به عرب و ترک و افغانی و کلا هر قوم و اقلیتی نشون میدان نتیجه می‌شه این که کاملا هم طبیعیه و اصلا کارش عجیب نیست.کلا ما ایرانی‌ هستیم و خیلیم اصرار داریم که فکر کنیم همه بهامون بدن در صورتی‌ که خودمون دقیقا ملت راحتی نیستیم و عشق دشمنیم.این حس نفرتو خودمون باعث میشیم و این بنده خدا کوچکترین تقصیری نداره. Ghooloo - آبادان - ایران دمت گرم کوکام کارت درست.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 19:32
*Fanoos* - ايران - ايران
آبادن = شهر خدا !
یکشنبه 6 آذر 1390 - 19:45
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
muslim1212 - تو برو عکسهای تاپیک شبهای کابل را نگاه کن و نظر بده. تا یک عکس پنجاه سال پیش رو دیدی هول برت داشت و یه کامنت گذاشتی. آبادان جاهای زیبا هم داشته که در این عکسها نیست و تو هم ندیده ای.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 20:46
Ghooloo - آبادان - ایران
این هم تعدادی از عکسهای آبادان که توسط دوست خوبم در یوتیوب گذاشته شده:. https://www.youtube.com/watch?v=h45CoaO4tawfeature=related
یکشنبه 6 آذر 1390 - 22:46
Ghooloo - آبادان - ایران
برای دوستانی که از آبادان خاطره دارند:. https://www.youtube.com/watch?v=3R4lfswvvM4feature=related.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 22:59
Ghooloo - آبادان - ایران
شعر به سبک آبادانی تقدیم به آبادانی‌های عزیز:. https://www.youtube.com/watch?v=7BJIUD7y-QIfeature=related.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 23:13
saeid.j - کاونتری - انگلستان
آبادان شهری که ثروتش را تنها می دزدند و یکم به مردم اونجا نمی رسند. خدا خیر نده هرکی رو که نمیتونه پیشرفت آبادان رو ببینه از فرقه ی خلق عرب ملعون گرفته تا این رژیم ضد بشری که همیشه واسه آبادان مشکل درست کردند
دوشنبه 7 آذر 1390 - 00:34
saeid.j - کاونتری - انگلستان
muslim1212 - هرات - افغانستان تو برو نوکری پشتون ها رو بکن حرف زیادی نزن. اگه ایرانی بدبخت بود گر و گر افعانی نمیریخت تو ایران
دوشنبه 7 آذر 1390 - 00:36
بهروز كياني - تهران - ایران
خیلی آبروریزی بود! مخصوصاً برابری نرخ ریال و دلار که با تعجب نوشته بود 40 ریال! البته همین بودیم و هستیم. در ضمن بافت مرفه یک شهر نماینده اکثریت نیست.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 06:03
daryoush1348 - یولاگلده - ایران
من کار به هیچیش ندارم فقط نگاه کنید چقد ر آسمون نسبت به الان آبی تره.
دوشنبه 7 آذر 1390 - 06:46
smile_with_flowers - ونکوور - کانادا
ولک دلم برا بازار ماهیش تنگه شده بدجوری :)
دوشنبه 7 آذر 1390 - 17:00
felora - تهران - ایران
Ghooloo - آبادان - ایران_ دستت درد نکنه عزیز, چیزهایی که گفتی و مخصوصا معنی و ریشه اصلی اسم ابادان عالی بود * چند وقت پیش رمانی خوندم : چراغها را من خاموش میکنم ) جریان زنی بود که به خاطر کار شوهرش به ابادان رفته بودن( در زمان شاه ) وماجراهای دیگه .. خیلی جالب بود که در اون زمان برای بچه هاش fish and chips سفارش میداد ! رمانی که جایزه هم برده . پیشنهاد میکنم دوستان بخونن . سلامت و سر بلند تر باشی
‌سه شنبه 8 آذر 1390 - 14:01
kianoushaa - اصفهان - ایران
آبادان یه زمانی پاریس ایران بوده. الانم اگر برید هنوز ردپای اون موقع هست. بریم/خونه شاه/کارون/جزیره مینو/کازینو هاش/ خونه های سقف قرمز/ لاین یک لاین دو/ خونه های شرکت نفت /پنکه سقفی های معروف خونه هاش. بافت شهریش زیباست
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 02:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.