نام چهار ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر سال

رضا درخشانی، شیرین نشاط، فرهاد مشیری و افشین پیرهاشمی

موسسات هنری آرت پرایس و فیاک با ارائه گزارش سالانه فروش آثار هنری، فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر سال در زمینه هنرهای تجسمی را منتشر کردند که در بین آن‌ها نام چهار هنرمند ایرانی دیده می‌شود.

در صدر این فهرست نام ژان میشل باسکیت قرار گرفته است. ژان میشل باسکیت، اولین نقاش آمریکایی آفریقایی‌تبار بود که به شهرت بین‌المللی رسید. او ابتدا به عنوان یک هنرمند گرافیتی در نیویورک و بعد دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک هنرمند سبک نئواکسپرسیونیسم مشهور شد.
 
فرهاد مشیری، شیرین نشاط‌، افشین پیرهاشمی و رضا درخشانی چهار هنرمند ایرانی هستند که نام شان در این فهرست‌ آمده است.
 
فرهاد مشیری، نقاش و هنرمند چیدمان ایرانی که در سال ۷۸، با الهام از خم‌ها و کوزه‌های سفالینی که در شیراز دیده بود یک سلسله نقاشی کشید که بعدها به «نقاشی‌های کوزه» معروف شدند، ‌در رتبه ۷۴ این رده‌بندی قرار گرفت.
 
شیرین نشاط،، هنرمند عکاس و فیلمساز ایرانی معاصر و برنده جایزه شیر طلایی ونیز در سال ۲۰۰۰ و برنده‌ تندیس شیر نقره‌ای جشنواره بین‌المللی سینمایی ونیز به عنوان بهترین کارگردان، رتبه ۲۲۸ را به خود اختصاص داده است.
 
افشین پیرهاشمی، نقاش‌ جوان و موفق ایرانی که یکی از آثار‌ش در حراج کریستی در دوبی ‌به مبلغ ۵۵۰هزار دلار به فروش رسیده بود، در رده ۲۵۱ قرار گرفت.
 
یکی از آثار آقای پیر هاشمی در حراج کریستی در دوبی ‌به مبلغ ۵۵۰ هزار دلار به فروش رسیده است.
 
رضا درخشانی، دیگر هنرمند ایرانی نیز رتبه ۴۳۸ این فهرست را به خود اختصاص داده است.
 
آرت پرایس، مهم‌ترین مرجع مارکت هنر جهان و فیاک، موسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی پاریس، گزارش سالانه خود را با محوریت نقاشی، مجسمه، ویدئو و عکاسی معاصر جهان منتشر می‌کنند.
 
‌آرت پرایس‌، به عنوان مهم‌ترین مرجع مارکت هنر جهان و ‌فیاک که موسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی پاریس است، مبنای خود را فروش آثار هنرمندان در فاصله‌ جولای ۲۰۱۰ تا ژوئن ۲۰۱۱ قرار داده‌اند.
 
به همین دلیل است که نام سهراب سپهری در این فهرست دیده نمی‌شود. چرا که اوایل آبان‌ماه، در حراج آثار مدرن و معاصر هنر ایران و عرب کریستی در دوبی، یک تابلو از مجموعه درخت‌های سهراب سپهری گران‌ترین اثر این دوره حراجی شد.
 
قیمت پایه نقاشی بدون عنوان سهراب سپهری ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار تعیین شده بود. این نقاشی در نهایت ۶۶۲ هزار و ۵۰۰ دلار (حدود ۸۵۰ میلیون تومان) چکش خورد.
 
سه هفته پیش در حراج آثار هنرمندان معاصر ایرانی و عربی در ساتبی لندن، تابلوی بدون‌عنوان دیگری از سهراب سپهری، نقاش و شاعر معاصر ایرانی، به قیمت ۳۲۰ هزار پوند (حدودا معادل ۶۳۰ میلیون تومان) فروخته شد و گران‌ترین اثر در این حراج هنری شد.
 
سال گذشته دو موسسه «آرت پرایس» و «فیاک»، فرهاد مشیری، افشین پیرهاشمی، شیرین نشاط، رضا درخشانی، وای.زد.کامی، کوروش شیشه‌گران و صداقت جباری را درمیان فهرست ۵۰۰ نفره خود قرار دادند.

+205
رأی دهید
-27

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.