پلیس ایران هکرها را به خدمت می‌گیرد

معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا از "برخورد قهری" پلیس با هکرهای "کلاه سیاه" که قصد خرابکاری در شبکه ها را دارند خبر داده است

تورج کاظمی، معاون نیروی پلیس ایران در حوزه مبارزه با جرائم سایبری اعلام کرده است که پلیس می تواند از تخصص و توانمندی های برخی از هکرها استفاده کند.

آقای کاظمی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن اشاره به تقسیم بندی هکرهای کامپیوتری به سه گروه عمده هکرهای کلاه سفید، کلاه صورتی و کلاه سیاه، اعلام کرد که پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) قصد برخورد با هکرهای دو گروه اول را ندارد، اما با هکرهای کلاه سیاه "برخورد قهری" خواهد کرد.
او در این تقسیم بندی، هکرهای کلاه سفید و صورتی را کسانی معرفی کرده است که صرفا قصد کمک دارند و "خواستار به نمایش گذاشتن توانایی خود هستند و قصدی برای تخریب، اخاذی، سرقت و ... ندارند".

این مقام پلیس در ادامه افزود: "پلیس قصد برخورد با این افراد هوشمند را ندارد و آنان را مجرم هم نمی دانیم، بلکه این هکرهای توانمند به عنوان متخصصان یا قشر با سواد در زمینه رایانه و امنیت شبکه شناخته می شوند".

پلیس سایبری ایران از سوم بهمن ۱۳۸۹ با هدف "مقابله با جرایم اینترنتی" و "حفاظت از اموال، منافع و اسرار ملی" در مقابل تهدیدها و خطراتی ایجاد شد که در شبکه اینترنت بروز می کند.

معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا می گوید ۵۰ درصد از هکرهای ایرانی را افراد زیر ۲۵ سال تشکیل می دهند.

استفاده از هکرهای حرفه ای توسط سازمان ها و شرکت های بزرگ دولتی و خصوصی برای پی بردن به نقاط ضعف در شبکه های کامپیوتری در بسیاری از کشورهای جهان سابقه داشته است.

پیش از این گروهی تحت عنوان "ارتش سایبری ایران" که گفته می شود به حکومت ایران نزدیک است، در چندین مورد به هک کردن و ایجاد اختلال در سایت ها و وبلاگ های گروهها و نهادهایی در خارج از ایران اقدام کرده است.

یکی از این سایت ها، سایت اینترنتی رادیو زمانه مستقر در هلند بود که روز شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۸ با حمله این گروه از کار افتاد و دسترسی کاربران به آن مختل شد.

مجتبی ذوالنور، جانشین سابق نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، تلویحا وابستگی "ارتش سایبری ایران" به حکومت جمهوری اسلامی را تأیید کرده بود.

او در گفت و گو با هفته نامه "۹ دی" چاپ قم گفته بود که ایران در" نبرد سایبری" نوپاست، اما با استفاده از "ارتش سایبری" توانسته است که در "هک کردن، ناکارآمد کردن و فیلترینگ سایت های دشمن" موفقیت هایی به دست آورد.

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، هک کردن سایت ها و ایمیل ها جرم محسوب می شود و برای آن مجازات کیفری در نظر گرفته شده ‌است.

+60
رأی دهید
-102

Taraneه - کبک - کانادا
چه موفقیت بزرگی‌، جا داره به خودتون مدال شجاعت بدید.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 17:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.