دلار در حال صعود؛ عنان ارز از‌ کف بانک مرکزی رفته است


رسانه‌های داخل ایران نوشته‌اند التهاب بازار ارز به‌حدی رسیده که قیمت دلار ساعت به ساعت تغییر می‌کند. هم‌اکنون بهای دلار به ۱۳۸۰ تومان رسیده است. رسانه‌ها می‌گویند عنان ارز از‌ کف بانک مرکزی رفته است.

 
 

خبرگزاری فارس روز شنبه ۵ آذر خبر داد، التهاب بازار ارز به‌حدی رسیده که قیمت دلار ساعتی تغییر می‌کند. مقارن ظهر امروز قیمت دلار  به ۱۳۸۰ تومان رسید. ساعتی پیش از آن صراف‌ها دلار را ۱۳۷۰ تومان می فروختند. نرخ رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای خرید و فروش دلار  ۱۰۸۷ و ۱۰۹۱ تومان است.

به نوشته روزنامه "تهران امروز"، در سال ۸۹ درهمین روزها، قیمت هر دلار در بازار ارز غیررسمی یک هزار و ۵۵ تومان بود. این به معنای افزایش بیش از ۳۰۰ تومان (معادل ۳۰ درصد) در قیمت دلار در فاصله‌ی یک سال است.

علاوه بر گران‌شدن نرخ دلار آمریکا در بازار غیررسمی، نرخ یورو نیز افزایش یافته و به نزدیک ۱۸۵۰ تومان رسیده است. این افزایش قیمت شامل سکه بهار آزادی نیز می‌شود، در حالی که قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش یافته است.

 "فارس" نوشته است، در روزهای جاری افزایش التهابات بازار ارز به حدی رسیده که فعالان بازار ارز خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند. خودداری از فروش ارز به مردم توسط برخی صرافی‌ها موجب شده تا قیمت دلار بار دیگر گران‌تر از قبل شود.

این خبرگزاری در گزارش خود افزوده، بانک مرکزی اقدامی برای بازگشت آرامش به بازار انجام نمی‌دهد. به نوشته "فارس"، شاید برنامه بانک مرکزی یکسان‌سازی نرخ ارز در قیمت‌های بالا باشد و با این روش بخواهد مصوبه شورای پول و اعتبار برای تک‌ترخی کردن ارز را اجرا کند. شورای پول و اعتبار هفته‌ی گذشته در مصوبه‌ای بانک مرکزی را موظف کرد از چند نرخی‌شدن ارز جلوگیری کند.

عنان ارز از‌ کف بانک مرکزی رفت

قیمت دلار در یک سال اخیر ۳۰ درصد افزایش یافته است
 
 

 روزنامه "جهان صنعت" در شماره امروز خود (شنبه ۵ آذر ۱۳۹۰) نوشته است، افزایش نرخ دلار "ناتوانی بانک مرکزی برای کنترل بازار" را اثبات می‌کند.

به گزارش این روزنامه، «وعده‌های بی‌پایان و سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز تاکنون هیچ‌گاه نه تنها بازار را کنترل نکرده، بلکه باعث آشفتگی و بالا بردن فاصله نرخ ارز دولتی و آزاد شده است».

در همین‌حال فرزان سهرابی، کارشناس اقتصادی در باره دلایل التهاب موجود در بازار ارز به روزنامه "جهان صنعت" گفته است: «محدودیت‌هایی که در حال حاضر از سوی کشورهای غربی برای ایران در نظر گرفته شده باعث ایجاد یک جو روانی و عکس‌العمل مردم نسبت به این اخبار شده و در نتیجه اثر آن نیز روی بازار دلار مشاهده می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اگر دلار  در همین قیمت‌ها باقی بماند در شب عید به حدود ۱۴۲۰ تا ۱۴۵۰ تومان می‌رسد، تاکید کرد: بنابراین بانک مرکزی باید وارد عمل شده و با قدرت دلار را پایین بیاورد.

فرزان سهرابی گفته است: «بانک مرکزی باید به سرعت وارد عمل شود و جو اقتصادی که شایعات موجود دلیل اصلی آن است را کنترل کند. همچنین باید جلو‌ عکس‌العمل‌های مردم نسبت به این اخبار را بگیرد و به کشورهای دیگر اجازه ندهد چنین اخباری روی اقتصاد کشور اثر بگذارد.»

تاثیر تحریم‌ها در افزایش قیمت ارز در ایران در حالی است که روزهای آینده تحریم‌های تازه‌ای در انتظار ایران است. بنابر گزارش‌ رسانه‌های بین‌الملی، بدنبال تحریم نهادهای مالی و صنایع پتروشیمی ایران از سوی بریتانیا، کادانا و آمریکا، کشورهای دیگری نیز از جمله ژاپن، کره جنوبی و برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا  در حال بررسی اعمال تحریم‌های یکجانبه اقتصادی علیه ایران هستند. دور تازه تحریم‌ها بطورعمده فروش نفت و نهادهای مالی ایران هدف گرفته است.

+111
رأی دهید
-51

ari jojeh - تهران - ایران
با این وضع به جای کود گوسفندی باید هزار تومنی با عکس امام رو داد به درختا !!! لول
یکشنبه 6 آذر 1390 - 01:38
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
این‌هایی‌ که مخالف جنگ هستن و بودن، الان توجه می‌کنن که یک بمب وقتی‌ منفجر می‌شه آنی‌ می‌کشه، ولی‌ اگه زبان رهبر لال، قحطی بشه مردم به آدم خواری می‌افتند. حالا یک نگاه به کره شمالی بنداز، ساله ۹۳ اینطورا قحطی شد ۳ میلیون نفر مردند، آخه کدوم جنگی در ایران ۳ میلیون کشته میده؟ اینطوری با این وضع ارز و تحریم و اینا یک قحطی گریز ناپذیره. اون موقع که تحریم نبود، بحران گوجه فرنگی‌ و پیاز و سیب زمینی‌ و پودر لباس شویی هر از گاهی‌ اتفاق میفتاد، الان که با این وضع قیمت‌ها خدا به داد مردم برسه.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 02:52
hamtarane - سیدنی - استرالیا
ari jojeh - تهران - ایران. با این وضع به جای کود گوسفندی باید هزار تومنی با عکس امام رو داد به درختا !!! لول. اونو که باید به جای دستمال توالت ازش استفاده کرد..میخواهی درختها رو بخشکونی؟
یکشنبه 6 آذر 1390 - 05:08
ari jojeh - تهران - ایران
ایول حرفت حساب جواب نداره، ولی‌ یکی‌ از بهترین دوران زندگی‌ آرامش دوران توالته، اونو خرابش نکن!!!
دوشنبه 7 آذر 1390 - 22:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.