کتاب استاد ایرانی، در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفت

در یکی از معتبرترین انتشارات علمی آمریکا، کتاب استاد ایرانی، در فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفت

کتاب تألیفی استاد گروه شیمی دارویی دانشکده داروسازی دکتر ابوالقاسم جویبان که در سال 2009 از سوی انتشارات CRC آمریکا منتشر شده در رده پرفروش ترین کتاب‌های این ناشر اعلام شد.
 
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، کتاب Handbook of Solubility Data for Pharmaceuticals که حاصل بیش از 12 سال تلاش مستمر دکتر جویبان در بررسی محلولیت مواد دارویی بوده و توسط انتشارات CRC به عنوان یکی از معتبرترین ناشران کتب علمی درسی و مرجع منتشر شده اخیرا در فهرست کتاب‌های پرفروش این موسسه انتشاراتی قرار گرفته است.
 
این کتاب حاوی توضیحات کامل و مجمل درباره خصوصیت فیزیکوشیمیایی محلولیت و طرق پیش‌بینی آن در حلال های منفرد و مخلوط، داده‌های محلولیت مواد دارویی در حلال‌های غیرآبی در دماهای مختلف، داده‌های محلولیت مواد دارویی در مخلوطهای حلال‌های آبی و غیرآبی، امکان محاسبه مقادیر محلولیت مواد دارویی در مخلوط حلال ها علاوه بر نقاط اندازه‌گیری شده به روش تجربی، گزارش ثوابت معادله جویبان-آکری برای داده‌های منتشر شده و ارائه نرم‌افزار جهت پیش‌بینی محلولیت مواد دارویی در حلال‌های منفرد و مخلوط حلال‌هاست.
 
نرم افزار Solvomix که توسط دکتر ابوالقاسمی فخری و زیر نظر دکتر جویبان طراحی شده است می‌تواند محلولیت مواد را در حلال‌های منفرد و مخلوط حلالها با خطای قابل قبولی پیش‌بینی کند.
 
همچنین با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان شرایط مطلوب را برای فراهم کردن یک مقدار محلولیت مورد نظر به دست آورد. این نرم افزار و راهنمای استفاده از آن از طریق وبگاه انتشارات CRC در دسترس است.
 
استفاده از این کتاب مرجع به همراه نرم‌افزار Solvomix می‌تواند برای محققان دارویی از لحاظ زمانی و اقتصادی به طور قابل توجهی مقرون به صرفه باشد، چرا که داده‌های جامعی از مقادیر محلولیت مواد دارویی در شرایط مختلف و امکان محاسبه مقادیر محلولیت را فراهم کرده‌اند.
 
گفتنی است، دکتر ابوالقاسم جویبان که مدرک دکتری داروسازی عمومی خود را در سال 1368 از دانشکده داروسازی تبریز اخذ کرده از سال 1369 به عنوان مربی فارماکولوژی فعالیت دانشگاهی خود را در گروه علوم پایه دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه آغاز و نخستین کتاب خود را تحت عنوان «فارماکولوژی» منتشر کرد.
 
وی در سال 1372 به عنوان عضو هیات علمی گروه شیمی دارویی به دانشکده داروسازی منتقل شد و دومین کتاب خود را تحت عنوان «کروماتوگرافی مایع با کارآئی بالا» را با مشارکت دکتر جوزن، دکتر حنائی و دکتر دستمالچی به فارسی ترجمه کرد.
 
جویبان در سال 1377 با بورس اعطایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای ادامه تحصیل به خارج عزیمت و دو مدرک دکتری تخصصی (PhD) خود را یکی در زمینه کنترل دارو در سال 1380 از دانشگاه برادفورد انگلستان و دیگری را در زمینه فارماسیوتیکس در سال 1383 از دانشگاه سیدنی استرالیا دریافت کرد.
 
وی که در سال 1386 نخستین کتاب فارسی در خصوص «الکتروفورز موئین با کارآئی بالا» را به چاپ رسانده در حال حاضر استاد آنالیز داروئی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استاد وابسته گروه مهندسی داروسازی دانشگاه تهران است.
 
از فعالیت‌های علمی دکتر جویبان می‌توان به انتشار بیش از 140 مقاله علمی در مجلات معتبر بین‌المللی و ارائه چندین سخنرانی و خلاصه مقاله در همایش‌های علمی بین‌المللی و راهنمایی پایان‌نامه‌های دوره‌های عمومی و تخصصی دانشجویان داروسازی و شیمی اشاره کرد.
 
این استاد همچنین موفق به کسب رتبه در جشنواره علوم پزشکی رازی در سال های 1379 و 1385، کسب عنوان پژوهشگر جوان استان آذربایجان شرقی در سال 1382 و کسب دیپلم افتخار فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و جایزه دکتر هادوی در سال 1387 شده است.

+160
رأی دهید
-60

Azadikhah - تكسل - هلند
درود بردکتر ابوالقاسم جویبان و آرزوی موفقیتهای بیشتر برای ایشان دارم
شنبه 5 آذر 1390 - 10:33
shadow of london - لیدز - انگلستان
درود بر ایشان،درود
شنبه 5 آذر 1390 - 11:53
smile_with_flowers - ونکوور - کانادا
هزاران درود بیکران بر تو ، i wish u all the best :)
شنبه 5 آذر 1390 - 19:17
Arminpaniranist - تهران - ايران
درود به دکتر جویبان و ارزوی سلامتی برای ایشان .
شنبه 5 آذر 1390 - 19:30
pupuli - بابلسر - ایران
خبر خوشحال کننده ای بود بجاست که دوستان عزیز کتاب های استاد محمد علی طاهری )نابغه دربند(را مطالعه بفرمایند یکی از این کتب "انسان از منظری دیگر است" که از طریق اینترنت می توان دانلود کرد
یکشنبه 6 آذر 1390 - 03:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.