قوه قضائیه نگران تخلف دولت در انتخابات است

یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس معتقد است انتخاب غلامحسین محسنی‌اژه‌ای به عنوان مسئول پیشگیری از جرائم انتخاباتی، نشان‌دهنده نگرانی قوه قضائیه از تخلف مجریان انتخابات و هشداری به دولت است.

علی اکبر اولیاء، عضو فراکسیون نمایندگان اصلاح‌طلب (خط امام) در مجلس، گفته است: مباحثی که به جریان انحرافی و دولت مربوط می‌شود در تصمیم دستگاه قضا بی‌تاثیر نبوده و نشان می‌دهد این دستگاه با حساسیت بیشتری موضوع را رصد و با متخلفان انتخاباتی برخورد می‌کند.
 
این نماینده پیش‌تر نیز در نطق میان‌دستور خود در مجلس از «قانون‌شکنی و قانون‌گریزی» در جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفته بود: عملکرد و موضع‌گیری‌های برخی مسئولان دولتی و میدان‌داری برخی جناح‌ها و عناصر افراطی و قانون شکن و کوتاه فکر رغبت و امکان حضور و رقابت را از منتقدین گرفته است.
 
آقای اولیا همچنین گفته بود: در هیچ کجای دنیا به جز حکومت‌های دیکتاتوری، مجلس از یک جناح طرفدار تشکیل نمی‌شود.
 
روز سه‌شنبه رئیس قوه قضائیه‌ غلامحسین محسنی ا‌ژه‌ای و محمدباقر ذوالقدر را به عنوان مسئول تشکیل ستاد ویژه پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی منصوب کرد.
 
طبق اعلام روابط عمومی قوه قضائیه، این ستاد با مسئولیت دادستان کل کشور و قائم مقامی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تشکیل می‌شود و قرار است به جرایم انتخاباتی در سراسر کشور خارج از نوبت رسیدگی ‌کند.
 
انتخابات مجلس نهم، نخستین انتخاباتی است که پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در خرداد ۸۸ برگزار می‌شود و از این رو، هم برای اصولگرایان درون حاکمیت و هم برای اصلاح‌طلبانی که به خصوص در دو سال اخیر و با بالا گرفتن اعتراض‌ها با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده‌اند، اهمیت دارد.
 
بر اساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان انتخابات مجلس نهم قرار است روز ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار شود.
 
با تجربه انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، اصلاح‌طلبان و منتقدان جمهوری اسلامی درباره صحت برگزاری انتخابات مجلس نهم ابراز تردید کرده‌اند.
 
اما از این گذشته در ماه‌های گذشته و با بالاگرفتن اختلاف‌ها بین اصول‌گرایان و دولت محمود احمدی‌نژاد، اصول‌گرایان نیز درباره احتمال تخلف مجریان در انتخابات ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
هشدارهای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، درباره تلاش «گروه‌های انحرافی مختلف» برای فعال‌شدن در انتخابات مجلس، یکی از جدیدترین ابراز نگرانی‌ها در این باره بوده است.
 
اصولگرایان هوادار آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران بارها درباره نقش دولت و چهره‌های محوری آن از جمله اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در انتخابات آینده مجلس ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
آنها درباره دخالت «جریان انحرافی»‌ یعنی نزدیکن محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ابراز نگرانی کرده‌ و این جریان را متهم کرده‌اند که برای دستیابی به اهداف خود و اثرگذاری در انتخابات آینده از طریق پول و رانت، به‌دنبال یارگیری است.
 
سعید رضوی فقیه، تحلیلگر و فعال سیاسی نیز در گفت‌وگو با مردمک به نگرانی‌های اصول‌گرایان درباره انتخابات مجلس نهم اشاره کرده و گفته است که آنان هم نگرانند دولت نتیجه انتخابات را شکل بدهد.
 
به اعتقاد آقای رضوی فقیه، «خود اصولگرایان هم متوجه هستند که آقای احمدی‌نژاد و اطرافیانش از هیچ ترفندی برای کسب تصاحب قوه مقننه فروگذار نمی‌کنند و احتمالا از شیوه‌های پیچیده‌ای برای تقلب یا می‌توان گفت مهندسی پیشینی انتخابات استفاده می‌کنند و همین باعث شده که جناح اصولگرا به‌شدت نگران باشد».
 
در همین حال محدودیت‌‌ها برای فعالان سیاسی و به ویژه احزاب اصلا‌ح‌طلب که از پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران آغاز شده، با نزدیک شدن به روزهای انتخابات شدیدتر شده است.
 
افزایش محدودیت‌ها علیه احزاب و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب تا جایی رسید که برگزاری همایش‌های این جناح با ممانعت‌هایی مواجه و بعضا لغو شد، در حالی که در سوی مقابل اصولگرایان به راحتی خبر از برگزاری نشست‌های بدون مجوز خود دادند.
 
اصلاح‌طلبان این رفتار را نشانه یک «تبعیض آشکار» میان گروه‌های مختلف سیاسی در کشور و «دور از موازین قانونی و مولفه‌های عدالت در کشور» خوانده‌اند.

+49
رأی دهید
-138

ملاصدرا - شیراز - ایران
آش خیلی شور بوده دهنشون را سوزونده
شنبه 5 آذر 1390 - 12:44
hassan5 - تهران - ایران
انتخابات این دوره خیلی بانتخابات سال 1327 توسط ساعد شباهت دارد که بقدری مفتضح بود که بالاجبار دوباره تکرار شد.اژه ای خودش رئیس دزدها است.اقای خامنه ای گوشت را دست گربه دزده سپرده است.اقایان خلاف کار هر چه دزدیده اید هر تعداد ادم کشته اید و هر قدر بناموس مردم تجاوز کرده اید بس است دست از سر این ملت بردارید و جهت حفظ جانتان هر چه زود تر فرار را بر قرار ترجیح بدهید
شنبه 5 آذر 1390 - 12:52
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
بی پدر و مادرا تازه نگران شدین انتخابات درو قبل رئیس جمهور همتون تخلف کردین .خدا ریشه ظلم رو در بیاره
شنبه 5 آذر 1390 - 20:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.