نقش تراکتورسازی و مس‌سرچشمه در کاهش امتیاز ایران


رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال گفت: در صورتی که باشگا‌ه‌های ما نتوانند پروانه حرفه‌ای شدن دریافت کنند دیگر نماینده‌ای در لیگ قهرمانان آسیا نخواهیم داشت.

عزیز محمدی در گفت‌وگو با  فارس، در خصوص سفر به مالزی و تصمیم جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر کاهش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا مواردی را اعلام کرد و از دلایل این موضوع سخن گفت.
 گفت‌وگوی تفصیلی فارس با رئیس سازمان لیگ را در زیر می‌خوانید:
 
* قبل از سفر به مالزی متوجه شدیم سهمیه ایران کم شده است
 
محمدی در ابتدای گفت‌گو با فارس عنوان کرد: قبل از اینکه به مالزی برویم صورتجلسه‌ای که قرار بود در جلسه لیگ حرفه‌ای آسیا مطرح شود به فدراسیون فوتبال ارسال شد. در این صورتجلسه وضعیت کشورها و اشکالاتی که بازدیدکنندگان داشته‌اند مشخص شده و به طور کلی امتیاز تیم‌ها در آن درج و در پی آن سهمیه کشورها مشخص شده بود. در این صورتجلسه ما دارای 3،5 سهمیه بودیم.

وی افزود: اشکالات اولیه‌ای که AFC از ما گرفته بود را برطرف کرده بودیم از جمله تعداد تماشاگران، آی‌دی‌کارت‌های خبرنگاران، ارسال گزارش‌های قبل و بعد از بازی، برگزاری نشست‌های خبری و همچنین ارسال اسامی مجمع هیئت مدیره پرسپولیس و استقلال اما در سه مورد از ما اشکال گرفته بودند.
 
رئیس سازمان لیگ ادامه داد: اولین اشکال به برگزاری مسابقات بود و اینکه ورودی و خروجی برخی از استادیوم‌ها مشکل داشت و معتقد بودند ورودی خبرنگاران و تماشاگران یکی است. این اعتراض درست بود. ورزشگاه‌های تختی اهواز، آبادان و ورزشگاه شهید بهشتی مربوط به تیم شاهین بوشهر این مشکل را داشت.

اشکال دوم به مدیاتریبون، میکس‌زون، اتاق خبرنگار و رسانه گرفته شد که ورزشگاه‌های یادگار امام قم، انقلاب کرج، تختی انزلی، اکباتان و تختی اهواز و آبادان این مشکلات را دارند و این اشکال هم درست است. ما هر چقدر به باشگاه‌ها و اداره کل تربیت‌بدنی‌ها در این استان‌ها گفتیم این مشکلات را برطرف کنند فایده‌ای نداشت و مدارکی که به ما دادند مناسب نبود. اشکال سوم به تراز مالی باشگاه تراکتورسازی وارد شد که حسابرسی نشده بود.

* در نمره دادن به ایران کم لطفی شد
 
عزیزمحمدی تأکید کرد: وقتی نمرات داده شده را مشاهده کردیم احساس کردیم این نمرات با اشکالاتی که داریم تناقض دارد. احساس شد نمرات بیشتری از ایران کم شده است و آن را با صورتجلسه سال گذشته مقایسه کردیم. مثلا در اشکال مدیاتریبون که باید ۹ امتیاز از ایران کم می‌شد، ۲۸ امتیاز کم کرده بودند. یا در خصوص نداشتن تراز مالی باشگاه تراکتورسازی که باید ۸ امتیاز کم می‌شد، ۴۰ امتیاز کم کرده بودند.
 
رئیس سازمان لیگ تصریح کرد: به کفاشیان گفتم قبل از اینکه در جلسه عمومی شرکت کنیم، با سوزوکی رئیس لیگ قهرمانان آسیا جلسه خصوصی برگزار کنیم. در این جلسه سوزوکی اصلا زیربار نرفت که به ایران نمره کمی دادند و فقط گفت که کشورهای دیگر به این صورتجلسه معترض هستند و احتمال دارد در جلسه عمومی این صورتجلسه مصوب نشود و آن را کنار بگذاریم. بنابراین نگران نباشید.
 
محمدی در ادامه به فارس گفت: با وجودی که سوزوکی این صحبت‌ها را انجام داده بود با کمک شاهین رحمانی از کارمندان رسانه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا، با مسئول کارگروه ایران که برای بازدید به ایران آمده بود جلسه‌ای گذاشتیم تا به او بگوییم در نمره دادن به ایران کم‌لطفی شده است.
 
وی اضافه کرد: در این جلسه با صحبت‌ها و دلایل منطقی که آوردیم او پذیرفت که بخشی از این نمرات، زیادی کم شده و برخی از آنها اصلاح کرد. مثلا همان نمره مدیاتریبون ما را درست کرد اما در مورد برخی از نمرات اصلا زیر بار نرفت تا تغییر ایجاد کند. در مورد باشگاه‌ها و تراز مالی تراکتورسازی به او گفتیم که خیلی بیشتر از آنچه که باید نمره کم شده اما گفت سه باشگاه جدید در لیگ برتر ایران مدارک کاملی ارائه نکردند. البته او وقتی صحبت‌های منطقی ما را شنید و متوجه شد که اگر بخواهد این نمرات را اصلاح کند باید ۳۰ نمره به ما بازگرداند اصلا حاضر به تغییر نمرات نشد.

* کمیته اجرایی مصوبه جلسه را تأیید نکرد
 
رئیس سازمان لیگ ادامه داد: در جلسه عمومی من، فتح الله زاده و ساکت در خصوص این صورتجلسه بحث کردیم. در این جلسه اعلام شد فدراسیونی که بالای ۶۰۰ امتیاز آورده باشد از ۴ سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا برخوردار است. فدراسیونی که بین ۵۷۵ تا ۶۰۰ امتیاز آورده باشد ۳ سهمیه به اضافه یک سهمیه در پلی آف خواهد داشت و فدراسیونی که پایین‌تر از این امتیاز آورده باشد دارای دو سهمیه قطعی و دو سهمیه در پلی آف خواهد شد.

با توجه به اینکه ۵۷۶ امتیاز کسب کرده بودیم دارای ۳ سهمیه قطعی و یک سهمیه در پلی آف بودیم. در این جلسه مشخص شد که فدراسیون‌های کره جنوبی و چین هم به دلیل اشکالاتی که داشتند با کاهش سهمیه روبه‌رو شدند.

محمدی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار فارس تصریح کرد: در این جلسه اعتراض کردیم که چطور ازبکستان که هم امتیاز ماست باید دارای سه سهمیه باشد ولی ما با کاهش سهمیه روبه‌رو شویم. به آنها گفتم چطور امکان دارد ازبکستان همه آپشن‌ها را رعایت کرده باشد در حالی که در بخشی از امکانات از ایران هم ضعیف تر است. از وضعیت خود دفاع کردیم.

وی یادآور شد: صورتجلسه‌ای که سوزوکی پیش از سفر به فدراسیون‌ها ارسال کرده بود مصوب نشد و ما با توجه به اینکه جریمه شده بودیم دارای سه سهمیه قطعی و یک سهمیه در پلی آف شدیم و بدین ترتیب به کره جنوبی، چین و عربستان هم همان ۴سهمیه تعلق گرفت.

محمدی تاکید کرد: یکی از مباحثی که در این جلسه مطرح شد این بود که قطر همه امتیازها را آورده اما من گفتم چطور ممکن است قطر نمره تماشاگر را گرفته باشد. در هر صورت این مصوبه به کمیته مسابقات رفت و کمیته مسابقات هم این مصوبه را تأیید کرد اما در روز آخر که باید این مصوبه در کمیته اجرایی تعریف می‌شد توسط این کمیته رأی نیاورد. تا به حال سابقه نداشته کمیته اجرایی نظر کمیته مسابقات را تأیید نکند.
 
 وی با بیان اینکه در کمیته اجرایی لبنان با این مصوبه مخالفت کرده اظهار داشت: چون در کمیته اجرایی نماینده نداشتیم تا از وضعیتمان دفاع کند در نتیجه با رأی منفی کمیته اجرایی مواجه شدیم و همان دو سهمیه برای ایران قطعی شد. پس از این جلسه به این وضعیت اعتراض کردیم. حتی کشورهای دیگر هم به مصوبه معترض شدند. کار به جایی رسید که دیروز نامه‌ای از AFC به فدراسیون‌ها ارسال شده مبنی بر اینکه آیا این مصوبه را قبول دارید یا نه و ما هم به طول مفصل جواب دادیم که این مصوبه را قبول نداریم و با جریمه باید دارای سه سهمیه قطعی و یک سهمیه در پلی آف شویم و درخواست جلسه کارشناسی کردیم. اگر به ما درست نمره داده می‌شد دارای ۶۰۰ امتیاز می‌شدیم و همان ۴ سهمیه‌مان حفظ می‌شد.

* نگران صدور پروانه حرفه‌ای شدن باشگاه‌ها هستم
 
عزیز محمدی در ادامه گفت‌وگو با فارس، با ابراز نگرانی از وضعیت موجود گفت: با توجه به اینکه AFC همه مسائل را ریز و دقیق بررسی می‌کند نگران سال آینده برای صدور پروانه حرفه‌ای باشگاه‌ها هستم. البته امیدوارم دو نماینده ما در پلی‌آف برنده ‌شوند و به لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند اما با این مصوبه‌ای که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده و هیچ نهاد دولتی حق ندارد پول به باشگاه‌ها بدهد و از آن طرف حق پخش واقعی تلویزیون پرداخت نمی‌شود و قانون کپی رایت رعایت نمی‌شود این نگرانی را دارم که باشگاه‌ها نتوانند تراز مالی خود را مثبت کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد نمی‌توانیم به باشگاه‌ها پروانه حرفه‌ای بدهیم و اگر نتوانیم به ۱۲ تیم خود پروانه حرفه‌ای شدن بدهیم لیگ ما آماتور می‌شود و دیگر در لیگ قهرمانان آسیا نماینده نخواهیم داشت.

* باشگاه تراکتورسازی مدارک خود را کامل نداده بود
 
عزیز محمدی گفت: این یک واقعیت است که همه باشگاه‌ها مدارک خود را داده بودند اما تراز مالی باشگاه تراکتورسازی کامل نبود. حتی باشگاه مس سرچشمه نیز در ارسال مدارک خود دچار یک اشتباه جزیی شده بود اما این اشتباه ۶ امتیاز از ما کم کرد. آنها به جای اینکه به AFC اعلام کنند دارای ۲۰ بازیکن حرفه‌ای هستند نوشته بودند ۱۷ بازیکن حرفه‌ای دارند. ما در نامه‌ای که روز گذشته به AFC دادیم نوشتیم که این مسئله یک اشتباه بوده و این باشگاه دارای ۲۰ بازیکن حرفه‌ای است تا از این طریق نمره کم شده به ما بازگردانده شود.

* اشکالات برطرف نشود نمی‌گذاریم تیم‌ها در لیگ حرفه‌ای شرکت کنند
 
محمدی در پاسخ به این سؤال که فدراسیون فوتبال چه تصمیمی برای باشگاه‌ها و اداره کل تربیت بدنی استان‌ها که کم‌کاری کرده‌اند گرفته، گفت: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم کسانی که اشکالات را برطرف نکنند سال آینده در لیگ حرفه‌ای حضور داشته باشند. قرار است این تصمیم را مصوب کنیم. چرا باید امارات با ۱۲ تیم دارای سه سهمیه قطعی و یک سهمیه در پلی آف شود یا قطر با ۱۴ تیم دارای چنین سهمیه‌ای داشته باشد؟
 
 * بعید می‌دانم تیم‌های ایرانی در AFC کاپ شرکت کنند
 
رئیس سازمان لیگ در مورد چگونگی حضور تیم‌ها در مرحله پلی آف و همچنین AFC کاپ اظهار داشت: فدراسیون‌هایی که دارای دو سهمیه قطعی هستند باید تیم قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی‌شان در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند و دو تیم دوم و سوم لیگ در مرحله پلی‌آف حضور پیدا ‌کنند. تیمی که در مرحله پلی آف بازنده شود به AFC کاپ راه پیدا می‌کند که البته من بعید می‌دانم تیم‌های ایرانی در صورت باخت در این مرحله در AFC کاپ شرکت کنند.

* فدراسیون ایران تا آخرین لحظه کاندیدای بهترین فدراسیون آسیا بود

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه ایران نامزد یکی از بهترین فدراسیون‌های آسیا شده بود عنوان کرد: تا لحظه آخر جزو ۴ فدراسیون نامزد بهترین فدراسیون آسیا بودیم اما نمی‌دانم چه شد که جزو ۳ فدراسیون هم قرار نگرفتیم. دید AFC برای انتخاب بهترین فدراسیون آسیا کاملا ریزبینانه است و مسائلی چون آموزش، راهیابی به جام جهانی در رشته‌های فوتبال ساحلی، فوتسال اهمیت دارد.

* رد پیشنهاد برگزاری زودهنگام مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان
 
محمدی درباره اینکه آیا AFC قبول کرد مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برای برگزاری بهتر مسابقات مقدماتی جام جهانی زودتر برگزار شود به فارس گفت: فدراسیون‌های ایران، عربستان، ژاپن، کره و قطر این پیشنهاد را به کمیته مسابقات دادند تا مسابقات این مرحله زودتر برگزار شود اما در کمیته مسابقات بار دیگر لبنانی‌ها با این قضیه مخالفت کردند و این پیشنهاد رأی نیاورد. همچنین بحثی در مورد همگون‌سازی زمان لیگ قهرمانان آسیا با لیگ‌های غرب آسیا مطرح و قرار بر این شد سال آینده در این خصوص نظرسنجی انجام شود.

عزیز محمدی در پایان گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سؤال که آیا فدراسیون فوتبال قصد ندارد در خصوص نبودن امکانات در برخی از استان‌ها با وزارت ورزش صحبت کند گفت:‌ به زودی جلسه‌ای با وزارت ورزش خواهیم داشت تا درباره نبودن امکانات و برخی از استان‌ها صحبت کنیم. خیلی از استادیوم‌های ما نسبت به قبل وضعیت بهتری پیدا کردند و قابل قیاس با گذشته نیستند ولی با این حال باید اشکالات کوچک هم برطرف شود.

+78
رأی دهید
-61

kabootar - لاهور - پاکستان
هر کجا که این ژنرال پا گذاشته خراب کرده
شنبه 5 آذر 1390 - 12:14
ensanam arezoost - خارگ - ایران
به نظر من با این اوضاع و احوال afc خیلی به ما لطف کرده که دو سهمیه مستقیم و دو تا هم پلی آف بمون داده...
شنبه 5 آذر 1390 - 16:05
sia_sefid - تهران - ایران
فقط همین : ما که رفتیم آسیا .. تاجی ها! .. این یه واقعیته که ای اف سی خواسته با این کارش رو حرف پرسپولیسی ها یه علامت تایید بزاره!
شنبه 5 آذر 1390 - 20:26
ashkan_m2013 - استانبول - ترکیه
عقده ی آسیا ما که همیشه هستیم آسیا . لنگیا! :)لنگ با این تیمش بره اسیا همین دو سهمیه هم از دست میدیم..وقتی سفارشی مفت میرن اسیا نتیجش میشه سال پیش (از چهارتا چهارم شدن):)))بقیه تیما گند میزنن استقلال باید جواب پس بده..به افتخار استقلال پر افتخارترین و پر تماشاگرترین تیم ایرانی در آسیا :)عقده ایهای ستاره و فینال:)))
یکشنبه 6 آذر 1390 - 09:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.