کره‌جنوبی و ایتالیا در حال بررسی تحریم نفت و پتروشیمی ایران

تحریم صنایع پتروشیمی ایران را تهدید می‌کند


به‌دنبال تشدید تحریم‌ها از سوی برخی کشورهای غربی، کره‌جنوبی نیز از احتمال ممنوعیت ورود محصولات پتروشیمی ایران به این کشور خبر داد. از سوی دیگر ایتالیا نیز همچون فرانسه اعلام کرد سرگرم بررسی قطع معاملات نفتی با ایران است.

 
 

کره‌جنوبی نیز احتمالاَ به تحریم صنایع پتروشیمی خواهد پیوست. خبرگزاری رویترز از قول منابع کره‌جنوبی می‌نویسد که سئول درباره عدم خرید نفت خام از ایران هنوز برنامه ندارد.
 
میزان واردات محصولات پتروشیمی کره‌جنوبی از ایران حدود ۳۵۰ میلیون دلار در سال گذشته میلادی بوده است، در مقابل این کشور حدود ۴۵۰ میلیون دلار محصولات پتروشیمی به ایران صادر کرده است. با توجه به حجم تجارت ۴۹ میلیارد دلاری کره‌جنوبی در بخش پتروشیمی معامله با ایران تنها سهم ناچیزی را به خود اختصاص می‌دهد. ظاهراَ آمریکا خواستار تحریم محصولات پتروشیمی ایران شده، اما بر ممنوعیت صادرات محصولات کره‌ای به ایران پافشاری نداشته است.
 
این تصمیم پس از سفر دو روزه وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امورخارجه آمریکا به سئول صورت گرفته است. کره‌جنوبی پیشتر نیز در هماهنگی با جامعه جهانی دست به تحریم بانک‌ها و افراد حقیقی در ایران زده بود.
 
شرمن در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با مقامات کره‌ای پیرامون برنامه اتمی ایران گفت‌وگو داشت. وی پیشتر نیز درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگویی با مقامات چینی و ژاپنی داشت. شرمن در سفر خود به کشورهای مهم آسیایی کوشید که آنها را به تقلیل معاملات خود با تهران ترغیب کند.
 
به گفته هومان پیمانی، کارشناس انرژی در سنگاپور، کشورهای مهم آسیایی تا حد معینی با تحریم‌های آمریکا و دیگر کشورهای غربی هم‌سویی خواهند داشت، اما مایل نیستند که امنیت تامین انرژی به خطر افتد.
 
کشورهای آسیایی بر سر دوراهی
 
منابع رسمی کره‌جنوبی گفتند که در زمینه جلوگیری از ورود محصولات پتروشیمی ایران به این کشور محتاط بوده و سرگرم بررسی تاثیرات آن بر اقتصاد کره‌جنوبی هستند.
 
جانگ جی‌هیانگ، سرپرست موسسه خاورمیانه و شمال آفریقا در سئول گفت: «با توجه به حجم محدود تجارت دو کشور در عرصه پتروشیمی، این ممنوعیت براقتصاد دو کشور تاثیر چندانی نخواهد داشت.»


 
در صورت قطع معاملات نفتی با ایران، مشکلات اقتصادی ایران دوچندان خواهد شد

 

در صورت گسترش تحریم‌‌های مالی علیه تهران تخمین زده می‌شود که حدود ۵ میلیارد دلار عایدی ایران از فروش نفت در کره‌جنوبی تا پایان سال جاری بلوکه خواهد شد. این مشکلی است که مقامات کره‌ای به خوبی از آن آگاهی دارند.
 
ایران به عنوان عضو اوپک پنچمین کشور تولید کننده نفت در جهان است که بیشترین صادرات نفتی آن به کشورهای چین، هند، کره‌جنوبی و ایتالیا است. اما در صورت گسترش تحریم ‌بخش نفت، گاز و پتروشیمی ایران مشکلاتی نیز برای کشورهای ترکیه، آفریقای جنوبی و سریلانکا بوجود خواهد آمد.
 
تشدید تحریم کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی
 
در روز دوشنبه گذشته آمریکا، بریتانیا و کانادا اعلام کردند که تحریم‌ها علیه ایران را شدت خواهند بخشید. فرانسه نیز اعلام کرد که خواهان خرید نفت نیست، اما برای تصمیم نهایی مایل به مشاورت و هماهنگی با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.
 
ایتالیا نیز اعلام کرد که خواهان تحریم شدیدتری علیه ایران است و بدین خاطر سرگرم بررسی قطع خرید نفت از ایران است. سخنگوی وزارت امورخارجه ایتالیا تصریح کرد که در این زمینه با شرکت‌های نفتی این کشور رایزنی‌های صورت گرفته است.
 
ایتالیا ۱۳ درصد از واردات نفت خود را از ایران تامین می‌کند که معادل ۱۰ میلیون تن در سال یا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز است. وزارت امورخارجه ایتالیا تصریح کرد که این کشور از تشدید تحریم‌های علیه ایران قویاَ پشتیبانی می‌کند و در این زمینه با همکاران خود گفت‌وگو خواهد کرد.

+151
رأی دهید
-27

porharfi - آرنم - هلند
من جای ایتالیا یی(سیاسیون)بودم ..نخست بررسی نجات مــَردُم ِ کشورم را از . آسیب هر روزه سیــــــل ! و ..و..سر خط قرار میدادم !.سپس انگشت به سیاست خارجی میکردم!!...
جمعه 4 آذر 1390 - 15:46
danial nabi - استكهلم - سوئد
آخه شه پیش کره و ایتالیا که نون شب گیرشون نمیاد ، حالا میخوان ایران رو تحریم کنند . لنگ خودتون رو هواست.
جمعه 4 آذر 1390 - 16:07
best-1350 - پاریس - فرانسه
تا نفت مفت لیبی هست بیان پول بدن از ایران بخرن،لیبی را برای همین کار اشغال کردن :-).
جمعه 4 آذر 1390 - 17:02
a.ahooraei - اهواز - ایران
porharfi-آرنم هلند/ توهم حس کردی؟
جمعه 4 آذر 1390 - 18:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.