جریمه ۳.۷ میلیون پوندی مهدی هاشمی به اتهام شکنجه

ریمه ۳.۷ میلیون پوندی مهدی هاشمی به اتهام شکنجه

مهدی هاشمی متهم شده که یک بازرگان ایرانی-کانادایی به نام هوشنگ بوذری را شکنجه کرده است

مهدی هاشمی، فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به اتهام «شکنجه» رقیب اقتصادی خود در دادگاهی در کانادا به پرداخت ۳.۷ میلیون پوند محکوم شده است.

براساس گزارش روزنامه گاردین این حکم دادگاه کانادا به‌طور غیابی علیه مهدی هاشمی صادر شده اما او اتهام شکنجه علیه رقیب اقتصادی خود را رد کرده است.
 
روزنامه گاردین نوشت که دادگاه عالی انتاریو مهدی هاشمی را به اتهام «زندانی کردن و شکنجه» هوشنگ بوذری، رقیب اقتصادی او، در سال‌های دهه ۹۰ به پرداخت ۳.۷ میلیون خسارت محکوم کرده ست.
 
حکم دادگاه به دانشگاه آکسفورد، محل تحصیل مهدی هاشمی، فرستاده شده است اما چون آقای هاشمی اغلب به دوبی سفر می‌کند این حکم در قفسه مربوط به او قرار داده شده و نسخه‌ای از حکم به پروفسور اندرو همیلتون، معاون دانشگاه، ابلاغ شده است.
 
پیش از این در ماه اوت سال جاری این دادگاه کانادایی مهدی هاشمی را به پرداخت ۲.۱ میلیون پوند به هوشنگ بوذری و خانواده‌اش محکوم کرده بود.
 
هوشنگ بوذری یک شهروند ایرانی-کانادایی است که به گفته خودش در سال ۱۹۹۳ پس از امتناع از پرداخت ۵۰ میلیون دلار رشوه به مهدی هاشمی، به مدت هفت ماه در ایران زندانی بود. مهدی هاشمی در آن زمان در وزارت نفت مسئولیت داشت.
 
مهدی هاشمی در بیانیه‌ای که از طریق ای-میل برای گاردین فرستاده، این اتهامات را «بی‌اساس» دانسته و هرگونه اتهام ازجمله شکنجه را رد کرده است.
 
آقای هاشمی در این بیانیه گفته است که به‌طور غیابی از حکم دادگاه آگاه شده و فرصت دفاع از خود را نداشته است.
 
او درعین حال تأکید کرده که فرد موردنظر با انگیزه «حرص و طمع» این اتهامات را مطرح کرده است.
 
دانشگاه آکسفورد نیز اعلام کرده که به‌تازگی از این حکم دادگاه کانادا علیه مهدی هاشمی مطلع شده است.
 
یک سخنگوی دانشگاه آکسفورد گفته است که جایگاه این حکم دادگاه کانادایی در سیستم قضایی بریتانیا و مقررات این دانشگاه مشخص نیست.
 
هوشنگ بوذری کیست
 
آقای بوذری پیش از این گفته بود که پس از قبول نکردن پرداخت رشوه ۵۰ میلیون دلاری به مهدی هاشمی در جریان یک قرارداد نفتی، در ژوئن سال ۱۹۹۳ توسط ماموران امنیتی در تهران ربوده و به مدت هشت ماه در زندان اوین حبس و در بسیاری موارد شکنجه شده است.
 
هوشنگ بوذری در سال ۱۹۸۴ سفیر ایران در ونزوئلا بوده است و همکاری او با شرکت ملی نفت ایران به گفته خودش زمانی در او جرقه زد که از وجود منبع بزرگ نفت و گاز پارس جنوبی آگاه شد .
 
در آوریل ۱۹۹۲ یک کنسرسیوم متشکل از پنج شرکت اروپایی و ژاپنی از طریق آقای بوذری ایجاد شد، کنسرسیومی که قراردادی به ارزش ۱.۷۸ میلیارد دلار برای بهره‌برداری از پارس جنوبی امضا کرد.
 
به گفته آقای بوذری پس از امضای این قرارداد مهدی هاشمی ۵۰ میلیون دلار رشوه درخواست کرده «تا در اجرای پروژه تسریع شود» اما بوذری با پرداخت آن مخالفت می‌کند.
 
آقای بوذری در ژوئن سال ۱۹۹۳ در آپارتمان خود در تهران ربوده می‌شود؛ به زندان اوین برده می‌شود و در آن‌جا تحت انواع شکنجه‌ها قرار می‌گیرد و پس از هشت ماه آزاد می‌شود.
 
هوشنگ بوذری در سال ۱۹۹۵ در کانادا از مهدی هاشمی به دادگاه شکایت می‌کند.
 
آقای بوذری به گاردین گفته است: در آن زمان با داشتن ۲۸ کارمند و ارتباط با شرکت‌های بزرگ نفتی، یک قرارداد ۱.۸ میلیارد دلاری با شرکت ملی نفت ایران داشتم. اما ناگهان همه چیز را از دست دادم. هدف این بود که این قرارداد را از من بگیرند که در نتیجه آن مهدی وارد قرارداد شد و اکنون صاحب آن است.
 
مهدی هاشمی در اکتبر سال گذشته میلادی (مهرماه سال گذشته شمسی) برای تحصیل در دوره پنج‌ساله مقطع دکتری در دانشکده مطالعات شرقی دانشگاه آکسفورد پذیرفته شد.
 
آقای هاشمی پیش از این ازسوی شرکت‌های مهم نفتی توتال و استات اویل متهم به دریافت میلیون‌ها دلار رشوه شده بود.

+330
رأی دهید
-29

mo1365n - کاشان - ایران
بازهم درس هایی از تاریخ ولی اونایی که باید عبرت بگیرن مطمئن باشید الان در حال شکنجه کردن هستن
جمعه 4 آذر 1390 - 11:09
darkoob-1390 - قم - ايران
چه خبر خوبی
جمعه 4 آذر 1390 - 11:14
romano - تهران - ایران
خدایا چه ورقی داره بر می‌گرده پس چرا دنیا تا لحظه مرگ به اینها وفا نکرد.
جمعه 4 آذر 1390 - 11:30
zahra50 - کپنهاگ - دانمارک
جالب اینجاست که اکبر هاشمی در جنایتهای مختلف در خارج از مرزهای ایران نقش اساسی داشت و حالا پسرش در آکسفورد تحصیل میکنه.بدخواهی و دورویی کشورهای غربی همیشه اساسی ترین ضربه ها را به جنبش های ضدحکومتی وارد کرده.یعنی پرداخت سه میلیون پوند واسه رفسنجانی ها خیلی سخته؟؟!!!
جمعه 4 آذر 1390 - 12:11
Worldwide - لندن - انگلستان
لطفا خبر را درست اعلام کنید. ٣.٧ میلیون پوند نیست . (٣/٧) میلیون پونده
جمعه 4 آذر 1390 - 12:13
Norway-104 - اسلو - نروژ
Worldwide - لندن - انگلستان... لطفا خودت بیشتر دقت کن، آن نقطه بجای ممیز است، یعنی ۳/۷ امیدوارم من را ببخشید.
جمعه 4 آذر 1390 - 17:38
Norway-104 - اسلو - نروژ
نوش جانش ,دستش درد نکند، حالا شما ها تنها بخاطر یک عدد ساندیس و یا یک نوشابه باز هم خون آزادیخواه ها و جوانان این مملکت را بریزید. حق شما ها و لیاقت شما ها همان یک عدد ساندیس است، اگر لیاقت همان ساندیس را هم داشته باشید.
جمعه 4 آذر 1390 - 17:54
a.ahooraei - اهواز - ایران
اینم یه روزی از آغل همینها میخورده و حقش هست که شکنجه بشه.
جمعه 4 آذر 1390 - 18:27
دنیای وحشی - تهران - ایران
من شخصا ایمان دارم افرادی که به اموال و موقعیتشان می نازند و به همین جهت نیز سیستم ظلم و ستم به اطرافیانشان را درپیش می گیرند آن چنان مورد قهر خدا قرار می گیرند که درکمترین مدت زمان با بدترین شکل به زمین کوبیده میشوند و به هرآن چه که می نازیدند طوری از دستشان می دهند و نزد خدا تحقیر و خوار میشوند که باعث شگفتی دیگران وناباوری خودشان میشود .فقط کاشکی کمی عاقل باشیم و از این گونه اتفاقات برای ساختن مابقی عمر باقیمانده مان عبرت بگیریم .آمین
جمعه 4 آذر 1390 - 19:43
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
به سلامتی‌....این که پولی‌ نیست بابا...پرداخت می‌کنه اون بابا دزدش اینقدر کشیده بالا که ۱۰۰ نسلشون هم دارن جاریم بدهند....پول مردم بیگناه ایران....
جمعه 4 آذر 1390 - 19:53
golagha - منچستر - انگلستان
حق ملت بیگناه خوردن نداره
شنبه 5 آذر 1390 - 02:36
hassan5 - تهران - ایران
با توجه بریش و سبیل و موی سر اقا مهدی من شک دارم که میتی (اسم قبل از انقلاب مهدی)پسر رفسنجانی کوسه باشه.
شنبه 5 آذر 1390 - 13:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.