این آمار هولناک است؟ مراجعه ۲۰ هزار بیمار به یک بیمارستان روانپزشکی برای درمان سرپایی!

خبرآنلاین: بیماری های روانی در ایران روبه افزایش است یا آمار مراجعه سالانه 20 هزار بیمار سرپایی به یک بیمارستان روانپزشکی نشان می دهد روان درمانی در ایران کم کم پذیرفته می شود؟

احتمالا باید به هر دو سوال پاسخ مثبت داد. آمار بیماری های روانی که هر از چندگاهی منتشر می شود، می گوید مشکلات روانی در ایرانیان روبه افزایش است. اما از آن سو، پذیرفتن بیماری روانی هم جای خوشحالی دارد. چه اینکه عمده مردم گمان می کنند مراجعه به مراکز درمانی بیماری های روانی، توهین به خود است.

با این حال، مهدی تهرانی دوست رئیس بیمارستان روزبه در حاشیه همایش دانش آموختگان بیمارستان روزبه آماری از مراجعه به این بیمارستان مرجع روانپزشکی ارائه داد که قابل تامل است. به گفته او سالانه سالانه بیش از 20 هزار مراجعه سرپایی در بیمارستان وجود دارد و دو هزار بیمار در این بیمارستان در سال بستری می‌شوند که مدت اقامت این بیماران نسبتا طولانی است و به طور متوسط 30 روز است. درواقع روزانه 140 تا 150 مراجعه سرپایی داریم، همچنین 20 بیمار اورژانسی روزانه در این بیمارستان خدمت دریافت می‌کنند.

تهرانی دوست گفت: "متأسفانه تعدادی از این مراجعات بی‌پاسخ می‌مانند. با توجه به امکانات و ظرفیت موجود در بیمارستان متأسفانه پاسخگوی همه نیازها نیستیم و امیدواریم با بالا بردن ظرفیت‌های این بیمارستان این مشکل را حل کنیم.
 
مردان بیشتر از زنان

به گفته او تقریبا به طور کلی جنسیت مراجعان به این بیمارستان از نظر درمان سرپایی مساوی است: "البته در زمینه بستری و اورژانس میزان مردان بیشتر از زنان هستند."

تهرانی‌دوست گفت: محدودیت تخت یکی از مهمترین چالش‌های این بیمارستان است چرا که بیمارستان روزبه از معدود مراکز تهران است و از نهادهای قانونی هم به این مرکز مراجعه می‌شود و در نتیجه تعدادی از مراجعان بی‌پاسخ می‌مانند.

دولت برای سلامت روان مردم هزینه نمی کند

همچنین در این همایش محمدرضا محمدی، رئیس مرکز تحقیقات روانپزشکی بیمارستان روزبه گفت: متأسفانه روزانه به خیل جمعیت بیکاران و مبتلایان به اختلالات روانی افزوده می‌شود و متأسفانه دولت برای سلامت روان مردم هزینه نمی‌کنند.

به گزارش فارس او با اشاره به مشکلات روانپزشکی در کشور گفت: یکی از نکات تأسف‌برانگیز این است که سال 1335، 40 نفر داوطلب متخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان داشتیم که در حال حاضر فقط 2 نفر متقاضی این رشته وجود دارد.

به گفته او سردرگمی در مسیر، مشکلات دارویی، اقتصاد پایین رشته، شق شقه شدن شاخه‌های روانپزشکی موجب ایجاد مشکلات روان در سطح جامعه شده است.

محمدی همچنین گفت: با ادامه روند موجود طولی نمی‌کشد که همان بلایی که بر سر متخصصان روانپزشکی کودک و نوجوان آمد بر سر روانپزشکی نیز می‌آید و اگر این مشکلات را حل نکنیم اثر سنگین و جبران‌ناپذیری بر بهداشت روان مردم خواهد گذاشت.

گفتنی است بیمارستان روزبه مرکز درمانی است که به اختلالات روانپزشکی در سنین کودکی، جوانی، بزرگسالی و سالمندی پاسخگو است و در حوزه‌های مختلفی از جمله درمان‌های سرپایی و حوزه‌های تخصصی و فوق تخصصی فعالیت‌های متنوعی دارد.

+138
رأی دهید
-26

ari jojeh - تهران - ایران
ملت بخاطر مشکلات اقتصادی و هزاران بدبختی دیگه قاطی‌ کردن، بخوان برن مسافرت هم پول میخوان هم جاده‌ها نکبت بار و بنزین هم که قوز بالا قوز، فقط اینو می‌دونم که بهترین درمان مشکلات روحی فقط مراسم باشکوه آخوند کشیه که اونم به زودی راه میفته، و غم ملت درمان می‌شه، نمیدونم این یه رویاست یا با چشمم خواهم دید !!!
جمعه 4 آذر 1390 - 10:51
bawafa1385 - هامبورگ - المان
99.99 در صد مردان از دست زنهای خوشان روانی میشوند. این خانمها در روانی کردن مردان ید طولائی دازند خدا اخر عاقبت مردان ایرانی را با این خانمها یشان بخیر بگذاراند. اگر می خواهی از دست زنت دیوانه نشوی . اگر میخواهی زنت ترا بگوشه خیابان جهت گدائی روان نکند. واگر میخواهی لال نمیری بلند بگو امین
جمعه 4 آذر 1390 - 11:19
bahram siua - شیراز - ایران
من خودم دانشجو دکترام تا حالا از بس بهم فشار درسی کاری اجتماعی اومده توی این مملکت چند بار پیش روان پزشک رفتم
جمعه 4 آذر 1390 - 13:06
sp777 - آستانه - ایران
جای تعجب نداره واقعیت جامعه همینه با نظر دوست عزیزم تهران _ایران کاملا موافقم درد این جامعه رو کسایی که الان تو کشور زندگی میکنند بهتر درک میکنند.
جمعه 4 آذر 1390 - 13:30
miss dorna - دبی - امارات متحده عربی
بابای خود من یکی‌ از همین روانی‌ هاست .همش به خاطره مشکلات ،همیشه با دادو فریاد حرف میزنه ،آرامش نداره، چاره هم نیست باید تحمل کرد...
جمعه 4 آذر 1390 - 15:25
a.ahooraei - اهواز - ایران
بخدا توی ایران من دارم الآن می بینم واقعآ اغلب افراد دچار بیماریهای روحی روانی هستند و خودشون هم بی اطلاعند. اغلب کمپلکس دارند و پارانویید برخورد میکنند.
جمعه 4 آذر 1390 - 19:10
Rima_London - لندن - انگلستان
دولت مردم را دیوانه می‌کند و برای دارمان هم هزینه نمیکند. الهی زودتر سرنگون بشن که مردم عزیز داخل و خارج ایران به خاطر شرایطی که اینا باعث اون بودند هرکدام به نوعی افسردگی گرفتند.
جمعه 4 آذر 1390 - 22:29
felora - تهران - ایران
bawafa1385 - هامبورگ - من یه امین میگم برای کسانی مثل شما که در ایران نیستین و این مشکل ودارین ! چون در ایران بدبختانه همه مشکل دارن و زن ومرد و کوچیک و پیر نداره.. و در اخر هیچکس اشتباه وایرادخودش و قبول نمیکنه ! وهمه چیز به گردن دین وسیاست و این و اون ... امریکا وروسیه ! میفته که تا اندازه ای هم درسته وباور کن قرص های ارامبخش مثل ادامس" توی کیف و جیب همه هست. ارزوی بهترینها رو براتون دارم
شنبه 5 آذر 1390 - 07:50
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
جناب bawafa1385 - هامبورگ - المان/ اثر زحمات خانومای ایرانی‌ توی بعضی‌ از کاربران این سایت کاملاً مشهوده ;)
شنبه 5 آذر 1390 - 08:09
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
وقتی‌ در اجتماعی گرد مرده بپاشند وقتی‌ ۳۳ سال مشوق شهادت و عزا و گریه برای کورو کچلهای ضد ایرانیت ۱۴۰۰ سال پیش باشند وقتی‌ روابط آزاد پسر و دختر محدود..وقتی‌ اکثر ماههای سال عزاداری و غم باشد طبیعی است تعدادی به مرگ تعدادی به اعتیاد و تعدادی به قتل پناه میبرند و اکثریتی دچار افسردگی-----مرگ ملایان و برچیدن بساط مذهب از تمام سطوح اجتماعی ((جز خانه ی دل‌)) تنها درمان!!!!!!!!
شنبه 5 آذر 1390 - 15:47
bawafa1385 - هامبورگ - المان
Artimis SW فرانسه چطور هستید خانم . مدتهاست که کمتر شما را در این سایت میبینم .امید وارم همیشه سالم باشید
یکشنبه 6 آذر 1390 - 23:57
bawafa1385 - هامبورگ - المان
bita tehrani کانادا من فکر نمیکردم که خانم هائی مثل شما ... چشم بسته غیب بگویند . اصلا چیزی مشخص است هیچ بدلیل حاجتی نیست نازنی
یکشنبه 6 آذر 1390 - 23:12
bawafa1385 - هامبورگ - المان
felora تهران ایران نازنین از این کامنت گذاشتن سرکار همه چیز مشخص و معین است و شما یکبار دیگر بنوشته های خودتان دیدی بیندازید و به بسیاری از چیز های دیگر هم دست خواهیم یافت . شما هم سلامت باشید نازنین . من واقعا منتظر نظریه شما هستم
یکشنبه 6 آذر 1390 - 23:16
bawafa1385 - هامبورگ - المان
Ahoraei اهواز ایران . نازنین شما خیال میکنید ما فقط در ایران بیمار های روانی داریم که از بیماری روحی خودشان بی اطلاع هستند .نه عزیز . نه جانم یک مقدار با دید وسیعتر نگاه کنید در همین دور بر خودمان پر است از اینگونه ادم ها. البته یادتان باشد کمتر دیوانه ای را میتوان سراغ داشت که اعتراف بروانی بودن خود داشته باشد.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 23:54
bawafa1385 - هامبورگ - المان
Bita Zehrani کانادا واقعا حق با شماست یکی از علائم محرز و مشخص اینگونه روانپریش ها عدم ثبات در رفتار و کفتار انهاست بسیاری از این روانپریش ها که خود را مغز کل میدانند گاها نا حود اگاه ناله میکنند . یا نا خود اگاه ضجه میزنند البته بطوریکه شنید ه ام اینگونه بیماران کم ازار روحی وروانی را سر پائی معالجه میکنند و با چند قرص و دارو طناب اینگونه ادمها را بشاخ خودشان می بندند و ولشان میکنند
دوشنبه 7 آذر 1390 - 00:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.