فرش قرمز با لیموزین و بادیگارد ممنوع

علیرضا سجاد‌پور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی وزات ارشاد اعلام کرد «استفاده از لیموزین و به‌کارگیری بادیگارد و حضور عوامل فیلم با ظاهری که بیشتر یادآور شوی مد و لباس و آرایش است، مورد تائید ما نبوده و اجازه برگزاری چنین مراسمی را نمی‌دهیم».

هدف اصلی تصمیم وزارت ارشاد فقط معطوف به سینمای ایران است و ربطی به استقبال از روسای جمهور کشورهای دیگر به همراه بادیگارد و لیموزین ندارد.

حتی در سطوح پائین‌تر هم برای استقبال از فرش قرمز استفاده می‌شود.


در هتل‌ها هم از فرش قرمز استفاده می‌شود و تاکنون ایرادی مبنی بر "کپی‌برداری از غرب" از آنها گرفته نشده است.

اما در سینمای ایران، فرش قرمز با فیلم "محاکمه در خیابان" مسعود کیمیایی آغاز شد.

نمایش فیلم کیمیایی با فرش قرمز البته بدون واکنش هم باقی نماند. سید احمد خاتمی، خطیب جمعه تهران با انتقاد شدید از این مراسم گفت: «به چه قیمتی برخی فرش قرمز برای برخی از هنرپیشگان بدنام پهن می‌کنند، آن هم به قیمت رنجاندن متدیانی که پشتوانه اصلی دولت محترم محسوب می‌شوند».

  
هرچند اجرای مراسم با فرش قرمز برای اکران فیلم‌ها در ایران از شمار انگشتان فراتر نرفته، اما انتقادهایی چون "مراسمی وارداتی از هالیوود" و "مغایر عرف جامعه" این مراسم تبلیغاتی را به تعطیلی کشاند.  

برخلاف تصور عمومی‌، از فرش قرمز برای نخستین بار در نمایش "آگاممنون" و به‌خاطر حضور رهبران دولت‌ها استفاده شد.

تا جشنواره ونیز در سال ۱۹۳۲ نیز استفاده از فرش قرمز مرسوم نبود.

در هالیوود برای نخستین بار در سال ۱۹۵۴ بود که از فرش قرمز استفاده شد.

مراسم نمایش فیلم با فرش قرمز در ایران به این بهانه برگزار شد که ابزار و تبلیغات کافی برای جذب مخاطب وجود ندارد و این مراسم فرصتی است برای فروش بیشتر فیلم در آستانه اکران.


در واکنش به تصمیم وزارت ارشاد، نیما حسنی نسب که اولین مجری برگزاری مراسم فرش قرمز ایرانی است به شبکه ایران گفته است: «حالا وضعیت‌مان شبیه فیلم "ای ایران" ناصر تقوایی شده که ماجرای گروهبانی است که پس از یک انقلاب که کشور را دگرگون کرده، هنوز هم می‌خواهد در شهر کوچک تحت نظارتش، حکومت نظامی برقرار کند».

+300
رأی دهید
-53

آرمان144 - میسور - هند
ماشالله ماشالله بهش بگین(به وزارت ارشاد)
جمعه 4 آذر 1390 - 10:38
mo1365n - کاشان - ایران
آخه همه مشکلاتمون حل شده اینم حل بشه دیگه تمومه!!!!!!!!!
جمعه 4 آذر 1390 - 11:17
Mahyar-Tpour - تـهـران - ایـران
بنظر من اگر به جای فرش قرمز رنگ یه فرش سفید با طرح های آبی بذارن خیلی قشنگ تر و ایرانی تره تا اینکه فرش قرمز بذارن.قرمز واقعاً رنگ خَشنیه.
جمعه 4 آذر 1390 - 11:18
romano - تهران - ایران
بابا منم بودم بیریخت بودم بی عقل بودم فیلمسازی هم بلد نبودم بازیگری هم بلد نبودم خلاصه هیچی هم نبودم به این آدمهای خوشتیپ و با کلاس به فرششون که هیچ به وجودشونم حسودی می‌کردم.
جمعه 4 آذر 1390 - 11:37
avdish - شیفلد - انگلیس
راست میگید آقا یا خانم کاشان ایران آخه مشکلات همه حل شدن فقط این یکی‌ مونده بود
جمعه 4 آذر 1390 - 14:26
آشی - لندن - انگلیس
حالا چون فرنگیها از فرش قرمز استفاده می کنند ما هم باید مثل میمون ازشون تقلید کنیم؟ مثل اینکه از خودمون هیچ اراده و ایده ای نداریم. عجبا.
جمعه 4 آذر 1390 - 15:02
دنیای وحشی - تهران - ایران
اصولا قرمز رنگ تند و جلب کننده ای است .برای همین هم معمولا افرادی که دوست دارند مورد توجه مضاعفی قرار بگیرند از این رنگ درلباسها و آرایش صورت و منزلشان استفاده می کنند . هنرپیشه ها نیز اکثرا هنرپیشگی می کنند زیرا عاشق جلب توجه و شهرت هستند .دست اندرکاران مسایل هنرپیشگان از جمله دست اندرکاران فرش قرمز هالیوود و بالیوود و غیره درهمه جای دنیا به جهت جلب توجه بیشتر به نقطه ای که قرار است هنرپیشگان عبور کنند از فرش قرمز استفاده میکنند .که خوب هنرپیشگان ایرانی ودست اندرکارانشان نیز از این امر مثتثنی نیستند .که هزار البته تقلید ما ایرانیها هم که از هرچیزی جای خود دارد .
جمعه 4 آذر 1390 - 19:24
hamrah-sabz - لوس آنجلس - امریکا
با درود،. والله این قیافه ها که من میبینم فرش قرمز که هیچ سیمان هم زیادشونه .اینا مثلن خوش لباسهای مان ؟. امریکا لوس آنجلس .
شنبه 5 آذر 1390 - 07:12
mardi dar meh - لندن - بریتانیا
کار درستی‌ کرده وزارت ارشاد همین تقلیداست که این غربیا برای بقیه ارزش قائل نیستن میگن اینا خلاقیتو فکرو ایده ندران
شنبه 5 آذر 1390 - 11:08
shahram407 - تهران - ایران
(( شرق را تقلیدشان بر باد داد ای دو صد لعنت بر این تقلید باد)) اقبال لاهوری. ای کاش بجای تقلیدهای دم درستی و چه بسا در پیتی میتونستیم چیزهای . بهتری ازشون یاد بگیریم.مثلا بهروری در کارها، صرفه جویی در سوخت ، سخت کار کردن،و......
شنبه 5 آذر 1390 - 12:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.