رویترز: احتمال ممنوعیت واردات پتروشیمی ایران به کره جنوبی

کارخانه پتروشیمی ماهشهر در استان خوزستان
 

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در کره جنوبی از احتمال ممنوع اعلام شدن واردات محصولات پتروشیمی ایران به این کشور «تحت فشار آمریکا» خبر می‌دهد. همین منابع به این خبرگزاری گفته اند که کره جنوبی برای ممنوعیت واردات نفت خام ایران برنامه ای ندارد.
 
این خبر در حالی منتشر شده است که در هفته های اخیر به دنبال انتشار تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های اتمی ایران موج تحریم ها علیه جمهوری اسلامی بار دیگر سرعت گرفته است.
 
آخرین گزارش آژانس از برنامه هسته ای ایران که تحت نظر یوکیا آمانو نوشته شده است حاکی از آن بود که ایران در برهه ای از زمان بر روی طراحی بمب اتمی کار کرده و آزمایش هایی انجام داده است.
 
روز دوشنبه گذشته ایالات متحده، کانادا و بریتانیا در واکنش به این گزارش از تحریم هایی تازه علیه جمهوری اسلامی خبر دادند، و روز سه شنبه نیز اعضای اتحادیه اروپا از موافقت اصولی خود در مورد تحریم حدود ۲۰۰ فرد حقیقی و حقوقی در ایران گفتند.
 
حال خبرگزاری رویترز از قول منابعی در وزارت اقتصاد کره جنوبی خبر داده است که این کشور نیز احتمالا به جمع دیگر متحدان آمریکا خواهد پیوست تا فشار بیشتری بر مقامات تهران اعمال شود.
 
به گفته یکی از این منابع که نخواسته اند نام شان فاش شود، دولت کره جنوبی در حال حاضر در حال بررسی میزان ممنوعیت واردات محصولات پتروشیمی ایران و اثرات احتمالی این ممنوعیت بر اقتصاد کره جنوبی است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، کره جنوبی سال گذشته میلادی معادل ۳۵۰ میلیون دلار واردات محصولات پتروشیمی از ایران داشته، و در مقابل ۴۵۰ میلیون دلار از محصولات خود را به ایران صادر کرده است.
 
این مقدار واردات تنها بخش کوچکی از تجارت محصولات پتروشیمی در کره جنوبی را تشکیل می دهد که سال گذشته میلادی بر ۴۹ میلیارد دلار بالغ بوده است.
 
به نظر می رسد بحث درباره تحریم بیشتر ایران در سئول با سفر معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا به پایتخت کره جنوبی بی ارتباط نباشد.
 
وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه و سه شنبه در سئول حضور یافته و با مقامات کره ای درباره فعالیت های هسته ای ایران و گزارش اخیر آژانس به گفت و گو نشسته است.
 
این نخستین بار نیست که متحد کره ای آمریکا همگام با این کشور به تحریم ایران دست زده است.
 
در سپتامبر ۲۰۱۰، کره جنوبی ۱۰۲ شرکت از جمله شعبه بانک ملت در سئول را به همراه ۲۴ فرد حقیقی که متهم به ارتباط با برنامه هسته ای ایران بودند در لیست سیاه خود قرار داد.
 
خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دولت کره جنوبی می گوید که به دلیل همین تحریم ها تا پایان سال جاری میلادی یعنی ۲۰۱۱ نزدیک به پنج میلیارد دلار درآمد ایران در این کشور گرفتار خواهد بود.

+207
رأی دهید
-32

ari jojeh - تهران - ایران
بازم دم خامنه‌ای گرم!!! آنقدر دنبال اتم رو گرفت تا بالاخره این غربیا به غیرت آمدن، و بالاخره دارن این ملا‌های عمله رو تو تنگنا میذارن، ولی‌ هنوز فایده ندارد، باید لگد رو روی حلق آقا بزارن !!! تا بیاد پای میز حساب کشی‌ !!!
جمعه 4 آذر 1390 - 09:50
supernova - منچستر - انگلستان
چند روز پیش روزنامه گاردین مطلبی نوشته بود که چرا ایران حالا حالا ها با وجود تحریم ها و حتی حمله نظامی سقوط نمیکند. من چند مورد آن را میگویم : ۱- بنا به گزارش بانک جهانی ایران در سال ۲۰۱۰ ، ۳% رشد اقتصادی داشته است، ۲- صندوق بین المللی پول ، درآمد ایران را ۳۳۰ میلیارد دلار در ۲۰۰۹و ۳۶۰ میلیارد دلار در ۲۰۱۰ اعلام کرده است .۳- افزایش سرمایه گذاری در ایران از ۱/۶ میلیارد دلار در ۲۰۰۸ به ۳/۶ میلیارد در ۲۰۱۰ افزایش یافته است ..
جمعه 4 آذر 1390 - 11:05
ali1111 - تهران - ایران
سوپرنوا - منچستر - انگلستان. احتمالا آمار را سر و ته دستت گرفتی‌، بچرخونش بعد بخونش...
جمعه 4 آذر 1390 - 18:07
supernova - منچستر - انگلستان
ali1111 - تهران - ایران خودت بخون عزیز . https://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/nov/22/iran-sanctions-economy-government
جمعه 4 آذر 1390 - 21:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.