اخطار رئیس قوه قضائیه به دولت در مورد انتقاد از روند پرونده اختلاس

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران.
 

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، روز پنج‌شنبه با اشاره به اختلاس و فساد مالی بزرگ در ایران به مقام‌هایی که نسبت به دستگیری و احضار افراد در ارتباط با این اختلاس انتقاد می‌کنند اخطار داد.
 
به گزارش وب‌سایت خبرآن‌لاین، رئیس قوه قضائیه که در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می‌گفت در این رابطه اظهار داشت: «این‌که افرادی بگویند شما چرا کسانی را دستگیر می‌کنید، چرا عده‌ای را احضار می‌کنید و یا چرا بازداشت می‌کنید واقعاً حرف‌های نادرستی است و من اخطار می‌کنم به این افراد که بی‌جهت فضای کشور را آلوده نکنند و در مسیری که نه به نفع خودشان و نه به نفع نظام است گام برندارند، چرا که کشور نیاز به آرامش و همدلی و وحدت دارد.»
 
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، و محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، روز هفدهم آبان‌ماه نسبت به دستگیری حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی، اعتراض کرده و گفتند «نامردی جواب دارد».
 
محمود احمدی‌نژاد همچنین گفته بود که چرا قائم مقام بانک مرکزی دستگیر شده، ولی محمد جهرمی مدیر عامل پیشین بانک صادرات آزاد است.
 
حمید پورمحمدی اوایل آبان‌ماه به اتهام دست داشتن در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بازداشت شده و آن‌ طور که محمود احمدی‌نژاد می‌گوید مأموران امنیتی از آقای پورمحمدی خواسته‌اند اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، را عامل اصلی این اختلاس معرفی کند.
 
به گزارش خبرآن‌لاین، صادق آملی لاریجانی روز پنج‌شنبه در ادامه سخنانش درباره این اختلاس افزود: «متأسفانه عده‌ای که منافع‌شان ظاهراً در خطر است تلاش می‌کنند با جوسازی‌های رسانه‌ای، فضای رسانه و فضای عمومی کشور را آلوده کنند تا شاید جوانب مسئله روشن نشود.»
 
وی ادامه داد: «این افراد یک روز برخی را تطهیر می‌کنند و روز دیگر عده‌ای را مقصر محسوب می‌کنند، اما گویا نمی‌دانند که ما یک دستگاه قضایی هم در کشور داریم که مسئول رسمی رسیدگی است و جای رسیدگی در روزنامه‌ها و مصاحبه‌ها نیست و لذا باید بدانند که دستگاه قضایی مقهور این جوسازی‌ها نخواهد شد.»
 
رئیس قوه قضائیه ایران همچنین اظهار داشت: «هر چند ابعاد این پرونده بسیار گسترده ‌است و هر روز هم که جلو می‌رویم ابعاد جدیدی پیدا می‌شود که طبیعتاً باید دیده و رسیدگی بشود.»
 
غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور، نیز پیش از این در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا، از فشار افراد مختلف برای اعمال نفوذ در تغییر پرونده «بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ بانکداری ایران» خبر داده و اظهار داشت: «افراد مختلف با انگیزه‌های مختلف فشار می‌آورند، ما امیدوار هستیم که تحت تأثیر این فشارها قرار نگیریم.»
 
وی با اظهار این که «این فسادها اگر نهادینه شود فردا مشکل ایجاد می‌کند» گفت: «انشاءالله تحت تاثیر این فشارها قرار نخواهیم گرفت.»
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چندی پیش در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک‌های ایران با بیان این که رسانه‌ها «نباید این قضیه را کش دهند» گفت که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءاستفاده کنند.»
 
مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، دوازدهم مهرماه گفت به‌رغم وجود پرونده‌های بسیار و سوابق زیاد از فساد دولتی در این سازمان نظارتی، این سازمان تاکنون بنا بر آن چه «خویشتن‌داری و رعایت مصالح» خواند، رفتار کرده‌ است.
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن اشاره به عدم توجه مقام‌های ارشد دولتی به تذکرهای پیشین این سازمان، این بی‌توجهی را عامل تخلفات و مفاسد اخیر در ماجرای اختلاس از نظام بانکی دانست.
 
محمود احمدی‌نژاد به تازگی تهدید کرده‌ است که «اگر این دولت نیم ساعت فرصت حرف زدن داشته باشد قیمت سوراخ موش بالا می‌رود».
 
در مقابل صادق آملی لاریجانی هم با انتقاد از «قبیله‌ای کار کردن عده‌ای» اخطار داده ‌است که «این افراد زبان در کام بکشند و بیش از این رطب و یابس نبافند، در غیر این صورت طراحی‌های خاص را افشا می‌کند.»

+157
رأی دهید
-33

hamtarane - سیدنی - استرالیا
این فسادها اگر نهادینه شود فردا مشکل ایجاد می‌کند. ترجمه از عربی به فارسی: "فساد وقتی خوب است که توسط پیروان ولایت انجام شود وگرنه جیز است و. مایه دردسر میشود چون ما مجبور میشویم دزدیها و بچاپ بچاپ هایمان را ول کنیم و به دنبال فاسدین خارج از محور ولایت برویم
جمعه 4 آذر 1390 - 00:04
sebil - خراسان-خراسان - ایران
این مردک بی لیاقتی خودشو همیشه پشت این جوسازی رسانه ای و آلوده کردن فضا و. مخفی می کنه.همه همو خفه کنین مردم راحت شن.
جمعه 4 آذر 1390 - 05:53
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
من نمی‌فهمم این احمدی نژاد کی‌ می‌خواد پس سندها شو رو کنه؟ بریزن بیرون دزدیهتنو دنیا میدونه که شماها چقدر پستین و چه بر سر این ملت مظلوم آوردین و یک مشت آدم احمق به نامه سپاه و بسیج به عشق این که میفرسینشن بهشت اجیر خودتون کردین که با زوره تفنگ ازشما آشغالها دفاع کنن..لعنت با رهبرو بیتش..لعنت با دولت و همراهانش..
جمعه 4 آذر 1390 - 06:08
ملاصدرا - شیراز - ایران
وی با اظهار این که «این فسادها اگر نهادینه شود فردا مشکل ایجاد می‌کند»؟؟؟؟؟؟. یعنی الان با این همه اختلاس و غارت و خرج کردن سرمایه های ایران لبنان و ونزوئلا و افغانستان و ...با مشکل مواجه نشدیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟. یعنی با این همه باجی که به چین و روسیه بابت حمایت از بشار اسد قاتل میدیم با مشکل مواجه نشدیم؟؟؟؟؟؟. یعنی هنوز هم انرژی هسته ای حق مسلم ماست؟؟؟؟؟؟. حاج آقا درسته مردم ایران فعلا با سرکوبهای پس از انتخابات بغض خود را فرو خورده اند و عده ای هم خویشتنداری میکنند که شاید در رفتار حاکمان شواهدی مبنی بر رفتار عاقلانه و اصلاح طلبانه مشاهده شود ولی برای بساری از سران مملکت ما یک سوءتفاهم پیش آمده است و آن این است که "مردم نمیفهمند"ولیکن این مصداق همان ضربالمثل است که "خوبی که از حد بگذرد نادان خیال بد کند".وای به بروزی که پرده ها بیفتد.....
جمعه 4 آذر 1390 - 08:37
bahram siua - شیراز - ایران
ملاصدرا شیراز ایران خوب اومدی کاکو موافقم
جمعه 4 آذر 1390 - 09:36
majidmokafat - اصفهان - ایران
به قول یکی از کارشناسای سیاسی احتیاجی به مداخله خارجی نیست اینا خودشون،نظام خودشونا نابود میکنن سر پول و نفت مردم همدیه را از بین میبرن
جمعه 4 آذر 1390 - 09:53
mehdi0606 - وین - اتریش
بابا جان اینا سالانه ۶۰۰،۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار درامد ایرانو دارن میخورن حالا دارن دنبال چندر غاز می‌گردن؟ همش بازی گول نخوریم
جمعه 4 آذر 1390 - 10:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.