اتحادیه عرب به سوریه ضرب‌الاجل یک روزه داد

اتحادیه عرب به سوریه ضرب‌الاجل یک روزه داد

اتحادیه عرب یک روز به دولت سوریه مهلت داده است تا بر سر شرایط ورود ناظران این اتحادیه به خاک سوریه، به توافق برسد، در غیر اینصورت با تحریم‌های اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

این ضرب‌الاجل به دنبال برگزاری نشست نماینده‌های اتحادیه عرب در قاهره، پایتخت مصر، تعیین شده است.

پیش از این، اتحادیه عرب از دولت بشار اسد خواسته بود تا به ۵۰۰ نفر اجازه دهد به عنوان ناظر برای بررسی وضعیت از نزدیک، وارد سوریه شوند، ولی دولت سوریه با این طرح مخالفت کرد.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از ماه مارس (برای نزدیک به هشت ماه)، بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید که در حال مقابله با پیکارجویان و گروه‌های مسلح است.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که در سه روز گذشته، دست‌کم ۴۰ نفر، از جمله ۶ کودک، در شهرهای مختلف کشته شده‌اند.

خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی اجازه ندارند به راحتی به مناطق مختلف سوریه بروند و به همین دلیل، تایید این گزارش‌ها به راحتی امکان‌پذیر نیست.

اختلاف بر سر تعداد ناظران اتحادیه عرب

عفیفی عبدالوهاب، نماینده مصر در اتحادیه عرب، اعلام کرده است: "فردا (جمعه) ضرب‌الاجل سوریه برای رسیدن به توافق است."

او اضافه کرد: "اگر آنها توافق‌نامه را امضا نکنند، شورای اجتماعی و اقتصادی (اتحادیه عرب) روز شنبه جلسه خواهد داشت تا اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه را بررسی کند."

آقای عبدالوهاب گفت که این تحریم‌ها می‌تواند شامل تعلیق پروازها به سوریه و نیز توقف مبادلات با بانک مرکزی این کشور باشد.

اتحادیه عرب به سوریه ضرب‌الاجل یک روزه داد

'از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه، بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند'

 

دولت سوریه هنوز علنا به این ضرب‌الاجل واکنش نشان نداده است.

اعضای اتحادیه عرب هفته گذشته، عضویت سوریه در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآوردند و از دولت سوریه خواستند تا به توافق‌نامه با اتحادیه عرب برای توقف خشونت علیه معترضان عمل کند.

حضور ۵۰۰ نفر از ناظران اتحادیه عرب در سوریه برای نظارت و بررسی وضعیت این کشور از نزدیک، یکی از درخواست‌های اتحادیه عرب اعلام شده است.

اما دولت سوریه خواستار کاهش این تعداد و رساندن آن به ۴۰ نفر شده است که این درخواست با مخالفت اعضای اتحادیه عرب روبه‌رو شد.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه عرب به خبرگزاری رویترز گفته است که "سوریه هنوز اقدامی که نشاندهنده تمایلش به پیشرفت و بهبود وضعیت باشد، انجام نداده است."

او با بیان این که کشورهای عرب درباره وضعیت سوریه تقریبا نظر مشترکی دارند، اضافه کرد که نباید هیچ جنگ داخلی یا دخالت خارجی در سوریه رخ دهد.

در عین حال، دولت فرانسه هم پیشنهاد کرده است که مناطقی در داخل خاک سوریه به عنوان "مناطق محافظت‌شده در چارچوب دخالت بشردوستانه" تعیین شود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، این پیشنهاد فرانسه اولین اشاره‌ای است که درباره بررسی احتمال دخالت نظامی بین‌المللی در سوریه انجام می‌شود.

+163
رأی دهید
-27

مسیح پسر مریم - تهران - ایران
عکس های چند ده نفری از مخالفان دولت اسد همیشه در خبر های سایت موجوده،اما عجیب اینکه اینهمه فیلم از تظاهرات میلیونی در حمایت از بشار اسد هست و نمیذارید و بعضی از گمراهان غرب زده رو در گمراهی وجهل میذارید!!!بعضی هام که ماشالا پپسی خورند و به هیچ صراطی مستقیم نیستند.
جمعه 4 آذر 1390 - 05:22
bahram siua - شیراز - ایران
بشار کوتاه بیا سرنوشت دیکتاتورا را بنگر
جمعه 4 آذر 1390 - 08:34
zahra50 - کپنهاگ - دانمارک
مسیح پسر مریم .مگه نمیگید تظاهرات میلیونی طرفداران اسد .پس چرا اسد اجازه ورود خبرنگاران رو نمیده ؟چرا مانع ورود ناظران اتحادیه عرب میشه؟البته حرفای شما مثل اسمتون پر از شک و تردیده مسیح پسر مریم !!!
جمعه 4 آذر 1390 - 08:38
ملاصدرا - شیراز - ایران
ظاهرا بعضی ها هم ساندیس خورن و سرشون زیر برف کردن.... حالا نمیدونم پپسی بهتره یا ساندیس..
جمعه 4 آذر 1390 - 08:47
mortimer - اصفهان - ایران
مسیح پسر مریم:بله شما ساندیسی درست می گی.فقط من نمی فهمم چه طور از چند ده نفر تا حالا 3500 تاشون کشته شدند!/آدم عرق سگی بخوره ولی ساندیسی نباشه.
جمعه 4 آذر 1390 - 08:12
m.noor - شارجه - امارات
به امید روزی که حکومت سوریه اولین ستون (جون بری ) یا همان جمهوری اسلامی از ریشه قطع بشود.امین. م.نون
جمعه 4 آذر 1390 - 10:37
massoudoslo - اسلو - نروژ
مسیح پسر خدا .تهران .ایران . به شما قبلا گفتم که لطف کنید اون لینکا رو اینجا خودتون بزارید تا ما ببینیم !!! در ضمن شما غرب زدگی ما را میبینید و خدا زدگی خودتان را ماله میکشی !!!؟ تازه ولایت زده هم که هستید ! راست گفتی آنانی که توهین تشر میکنند از منطق و موهبت دورند و مغزشان را صاحب نیستند . با حضورت در اینجا به همه ما لطف میکنی چرا که تنور تنفر ما را از سر سپرده گی و وطن فروشی همیشه گرم نگاه میداری که یادمان باشد میتوانستیم مثل جناب عالی باشیم و نیستیم .
جمعه 4 آذر 1390 - 10:57
mo1365n - کاشان - ایران
اون بشار اسد احمق هنوز نفهمیده که دیگه ابزار مناسب اعمال قدرت، قدرت سرکوبگر یا کیفر دهنده نیست بلکه قدرت منطق و متقاعد کردن هستش.
جمعه 4 آذر 1390 - 11:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.