احمدی‌نژاد: سال آینده بیکاری را ریشه‌کن می‌کنیم

احمدی‌نژاد: سال آینده بیکاری را ریشه‌کن می‌کنیم

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران بار دیگر از ایجاد فرصت‌های شغلی در کشور خبر داده و وعده داده است که تا پایان سال ۹۱ بیکاری در ایران ریشه‌کن می‌شود.

او در جمع مردم ‌اسلامشهر، وظیفه مسئولان کشور را ایجاد سالانه ۲.۵ ‌میلیون شغل دانسته و گفته است: دولت تمام امکانات خود را به میدان آورده و مردم نیز باید در این زمینه تلاش کنند تا به هدف خود برسیم.
 
محمود احمدی‌نژاد، پیشتر در میانه مهرماه نیز در جمع مردم کبودرآهنگ وعده داده بود که «امسال و سال آینده هر سال ۲.۵ میلیون شغل در کشور ایجاد خواهیم کرد به‌طوری که تا پایان سال آینده پدیده زشتی به نام بیکاری نخواهیم داشت».
 
او البته این جمله را بارها و بارها در سفرهای استانی خود و از تریبون‌های مختلف اعلام کرده و تاکید کرده که یکی از مهمترین اهداف دولت او رفع بیکاری است.
 
رئیس جمهوری ایران اوایل امسال وعده داده بود که در سال ۱۳۹۰ دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود اما با گذشت نزدیک به هشت ماه از آغاز سال جدید اخبار امیدوار‌کننده‌ای از ایجاد فرصت‌های شغلی به گوش نرسیده است.
 
گزارش‌های منتشر شده نیز حکایت از آن دارد که شمار بیکاران در ایران که حدود ۷۰ درصد جمعیت آن را افراد زیر ۳۵ سال تشکیل می‌دهند، از مرز ۲.۷ میلیون نفر گذشته است.
 
همچنین آخرین آماری که از سوی مرکز آمار ایران به‌طور رسمی منتشر شد، نرخ بیکاری در کل کشور را ۱۴.۶ درصد نشان می‌داد.
 
البته این آمار با این تعریف محاسبه شده که اگر کسی حتی یک ساعت هم در هفته کار کند، شاغل به حساب می‌آید.
 
عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، در دو سال اخیر بارها از کاهش نرخ بیکاری خبر داده اما هر بار اطلاعات تکمیلی در این مورد ارائه نکرده است.
 
همان آمارهای جسته و گریخته‌ای که در این سال‌ها از اشتغال و بی‌کاری توسط دولت منتشر شده نیز انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است.
 
رئیس مرکز آمار ایران، در تازه‌ترین اظهارنظرها اعلام کرده که در مورد وضعیت اشتغال‌زایی شش ماه ابتدای سال ۹۰، هنوز جمع‌بندی‌ انجام نگرفته و نمی‌توان در این باره سخن گفت.
 
اما عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده که از مقایسه بین اشتغال و بیکاری می‌توان میزان اشتغال را محسابه کرد و گفته است که امسال بیش از یک میلیون شغل ایجاد شده است.
 
او در عین حال گفته که آمار دقیقی و درستی از ایجاد ۲.۵ میلیون فرصت شغلی برای سال‌جاری وجود ندارد.
 
آقای شیخ‌الاسلامی تاکید کرده که آمار اشتغالزایی چیزی حدود ۵۷ درصد است.
 
بسیاری معتقد هستند که ایجاد ۲.۵ فرصت شغلی عملا غیر ممکن و دست‌نیافتنی است.
 
از جمله محمدرضا باهنر، نماینده تهران در مجلس که به تازگی از فقدان آمارهای رسمی در کشور انتقاد کرده و گفته است که تحقق وعده دولت در زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی در سال جاری نشدنی است.
 
اما محمود احمدی‌نژاد همچنان اصرار دارد که هدف‌گذاری ایجاد ۲.۵ میلیون شغل در سال ۹۰ با برنامه‌ریزی و اقدامات کارشناسی انجام شده و این هدف قابل تحقق است.
 
چیزی که معاون اول او، محمدرضا رحیمی نیز بر آن تاکید دارد و اعلام کرده که موفقیت‌های دولت در ایجاد فرصت‌های شغلی رضایت بخش است.
 
او گفته است که آمارها نشان می‌دهد برنامه‌های اشتغالزایی دولت به شکل مطلوبی در حال اجرا است و این امر نوید بخش ایجاد ۲.۵ میلیون فرصت شغلی تا پایان سال جاری است.
 
سخنانی که با واکنش محمدمهدی پورفاطمی، نماینده مردم دشتی و تنگستان مواجه شده که گفته است:  باید یک تحقیق و تفحصی از آمارهای غیرواقعی که از سوی رئیس جمهوری اعلام می‌شود، انجام بگیرد.
 
او تاکید کرده که با توجه به آمارها و همچنین اجرای قانونی هدفمندی یارانه‌ها و تغییر منابع بودجه برای واریز یارانه‌ها اصلا این فرصت شغلی ایجاد نمی‌شود.

+194
رأی دهید
-88

آینه - لندن - انگلیس
راست میگه این حرفش منطقی هست آخه قرار جنگ بشه و سرباز احتیاج دارند و همه میریم سر کار سربازی هم خودش کاره.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 13:49
porharfi - آرنم - هلند
دُکـــی منظورت از بیـکاری !مُــلایـــــــــانند؟؟! که بیکــارند! باید ریـشه کن بشن؟!. "(البته کار صیغه و پـــای منقل را که دارند!!؟)"
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 14:17
parviz1 - کترینگ - انگلستان
پول نفت را که ملت میگیرن و برای بچه‌هاشون هم که حساب بانکی بازکردن و بعد از ۱۵ سال هم ۶۰ یا ۷۰ میلیون تو حساب بچهاست پس دیگه دنبال کار برن که چی‌ بشه!!!!!!!!!!! دکی بذار ملت برن دنبال تریاکو نشه باز ی شما هم همیجور شبانه روز ۲ ساعت خواب و همش خدمت!!!!!!!!!بجان شما .منم مثل خودت راست میگم تو بمیری.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 15:11
mnbbi - کیف - اکراین
دررغ نگفت ایندفعه !. آخه تا سال بعد همه بیکارها از گشنگی میمیرن
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 15:24
mortimer - اصفهان - ایران
تو که راست می گی ولی... دروغگو/این هم به لیست جوک های برتر سال اضافه شد.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 15:36
ensanam arezoost - خارگ - ایران
اگر دروغ گفتن و خیال پرداز بودن مالیات داشت احمدی بدهکارترین فرد به سازمان مالیات بود...
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 16:18
soheyli_setareh - تهران - ایران
به به پس منی که با مدرک فوق لیسانس مدیریت بیکارم امیدوار شدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 17:20
delmorde - یوتوبوری - سوئد
از ابتدای ورودش به این سمت از این وعده ها زیاد داده و ملت گوششان پر است ولی تاحال مرد عمل نبوده زیرا پولها باید به لبنان و فلسطین رود و یا خرج تسلیحاتی شود که هر چند وقت یکبار دود میشه میره هوا. پس بهتره تو , اون رهبرچلاقت فکتانرا ببندید و اینقدر لاف نزنید که ملت از شما نادانان و بی لیاقتها واقعا خسته شده اند.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 17:10
baas - روتردام - هلند
به ناموس زهرا راست میگه.به خدا وندی خدا راست میگه .
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 17:56
supergamer - کاشان - ایران
منافق واقعی , خامنه ای و احمدی
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 21:15
ukguy4u - لندن - بریتانیا
سال بعدتم میبینم مموتی!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 22:19
toopchiyan1986 - london - uk
خودتی
جمعه 4 آذر 1390 - 02:25
Rima_London - لندن - انگلستان
انشا‌الله ما هم تا سال آینده شما را ریشه کن می‌کنیم. اونوقت تبعیض برداشت می‌شه و هرکس توانایی و لیاقتی داشته باشه میتونه شغل بگیره. دیگه نمیپرسند نماز میخونی‌؟ روزه میگیری؟ شیعه یا سنی یا کافر؟
جمعه 4 آذر 1390 - 22:35
massoudoslo - اسلو - نروژ
ای کاش از روز اول که سر کار آمد قول ها و حرفایی رو میزد عملی میکرد و ما مخالفانش را رو سیاه میکرد که صد البته مثل رهبر بی پدر بی سواد به چرت و پرت گفتن و حوری بهشتی و اقتصادی وعده دادن مشغول است. تا سال بعد تمام بیکاران را از نشستن و میدارد تا همه در خیابان ها راه بروند چونکه راه رفتن هم جزوه کار حساب میشود .این بشر چنان جو گیر است که حاضر است هر نقش و حرف کثیفی را بازی کند تا شق درد ریاست جمهوری اش را نشان رهبر دهد .
شنبه 5 آذر 1390 - 06:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.