بمب ‌۱۴ تنی آمریکا برای انهدام تاسیسات اتمی زیرزمینی


شرکت بوئینگ اولین سری از بمب‌های ۱۴ تنی جدید MOP را به نیروی هوایی آمریکا تحویل داد. این بمب‌ها قادرند سنگرهای بتنی را در عمق ۶۰ متری زمین نابود کنند. آیا ام او پی برای حمله به تاسیسات اتمی‌ایران در نظر گرفته شده است؟

بمب ‌۱۴ تنی آمریکا برای انهدام تاسیسات اتمی زیرزمینی

 MOAB تاکنون بزرگترین بمب آمریکا بوده است. اکنون بمب‌های ۱۴ تنی سنگر شکن زرادخانه ضد اتمی واشنگتن را تکمیل می‌کند
 

نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا ۲۰ بمب جدید ام او پی به شرکت بوئینگ سفارش داده است. این بمب‌های ۱۴ تنی می‌توانند سنگرهای بتنی را در عمق ۶۰ متری زمین نابود کنند.

بمب‌های تازه Massiv Ordnance Penetrator  نام دارند که به‌طور اختصاری ام او پی خوانده می‌شوند. ویژگی این بمب‌ها آن است که ابتدا به عمق ۶۰ متری زمین نفوذ می‌کنند و سپس کلاهک‌ آن‌ها در ژرفای زمین منفجر می‌شود. وزن کلاهکی که به "ام او پی" نصب می‌شود به تنهایی ۲ هزار و ۴۰۰ کیلو است.
 
طول بمب بیش از ۶ متر و قطر آن ۸۰ سانتی‌متر است. ام او پی به وسیله راهیاب‌های ماهواره‌ای به سمت هدف هدایت می‌شود.

شرکت هواپیماسازی نوتروپ گرومان در حال حاضر سرگرم تولید استوانه‌های نصب بمب برای بمب‌افکن‌های ب ۲ است که تعداد آن‌ها هنوز اعلام نشده است. هریک از این بمب‌افکن‌ها قادرند دو بمب را حمل و پرتاب‌ کنند.

هدف، تاسیسات اتمی دشمن

 پس از اعلام خبر تحویل نخستین بمب‌های ۱۴ تنی به نیروی هوایی آمریکا، "ملیندا مورگان" سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: «ام او پی با هدف رسیدن به  تاسیسات تولید سلاح‌های کشتارجمعی دشمنان ما و نابود کردن آن‌ها ساخته شده است.»
 
کارشناسان می‌گویند تصادفی نیست که خبر تحویل بمب‌های سنگرشکن همزمان با انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام می‌شود. آژانس در آخرین گزارش خود ابراز نگرانی شدید کرده که جمهوری اسلامی در تلاش تولید سلاح هسته‌ای است.

روزنامه آلمانی تاگس‌آنسایگر می‌نویسد: «از آنجا که ایران و کره شمالی تحقیقات اتمی خود را در سنگرهای مقاوم زیرزمینی انجام می‌دهند، سوپربمب‌های جدید می‌توانند جایگزینی برای کلاهک‌های هسته‌ای تاکتیکی باشند، زیرا موانع استفاده از آن‌ها محدودتر است.»

در سال ۲۰۰۹ هنگامی که روند تولید بمب‌های ام او پی با تصویب بودجه اضافی در کنگره آمریکا شتاب یافت، سخنگوی پنتاگون گفت: «آمریکا با جهانی سروکار دارد که در آن بعضی‌ها در خفا می‌کوشند سلاح‌های کشتارجمعی تولید کنند.»

نخستین آزمایش بمب ۱۴ تنی
 

بمب‌۱۴ تنی جدید برای نخستین بار در منطقه ویژه آزمایش موشک‌های نیو مکزیکو آزمایش شد و در کارخانه بوئینگ فانتوم واقع در سن‌لوئی تولید می‌شود. در این کارخانه شرکت‌های هواپیماسازی و تسلیحاتی آمریکا روی پروژه‌های محرمانه کار می‌کنند.

در ماه نوامبر سال‌ گذشته، ژنرال اسکات واندرهام فرمانده گروه بمب‌افکن‌های ب ۲ به مجله ایرفورس گفته بود: «بر ضد هدف‌های جا گرفته در سنگرهای مقاوم اعماق زمین هیچ سلاح دیگری وجود ندارد. ام او پی برای هدف‌های ویژه‌ای درنظر گرفته شده که در آنجا دشمنان چیزهایی می‌سازند که رئیس‌جمهور، آن‌ها را تهدیدی برای آمریکا می‌داند.»

هزینه تولید ۲۰ بمب سنگرشکنی که وزارت دفاع به بوئینگ سفارش داده، ۳۱۵ میلیون دلار برآورد شده است.

+228
رأی دهید
-40

ali1111 - تهران - ایران
قابل توجه آن کسانی‌ که توانایی نظامی آمریکا را کم گرفتند و دل‌ خود را به مزخرف گویی‌های سپاه خوش کردند.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 10:44
feminism - لندن - انگلستان
آقایون بمب ساز توجه بفرمائید جانم، شما هر چه سنگین و وزین هم که باشید به پَر عبای مُلا علی خامنه ای که از نسل حضرتِ آدمیست که 17 متر طولش بوده و 10 متر هم عرضش، نخواهید رسید !! 170 متر مربع !!!!!!!!!! فقط یک فقره آدم البته بلا نسبت آدم !!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 11:02
آشی - لندن - انگلیس
آمریکا ... خورد که این بمب را ساخته. پس باید تحریم بشه.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 11:19
romano - تهران - ایران
البته این مقاله نگفته که به عمق 60 متر به شعای دو کیلومتر مفید زمین رو اساسی شخم می‌ زنه که برادران عزیز ارزشی می‌تونن بعدش در اون زمین شخم خورده درخت مو بکارند و بهترین نوع ساندیس رو برای فتح میدان آزادی بسلامتی دوپینگ نمایند. اسلام علیکم ولا تقرقو تنتون از ما بلرزه ما مردم دشمن اصلی شماییم خودتونم می‌دونید کی چپتون می‌کنه.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 11:39
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
باز هم این‌ها میخوان پیر زن رو از تاکسی خالی‌ بترسونن!!!!!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 11:56
sajad1000 - بروکسل - بلژیک
به جای هدف قراردادن زیر زمین یکی بخوره تو سر بیت خامنه ای الدنگ یک هم وسط نماز جمعه گوسفندان خر حزب اللهی.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 13:26
oshtoleshang - مشهد - ايران
بابا سردار فرمودن با قایق تندرو میرن به جنگشون !!!!!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 13:46
massoudoslo - اسلو - نروژ
میرزاده عشقی .دوسلدورف . آقا جدی میگم کلی خندیدم هههههههههههههههه عجب تیکه ای گفتی :)))) نه عزیز این عکس ترس نیست که انداختن این عکس خود مرگه ! باور کن عزیز . هم شما و هم من این غربی ها رو خوب میشناسیم .همه چیز را میسازن و همه چیز را هم ازش استفاده میکنند .فقط زمانش را معلوم نمیگن .. امیدوارم که این جور بمب ها هیچ وقت از انبارها بیرون نیاد .
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 16:59
love-iran - چابهار - ایران
تو افغانستان اش مونده از عراق اش هم داره فرار میکنه امریکا تا به امروز هر کشوری حمله کرده به طور رسمی پایگاه دائمی نظامی ساخته اما در افغانسان و امریکا چرا نساخته چرا داره از عراق میره واسه اینکه به مردم خوش بگذره ؟ دیگه گذشت دوران امریکا الان دوران چین هست که همه رو کنترل میکنه کار تا جایی رسیده که صدای امریکا در اومده اروپا هم که تو بحران و اعتراض عرب ها که مشغول درو کردن و به دنبال ازادی و خوشی این بمب ها اگه کار میکرد تو افغانستان طالبان رو کم میکرد نه که بخوان براش دفتر بزنن باهاش مذاکره خوبه 4 تا چریک بیشتر نیسن
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 17:52
supernova - منچستر - انگلستان
متأسفم که عده‌ای متوهم قدرت نظامی ایران را اینقدر دست کم میگیرند. ایران از نظر مهمات جنگی در دنیا دوازدهمین کشور است. بنا به گزارشات منابع آمریکایی و تایید مقامت اوکراینی ، ایران ۶ موشک بالستیک با قابلیت حمل سلاح اتمی‌ در سال ۲۰۰۱ از اکراین خریداری کرده یعنی‌ زمان دولت خاتمی که پرونده هسته‌ای تعطیل بود. به علاوه ایران به تازگی در ونزوئلا یک پایگاه موشکی ساخته که باز بنا به قول آمریکا میتواند فلوریدا را هدف قرار دهد.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 17:50
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
متأسفانه افرادی هستن که در نهایت اردک تشریف دارن و نفهمیدن که جنگ رو زمین تعیین میشه و‌های تکه‌ها اگر تعیین کننده بودن پس باید شوروی در مقابل افغانستان و آمریکا مقابل طالبان و ویتنام پیروز میشد .همینطور اسرائیل برابر حزب‌الله.
جمعه 4 آذر 1390 - 11:35
سرباز ایران - بلوچستان - ایران
love- iranتحلیل های سیاسی واقتصادی ونظامیت دنیا را متحیر نموده است دکتر جان .پیشنهاد دوستانه دارم این مقالات را مجانی به غربی ها وکفار نشون نده.اراتمند شما
جمعه 4 آذر 1390 - 13:39
garfield - تهران - ایران
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف زیاد تخیلات نکن. ناتو دو روز حمله هموایی بکنه ما خودمون دولتو ساقط میکنیم. از همین الان داریم روی برنامه هاش کار میکنیم. صبر کن ببین.
شنبه 5 آذر 1390 - 05:23
nimaak47 - تهران - ایران
آقای supernova دلت خوشه ها. خودت میگی سال 2001 از اون موقع همه چی به زیر خاکی تبدیل شده. تجهیزات نظامی ایرانو تو موزه بزارن جواب بیشتری میگیرن.
یکشنبه 6 آذر 1390 - 03:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.