سفیر سوئیس در تهران بار دیگر به وزارت خارجه احضار شد

سفیر سوئیس در تهران بار دیگر به وزارت خارجه احضار شد

به دنبال صدور قطعنامه‌ مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران در واکنش به «توطئه ترور» سفیر عربستان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در اعتراض به این اقدام، سفیر سوئیس در ایران را به این وزارتخانه احضار کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در فراخوان خود ضمن اعتراض به صدور این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل، تأکید کرده است که قطعنامه مزبور به پیشنهاد آمریکا و بر پایه «اتهام بی‌اساس در خصوص طرح ترور» سفیر عربستان در واشینگتن به تصویب رسیده است.
 
معاون مدیر کل امور سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در فراخوانی که روز دوشنبه تحویل سفارت سوئیس شده است، ضمن اعتراض «شدید» به صدور قطعنامه جدید علیه ایران، این قطعنامه را «فاقد وجاهت قانونی و ارزش حقوقی»‌ دانسته و به تصویب رسیدن آن را «شتابزده» و «اقدامی سیاسی و خصمانه از سوی واشینگتن» خوانده است.
 
۲۷ آبان‌ماه، مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای، توطئه مطرح شده در مورد ترور سفیر عربستان سعودی در واشینگتن را محکوم کرد و از ایران خواست تا در انجام تحقیقات در خصوص این ادعا همکاری‌های لازم را به عمل آورد.
 
آمریکا در جریان «توطئه ترور» مطرح شده، مسئولیت را متوجه تهران کرده، اما جمهوری اسلامی قویا این اتهام را رد کرده است.
 
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در «فراخوانی» که به سفارت سوئیس داده، تأکید کرده است که این قطعنامه با «فشارهای سیاسی آمریکا بر کشورهای عضو مجمع عمومی و بر پایه یک گزارش غیر موثق و بی‌اساس منابع آمریکایی» شکل گرفته است.
 
این وزارتخانه همچنین با تأکید بر این‌ که این دست اقدامات آمریکا «غیر از دشمن‌تراشی و تهدید صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی ارمغان دیگری در پی نخواهد داشت»، از ایالات متحده خواسته است تا به اصول مسلم حقوق بین‌الملل پایبند باشد.
 
به گزارش خبرآن‌لاین، از مهرماه تاکنون، این چهارمین مرتبه است که لیویا لئو آگوستی، سفیر سوئیس در ایران، به وزارت خارجه احضار می‌شود.
 
وی نخستین بار ۲۰ مهرماه و به دنبال انتشار خبر «توطئه ترور» سفیر عربستان به این وزارتخانه احضار شد و در ۲۴ مهرماه نیز به دنبال اظهارات آمریکا در خصوص منصور ارباب سیر و متهم شدن این فرد سفیر سوئیس بار دیگر فراخوانده شد تا یادداشت طرف ایرانی را به آمریکایی‌ها برساند.
 
و در نهایت ۱۳ آبان‌ماه، به دنبال تشکیل جلسه بررسی موضوع ترور مقامات ایرانی در مجلس نمایندگان آمریکا نیز، وزارت خارجه بار دیگر با احضار سفیر سوئیس مراتب اعتراض خود به اظهارات مطرح شده در این جلسه را ابراز کرد.

+83
رأی دهید
-23

sedaye_sokoot1388 - تهران - ایران
با درود . تا حالا چهار بار لیویا لئو آگوستی رو بردنو اوردنش از الان به بعد هم حتما تا تقی به توقی میخوره میخوان هی ببرنو بیارنش پس به نظرمن رجال جمهوری کثیف اسلامی اگه میشه یه اتاق بهش تو همون وزارت خارجه بدین دیگه .. بنده خدا درست نیست هی بخواین ببرین بیارینش.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 09:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.