عربستان سعودی: ایران به دخالت در امور کشورهای منطقه ادامه می دهد

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی
 

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه گفت: «ایران هنوز به مداخله در امور همسایگان خود و دیگر کشورهای منطقه ادامه می دهد.»
 وی همچنین هشدار داد برنامه اتمی جمهوری اسلامی می تواند به بی ثباتی در منطقه منتهی شود.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سعود الفیصل در جریان دیدار وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «مسئله این است که دخالت ها و مداخله ایران در امور کشورهای منطقه همچنان ادامه دارد و به رغم پیام هایی که فرستاده شده، تغییری در آن دیده نشده است.»
 
 این در حالی است که محمد شریف بسیونی، رئیس کمیسیون تحقیق ناآرامی های اخیر بحرین روز چهارشنبه تاکید کرد که براساس اسناد ارائه شده به این کمیته، شواهد و مدارک صریحی دال بر دخالت داشتن جمهوری اسلامی ایران در حوادث بحرین در دست نیست.
 
روابط بحرین و ایران به دلیل آن چه حاکمان منامه دخالت ایران در امور داخلی می نامند، کاهش یافته است. ایران همچنین به حضور نیروهای نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در بحرین برای سرکوب معترضان اعتراض کرده و سطح روابط دیپلماتیک دو کشور پایین آمده است.
 
عربستان سعودی همچنین در هفته های اخیر درگیر پرونده موسوم به توطئه ترور سفیر این کشور در واشینگتن بوده که گفته می شود به برخی از عوامل حکومت ایران ارتباط دارد. ایران این اتهامات را ساختگی خوانده و آن را رد کرده است.
 
ایالات متحده، ایران را متهم کرده که دو شهروندش قصد داشته‌اند از طریق به خدمت گرفتن قاچاقچیان مکزیکی، سفیر عربستان در واشینگتن را ترور کنند.
 
عربستان سعودی روز شنبه، ۲۳ مهرماه، به طور رسمی از بان‌ گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، درخواست کرده است تا شورای امنیت را در جریان آنچه «توطئه نفرت‌بار» برای ترور سفیر عربستان سعود در واشینگتن نامیده، قرار دهد.
 
این موضوع همزمان با آن بود که وزارت امور خارجه ایران با «تکذیب قاطع و شدید هرگونه ارتباط ایران» با این اتهام، «ادعاهای آمریکا علیه ایران» را فاقد «منطق حقوقی» دانست. پیش از این سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، تصریح کرده بود کشورش در قبال این توطئه «پاسخی حساب‌شده» خواهد داد.
 
مقام‌های قضایی و امنیتی آمریکا دو ایرانی را  به نام‌های «منصور ارباب سیر»، تبعه ایرانی- آمریکایی و «غلام شکوری»، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، متهم کردند که  قصد داشته‌اند تا طرح ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در واشینگتن، و انفجار در سفارتخانه های اسرائیل و عربستان را به مرحله اجرا در آورند.
 
سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان روز چهارشنبه همچنین گفت: «تهران مشغول دستیابی و راه اندازی قدرت اتمی است که می تواند در آینده به ساخت بمب اتمی منتهی شود. در صورت چنین رویدادی، تمامی منطقه با مشکل ثبات و امنیت روبرو می شود و چالش های زیادی به همراه خواهد داشت.»
 
پرونده فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران پس از گزارش اخیر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و متعاقب آن قطعنامه ای که در شورای حکام آژانس تصویب شد، دچار تنش های بیشتری شده است. بریتانیا، آمریکا و کانادا تحریم های بیشتری علیه ایران تصویب کردند و فرانسه خواهان تحریم نفت ایران شده است.

+41
رأی دهید
-117

mohammadbmp - گلاسگو - اسکاتلند
عرب در بیابان ملخ می‌خورد سگ گرمسار آب یخ می‌خورد حالا واسه ما عدم شدن
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 22:46
shahram407 - تهران - ایران
عجیبه!!! ارتش عربستان داره تو بحرین کشت و کشتار راه میاندازه تروریست هاشون تو عراق و افغانستان و سوریه دارند ادم میکشند بعد میگن ایرانی ها دارند دخالت میکنن .شهر که کلانتر نداشته باشه قورباغه هفت تیر میکشه!!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 09:48
Camran - بـغداد - عــــراق
این آشغالها دنیا را به گند زدند، نمیدانم عربها چه خدمتی به بشریّت میکنند جز قتل و تخلف و پارا سیت بودن کار دیگری که الحمد لله ندارند. بجز پیامبر و امامان که حتا اونها هم از دستشون فرار کردند مابقی را سیفون باید کشید....زنده با د کردستان و ایران
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 10:22
Camran - بـغداد - عــــراق
قیافه یارو عربه امیر یا هر آشغالی که هست را با یک ژاپنی از نظر فهم و با یک اروپائی از نظر شکل مقایسه کنید بعد نتیجه حاصل شده را لطفا محرمانه نگه دارید.
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 10:28
mardi dar meh - لندن - بریتانیا
این قیامهای علیه حکام فاسد شکم پرسته عرب هست اون وقت با ذره بین دنبال رده پای ایران می‌گردن اشکال از خودتونه
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 14:36
red.boy - تهران - ایران
اقای سعود الفیصل نگران نباش رژیم بشار اسد بزودی سرنگون هست و ج.ا اسلامی هم پشت سرش سرنگون. از تمامی کشورهای مخالف ج.ا کمال تشکر را داریم. امریکا عربستان انگلیس فرانسه بحرین اسرائیل کویت و دیگر مخالفان ج.ا
شنبه 5 آذر 1390 - 04:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.