فرانسه به دنبال تحریم نفت ایران و بانک مرکزی است

برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه
 

برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه گفت، پاریس به دنبال مذاکره و گفت وگو با متحدان خود است تا بتوان تحریم های گسترده و یکپارچه ای را به سرعت علیه بانک مرکزی ایران و نیز خدمات فروش نفت ایران اعمال کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز در حالی که برخی از کشورهای غربی می گویند چنین فشارهای گسترده ای به رغم فشار بر تهران ممکن است به اقتصاد جهانی هم آسیب بزند، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت، این مذاکرات برای ادامه فشارها ادامه خواهد داشت.
 
آقای والرو در پاسخ به این پرسش که فرانسه امسال واردات نفت خود از ایران را افزایش داده و آیا ممکن است پاریس به طور یکجانبه خرید نفت ایران را متوقف کند، گفت:«اگر دیگر متحدان با ما همراه شوند، این کار را خواهیم کرد. ولی اگر قرار باشد خودمان به تنهایی چنین کاری را دنبال کنیم، آن وقت باید ابعاد آن را بررسی کرده و تصمیم بگیریم.»
 
وی افزود: «پاریس به دنبال این است که در یک اقدام مشخص و جمعی، تحریم بانک مرکزی ایران و نیز توقف خرید نفت ایران دنبال شود. نظر ما این است که تحریم های سنگین باید بر ایران اعمال شود تا حاکمیت ایران یک تصمیم استراتژیک بگیرد که آیا می خواهد وارد مذاکرات صادقانه شود و مسئولیت های بین المللی  خود را انجام دهد یا این که راه دیگری انتخاب کرده است.»
 
فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد خواستار اعمال تحریم هایی در ابعاد «بی سابقه» علیه ایران شده و از قدرت های جهانی خواسته تا از خرید نفت ایران خودداری کرده و دارایی های بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مسدود کنند.
 
نیکلا سرکوزی، رییس جمهور فرانسه، در نامه ای به  رهبران  آمریکا، بریتانیا، آلمان اتحادیه اروپا، کانادا، و ژاپن پیشنهاد خود برای تحریم های تازه را مطرح کرده بود.
 
نیکلا سرکوزی گفته است:«همزمان با این که ایران برنامه هسته ای خود را به جلو برده از مذاکره سرباز می زند و مردم خود را به انزوا محکوم می کند، فرانسه از تحریم های تازه در ابعاد بی سابقه حمایت می کند تا از این طریق ایران متقاعد شود که باید مذاکره کند.»
 
رییس جمهوری فرانسه اضافه کرده است:«بنابراین فرانسه به اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، ایالات متحده، ژاپن و کانادا و کشورهای دیگری که مایل (به همکاری هستند) پیشنهاد می کند تا فورا در خصوص مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران و توقف خرید نفت این کشور تصمیم بگیرند.»
 
فرانسه از ایران خواسته است تا فعالیت های حساس هسته ای و آزمایش موشک های بالستیک را متوقف کند.
 
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: «اگر متحدان همکاری کنند، ما هم بخشی از این مسئولیت را به عهده می گیریم چرا که مسئله مهم، همکاری متحدان در کنار یکدیگر است و این کار را باید به سرعت دنبال کرد چرا که همین طور که ما حرف می زنیم و مذاکره می کنیم، سانتریفوژها در ایران کار می کنند.»
 
به گزارش رویترز، فرانسه در نیمه اول سال جاری میلادی و به دلیل مشکلات صادرات نفتی که به دلیل ناآرامی ها در لیبی به وجود آمده بود، برای تامین نفت مورد نیاز خود به ایران روی آورده و خرید نفتی خود از ایران را افزایش داد. سال گذشته میلادی، ایران حدود ۲.۸ درصد از نفت فرانسه را تامین کرد.
 
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه همچنین گفت نیکلا سرکوزی، از وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته این مسئله را بررسی کرده و به راهکاری عملی برای افزایش فشارها بر ایران برسند.
 
دیپلمات ها در مقر اتحادیه اروپا می گویند که این اتحادیه قصد دارد تا در نشست روز اول دسامبر خود ۲۰۰ نفر از شخصیت ها و شرکت های ایرانی را مورد تحریم های تازه قرار دهد. این اقدام اتحادیه اروپا برای تشدید فشارها بر جمهوری اسلامی ایران به دلیل مقابله جویی آن با درخواست های بین المللی در زمینه حل و فصل ابهام های مربوط به برنامه هسته ای اش صورت می گیرد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار است تحریم های جدید اتحادیه اروپا در نشست روز اول دسامبر وزیران امور خارجه این اتحادیه در بروکسل بررسی و مورد تصویب قرار گیرد.
 
تحریم های اتحادیه اروپا در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز هشتم نوامبر است که در آن تاکید شده است: شواهدی در دست است که نشان می ‌دهد جمهوری اسلامی ایران ممکن است تحقیقات مرتبط با ساخت جنگ ‌افزار هسته‌ای را به طور مخفیانه ادامه داده باشد.
 
یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، به این خبرگزاری گفته است که «۲۰۰ نام دیگر به فهرست» تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران اضافه می شوند.

+43
رأی دهید
-145

مهدیار - تهران - ایران
جهنم این روش
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 02:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.