تحویل انبوه سامانه‌های ‌موشکی‌ کروز به نیروی دریایی ارتش

افتتاح خط تولید موشک کروز نصر در اسفند ۸۸


سازمان صنایع دریایی ایران تعدادی سامانه موشکی ساحل به دریا را به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تحویل داد.

به گزارش‌ رسانه‌های ایران، احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در این مراسم حاضر شده بود، بدون اشاره به تعداد موشک‌ها با عنوان «انبوه» از آن‌ها یاد کرد.
 
این مقام امنیتی درباره ویژگی‌های این سامانه گفت: سکوهای پرتاب این موشک‌ها گردان است. ویژگی که امکان کنترل منطقه وسیعی از ساحل را به نیروهای ارتش می‌دهد.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز در همین راستا توانایی ایران را در حوزه موشک‌های سطح به‌سطح، سطح به هوا، ساحل به دریا و زیرسطحی بسیار بالا دانست.
 
شناسایی اهداف بزرگ و کوچک دریایی و انهدام همزمان آنها در فواصل دور و نزدیک و در سریعترین زمان ممکن، وجود شبکه ارتباطی میان سایت‌ها که امکان ردیابی و تخصیص اهداف چندگانه و مدیریت یکپارچه و همزمان سایت‌ها را فراهم می‌کند هم از دیگر ویژگی‌های این سامانه عنوان شده است.
 
آقای وحیدی تاکید کرده است که هدف ارتش از در اختیار گرفتن این موشک‌ها صرفا دفاعی و مقابله با تهدیدهای احتمالی علیه منافع جمهوری اسلامی است.
 
به گفته او، به این ترتیب ماموریت‌های پدافندی ساحلی در ایران با قدرت بیشتری انجام می‌شود.
 
این مقام امنیتی بلند پایه، تحویل این موشک‌ها‌ را نشانه‌ای از ارتقا در طراحی و ساخت سامانه‌های کنترل آتش و موشک برد‌بلند به شکل بومی ارزیابی کرده است. موضوعی که به‌زعم او، توانایی پاسخ‌های «کوبنده» به تهدیدهای عرصه دریا و ساحل را به نیروهای نظامی ایران می‌دهد.
 
وزیر دفاع ایران همچنین شهریور ماه در مراسم تحویل انبوه موشک‌های ایرانی زمین به هوای شلمچه به قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا گفته بود که ایران در پدافند هوایی برد کوتاه و متوسط کاملا به خودکفایی رسیده‌ است.
 
پیش از این، محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، ایران بهمن ماه سال گذشته اعلام کرده بود ایران به «تولید انبوه موشک‌های بالستیک هوشمند» برای مقابله با «اهداف دریایی» دست یافته است.
 
موشک‌های کروز در حالی به نیروی دریایی ارتش تحویل داده شده است که طی دو هفته گذشته و هم‌زمان با انتشار گزارش آژانس اتمی درباره اهداف نظامی برنامه‎های اتمی جمهوری اسلامی، اخباری غیررسمی از تصمیم کشورهای غربی و اسرائیل برای حمله به ایران منتشر شده است.
 
سامانه کروز نوعی هواگرد بی‌سرنشین هدایت شونده است که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. این موشک‌ها می‌توانند تا ۴۵۰ کیلوگرم مواد منفجره حمل کنند.
 
«اسرائیل حمله کند از جنوب لبنان و فلسطین مورد حمله قرار می‌گیرد»
 
در همین راستا یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با اشاره به قدرت موشکی ایران گفت: علی رغم نصب سپرهای موشکی مختلف در منطقه که به گفته او برای حفاظت از اسرائیل در نظر گرفته شده، این موشک‌ها قادر به انهدام همه موشک‌های ایران نیستند.
 
این مقام بلند پایه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا ادعا کرد که سپاه به تمام تحولات منطقه اشراف دارد و حتا بی‌سر و صداترین رزمایش‌های اسرائیل هم در رصد سپاه ایران است.
 
او گفت که موشک‌های ایران قادر به هدف گرفتن تمام اسرائیل است و از این گذشته اگر این کشور تحرکی علیه ایران انجام دهد هم از جنوب لبنان و هم از ناحیه حماس هدف قرار می‌گیرند.
 
مشاور رهبر ایران با ذکر این نکته که نیروهای سپاه در نقاط حساس دنیا حضور دارند و ایران درباره کشورهای منطقه و دنیا اشراف اطلاعاتی کافی دارد تاکید کرد که وضعیت داخلی کشورهای تهدید کننده ایران مانند اسرائیل و آمریکا به گونه‌ای نیست که آنها علیه ایران دست به حمله نظامی و به تعبیر این مقام «حماقت» بزنند.
 
این مقام در عین حال گفت که ایران به بدترین سناریوها در این ارتباط هم فکر می‌کند.
 
از طرف دیگر، حشمت الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس ایران امروز به مهر گفت اگر اسرائیل خیال حمله به ایران را داشته باشد با موشک‌های دفاع منطقه‌ای ایران هدف قرار می‌گیرد.
 
این نماینده مجلس تاکید کرد که ایران به همین منظور استراتژی دفاعی خود را از تولید موشک‌های با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر از دستور کار خارج کرده است.
 
او در واکنش به اظهارات مقامات اسرائیل درباره حمله نظامی به ایران آن را ویژه دوران انتحار دولت‌ها اعلام کرد.
 
آقای فلاحت پیشه در عین حال گفت که کشورهای غربی هم از سیاست‌های «جاه‌طلبانه» اسرائیل نگران هستند.
 
برگزاری چند رزمایش و اخبار مختلف از آزمایش تجهیزات نظامی مانند آنچه در تیرماه و در «رزمایش پیامبر اعظم ۶» صورت گرفت واکنش کشورهای منطقه و غربی را به دنبال داشت.
 
در این رزمایش  ۱۴ موشک زمین به زمین از سیلوهای زیرزمینی پرتاب شد و سامانه رادار «غدیر» که به رصد موشک و ماهواره‌ها در مدار پایین برای کشف اهداف هوایی می‌پردازد، آزمایش شد.
 
این رزمایش‌ها با واکنش کشورهای غربی نیز روبه‌رو شده است؛ چراکه تیرماه امسال، دولت بریتانیا ایران را به انجام آزمایش‌های پنهانی موشک‌هایی با توانمندی حمل کلاهک‌های هسته‌ای و نقض قطعنامه شورای امنیت متهم کرد.
 
چهار روز پیش هم رزمایشی در نیمه‌شرقی ایران از سوی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ارتش ایران در چهار مرحله آغاز شد.
 
رزمایشی که با هدف «آمادگی هرچه بیشتر برای مقابله با تهدیدهای نظامی احتمالی» در حال انجام است.
 
همزمان با افزایش تنش‌ها بین ایران با کشورهای غربی در طول دو سال اخیر جمهوری اسلامی، خبرهای متعددی درباره دستیابی و پیشرفت در فناوری و تولید تجهیزات نظامی و آزمایش آن‌ها برای نشان‌دادن افزایش توان نظامی خود در منطقه خاورمیانه منتشر کرده است.

+96
رأی دهید
-190

sebil - خراسان-خراسان - ایران
بلوف
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 16:51
love-iran - چابهار - ایران
ما ایرانی ها اگه دست خالی هم باشیم کسی جرات جنگ نداره حل مشکلات حکومتی و اخوندی دست خود مردم هست نه هیچ شخص خارجی
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 16:53
romano - تهران - ایران
آخه جقله از جنوب لبنان و .. همین ورور ها رو کردید زمان جنگ که پول مملکت تموم شد جنگو به صدام باختیم هرچی نظامیهای دانشکده افسری رفته زدن تو سرشون بابا جنگ تدارکات می‌خواد پشتیبانی می‌خواد هی گفتید راه قدس از کربلا می‌گذرد آخه باچی می‌خوای تدارکات برسونی چقدر کودکانه مچتونو باز می کنید. بخدا شما تریاک توسط سربازان گمنام امام زمان بفرستید به اسرائیل تو جنگ موفقترید تا با این ماسماسکاتون.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 18:09
eshgh hasselt - هاسلت - بلژیک
من خوشحالم که کشورم بتونه از خودش محافظت کنه
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 19:24
seven11 - بوداپست - مجارستان
اولاً کروز اسم غربیه بهتر اسمش رو بگذارند کوزور دوماً چند تا فشفشه نه ده هزار تا فشفشه چه فرقی میکنه اینها موقعی که شلیک بشن اگر سر از تهران و قم درنیآرن مردم شانس آوردند سوماً از این فشفشه ها صدام و قذافی هم داشتند اصلاً فرصت نکردند استفاده کنند چهارم ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 19:24
vezveznazi - تهران - ايران
این مو شک‌ها روشن هم میشه؟؟؟؟؟لول
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 20:53
ايدين - کرج - ایران
از این ببعد شعار اخوندا میشه :راه قدس از نیویورک میگذرد
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 23:22
shahram407 - تهران - ایران
اولا این اقا(احمد وحیدی) مقام امنیتی نیست. قبلا از معاونین وزارت دفاع بوده که الان وزیر دفاع شده پس مقام نظامی هست. دوم اینکه ایهالناس : اگر کسی ذره ای خون ایرانی تو رگهایش باشه حالا میخواد مسلمان تو ایران باشه یا ارمنی یا یهودی یا بهایی تو فرانکفورت یا امستردام یا کپنهاگ ایا از قوی شدن ارتش ایران باید ناراحت بشه و با حرص تیکه بندازه؟؟؟؟ جاالخالق!!!
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 10:44
rezafox - دبی - امارات
هههههههههههههههه اسمش رو هم گذاشتن کروز/// مثل این میمونه به هواپیمای ماکت بسازی اسمش رو بگذاری F-18 حالا واقعا F-18 شد؟؟؟
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 13:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.