مجلس ایران دو فوریت طرح کاهش رابطه با بریتانیا را تصویب کرد

مجلس ایران دو فوریت طرح کاهش رابطه با بریتانیا را تصویب کرد

مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در واکنش به تحریم بانک مرکزی ایران توسط بریتانیا، طرح دو فوریتی کاهش رابطه با این کشور را تصویب کرد و همزمان رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس خواستار اخراج سفیر بریتانیا از تهران شد.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری های ایران، ۱۶۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دو فوریت این طرح رای داده و پس از تصویب آن اقدام به سر دادن شعار مرگ بر انگلیس کردند.
 
جزئیات این طرح که مفاد آن هنوز منتشر نشده است، قرار است روز یکشنبه در صحن علنی مجلس بررسی شود.
 
روابط ایران و بریتانیا در سال های اخیر از فراز و نشیب های زیادی برخوردار بوده و با ناآرامی های پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران دچار تنش های شدیدی شده است.
 
ایران با متهم کردن بریتانیا به دست داشتن در این ناآرامی ها حملات شدیدی به مقام ها و رسانه های این کشور آغاز کرده است. موضع بریتانیا در پرونده هسته ای نیز از محورهای انتقادی جمهوری اسلامی ایران علیه این کشور است.
 
بریتانیا در کنار آمریکا و کانادا روز دوشنبه سلسله تحریم های جدیدی را بر ضد جمهوری اسلامی وضع کرد که بر اساس آن، هر گونه همکاری موسسات مالی و اعتباری بریتانیا با ایران و طرف قرارداد و معامله با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع و قدغن شده است.
 
این تحریم ها در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز هشتم نوامبر است که در آن تاکید شده است: شواهدی در دست است که نشان می ‌دهد جمهوری اسلامی ایران ممکن است تحقیقات مرتبط با ساخت جنگ ‌افزار هسته‌ای را به طور مخفیانه ادامه داده باشد.
 
در نشست روز چهارشنبه مجلس، علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خطاب به وزارت خارجه ایران گفت: «شما به عنوان راس دستگاه دیپلماسی کشور در وزارت خارجه باید سفیر انگلیس را از کشورمان اخراج کنید.»
 
 وی همچنین «انگلیس را سردمدار یک تحریم خلاف قوانین بین المللی یعنی تحریم بانک مرکزی» دانست و گفت: «در شرایط کنونی داشتن روابط عادی با این رژیم به هیچ وجه توجیه ندارد.»
 
۲۲۸ نماینده مجلس نیز با انتشار بیانیه ای، دولت انگلیس را «بدتر از ابلیس» خطاب کرده و گفته اند که این کشور «یک بار دیگر عمق کینه و دشمنی خود را با ملت بزرگ ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نشان داد و با اعلام تحریم بانک مرکزی گام دیگری در دشمنی با ایران اسلامی برداشت.»
 
این نمایندگان با محکوم کردن تحریم بریتانیا علیه ایران می گویند که «لحظه‌ای از آرمان‌های الهی امام راحل و مقام معظم رهبری» دست نخواهند کشید و «کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا آرزوی عقب‌ نشینی نظام اسلامی ایران را به گور خواهند برد.»
 
همچنین محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی، تحریم جدید لندن علیه بانک مرکزی را سیاسی و کاملا غیر کارشناسی خوانده و گفته است: از مدت ها پیش رابطه مالی ما با انگلیس به ویژه بانک مرکزی قطع است.
 
برخی از نمایندگان مجلس موضعی مخالف با طرح کاهش رابطه با بریتانیا اتخاذ کرده اند.
 
الیاس نادران، نماینده تهران، در این زمینه با انتقاد از عملکرد مجلس گفت: «در جلسات مختلف به صورت منفعلانه عمل می کنیم. این موضوع در شان مجلس نیست، اینکه هر از گاهی انگلیس کاری کند تا ما در پی اقدام به تهیه طرحی و جمع کردن امضا از نمایندگان کنیم زیر سوال بردن مجلس است.»
 
بریتانیا می گوید که فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ایران خطری جدی برای امنیت ملی این کشور است و تصمیم به تشدید تحریم ها در هماهنگی با دیگر کشورها صورت گرفته است.
 
وزارت خزانه داری آمریکا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که بر اساس دستور جدید باراک اوباما، تحریم های آمریکا بر تجارت نفت و گاز ایران گسترش خواهد یافت که «دور زدن» تحریم ها توسط دولت ایران را مشکل تر خواهد کرد و بیشتر مانع از تلاش های دولت ایران برای نگهداری و مدرنیزه کردن بخش نفت و گاز خواهد شد.
 
فرانسه هم خواستار اعمال تحریم های «بی سابقه» علیه ایران شده و از قدرت های جهانی خواسته است تا از خرید نفت ایران خودداری کرده و دارایی های بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مسدود کنند.
 
ایران و روسیه به تحریم های جدید آمریکا واکنش نشان داده و آن را رد کرده اند. مسکو این تحریم ها را «غیر قابل قبول» خوانده و ایران نیز آن را «بی نتیجه» توصیف کرده است.
 
شورای امنیت تاکنون چهار قطعنامه تحریمی علیه تهران صادر کرده و از این کشور خواسته است تا غنی سازی را متوقف کند. تهران همواره از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می خواند.

+49
رأی دهید
-150

so_real - زنجان - ایران
این بود این همه هارتو هورت !!!! بریتانیا بد باخت شد با این قانونی که وضع کردین .
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 11:50
supernova - منچستر - انگلستان
بریتانیا چیه ؟ انگلیس !!! هر وقت اینها یاد گرفتند بگن خلیج فارس (و نه خلیج ) ، اونوقت ما هم میگوییم بریتانیا .
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 12:34
bavar88 - آمستردام - هلند
باید در چند تا سفارت را گل گرفت دیگه از سیاهی بالاتر که رنگی‌ نیست..یکیش همین روباه پیر است یکیش هم فرانسه و کانادا....گنده اونا که آمریکا بود الان ۳۰ سال است که هیچ اتفاقی‌ نیفتاد..فوق هیچ غلطی نکرد...با این کار مردم ایران تازه از خواب بیدار می‌شند که دشمن دشمن که رهبر فرزانه میگه چه جور جانوری است.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 12:46
potatis - مالمو - سوئد
bavar88 - آمستردام - هلند.حالا این فرزانه خانوم کی‌ هست ؟
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 14:55
so_real - زنجان - ایران
bavar88- آمستردام - هلند رهبرت اگه چیزی بلد بود قبلا جلوی۳۰۰،۰۰۰۰۰۰۰ اختلاس را می‌گرفت .
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 15:04
Alborzi - کرج - ایران
میگم تو که اینقد عاشق رهبری چرا نمیری بغلش تو بیت رهبری ؟ آمستردام چیکار میکنی ناقلا ؟ رد لایت بازی ؟
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 18:22
بیداری اسلامی - تهران - ایران
باید رابطه مان را با این شیاطین قطع کنیم و آنها را از لطفمان محروم کنیم. مشخصا آنها در این معامله ضرر خواهند کرد.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 18:49
bawafa1385 - هامبورگ - المان
اخر با صفا . اخر حاجی اخر پسر خاله اخر با وفا تو خالا دیدی هیچ پسری از پدر خود بد بگوید و یا خواسته باشد بر علیه پدر خود دست بشورش بزند. حه دوره زمانه ای شده والله .بقول دائی جان ناپلئون ان چیزی که نهایت ندارد همان حماقت است.یادم میاید اقای خرازی وزیر خارجه ایران زمان نخست وزیری تونی بیلر بود. ایشان برای ملاقات اقای بیلر در اطاق انتظار بود. تشریح کردن ان صحنه که بصورت مستقیم از کانال SKY NEWES پخش میشد برایم مشکل است ولی باید بگویم دیدنی بود. حاجی کوتاه بیا . حاجی ما نوه دائی جان ناپلئون نیستیم ولی بدین بمذهب وبشیطان دنیا صاحب دارد و اینها همه تئاتر است برای مصرف داخلی واسلام علیکم ورحمته الله برکاته
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 22:33
bawafa1385 - هامبورگ - المان
اخر با صفا . اخر حاجی اخر پسر خاله اخر با وفا تو خالا دیدی هیچ پسری از پدر خود بد بگوید و یا خواسته باشد بر علیه پدر خود دست بشورش بزند. حه دوره زمانه ای شده والله .بقول دائی جان ناپلئون ان چیزی که نهایت ندارد همان حماقت است.یادم میاید اقای خرازی وزیر خارجه ایران زمان نخست وزیری تونی بیلر بود. ایشان برای ملاقات اقای بیلر در اطاق انتظار بود. تشریح کردن ان صحنه که بصورت مستقیم از کانال SKY NEWES پخش میشد برایم مشکل است ولی باید بگویم قیافه اقای خرازی دیدنی بود. حاجی کوتاه بیا . حاجی ما نوه دائی جان ناپلئون نیستیم ولی بدین بمذهب وبشیطان دنیا صاحب دارد و اینها همه تئاتر است برای مصرف داخلیه. من گمانم اقای خرازی تا رسیدن نوبت دیدار چند مرتبه نیاز بدستشوئی پیدا کرده بود. قیافه ان بزرگوار وزیر خارجه قدرتمند را میبایستی میدیدید . قسم میخورم که نزدیک بود قلب های این بزرگوار از حا کنده شود. چه میفرمائی شما نمایندگان محترم اسلامی چه میفرمائید.خدا یا از سر تقصیرات ما بگذر و ما را از بهشت برین خودت محروم نکن واسلام علیکم ورحمته الله برکاته
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 22:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.