قانون موسوم به حقوق مادام العمر سیاسیون کلاً لغو شد

عصر ایران : سرانجام مجلس شورای اسلامی با سخنرانی مردمی علی لاریجانی در جلسه علنی مجلس ، تبصره 3 ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری که  به "حقوق مادام العمر سیاسیون "‌ معروف شده بود ، به طور کلی لغو شد.

روز گذشته نمایندگان مجلس در جلسه ای که به ریاست محمدرضا باهنر برگزار شد ، استفساریه این قانون را لغو کرده بودند و امروز لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت با انتقاد از اصل این قانون از نمایندگان خواست آن را برای همیشه لغو کنند تا شائبه اشرافیگیری مسوولان شکل نگیرد.

رئیس مجلس در سخنان امروز خود گفت: مسوولان از طبقات اشراف نیستند و قانون به غلط انگی به مسوولان زده که شما باید جلوی این انگ را بگیرید. من می‌دانم که این مصوبه در پایین‌ترین حد مربوط به نمایندگان است و اکثرا به مسوولان دولتی مرتبط است، اما فکر می‌کنم با حذف کامل این تبصره، ظلمی از نظام برداشته می‌شود.

علی لاریجانی گفت: قانون مصوب در سال 86 به این معنا بوده که اگر یکی از مقامات از سمت خود کنار رفت در صورتی که در سمت بعدی حقوقش کمتر از 80 درصد حقوق سابقش بود آن میزان را تفاوت تطبیقی دریافت کند.تلقی این بوده که حقوق بسیار زیادی به این مقامات داده می‌شده و حالا که آنها از مقام خود کنار رفته‌اند هم می‌توانند این حقوق زیاد را دریافت کنند، در حالی که با این تلقی به نظام ظلم می‌شود و نمایندگان باید جلوی این ظلم را بگیرند.

لاریجانی با اشاره به انتقادات اخیر در رسانه‌ها در این رابطه گفت: این تلقی ایجاد شده که گویی اینجا افرادی می‌نشینند و برای خودشان قانون می‌نویسند؛ شما با این تصمیم‌تان جلوی این ظلم را بگیرید.

لاریجانی با بیان این‌که یک سال بیشتر به انقضای مهلت اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری باقی نمانده، گفت: شما این تبصره را حذف کنید و بعد از تمام شدن زمان اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون موسع‌تری بنویسید با این کار اصل ماجرا حل شده است.

لاریجانی تاکید کرد: درست است که برخی رسانه‌ها به درستی در این موضوع عمل نکرده‌اند، اما به هر حال ظلمی به نظام شده و شما باید برای احقاق حق و برطرف کردن این ظلم قیام کنید، لذا به پیشنهاد حذف این ماده رای دهید تا مشکل از زیربنا حل شود.

پس از این اظهارات رییس مجلس، این پیشنهاد با 133 رای موافق ، 38 رای مخالف و 19 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر به تصویب رسید.

+77
رأی دهید
-99

shahram407 - تهران - ایران
خیلی بی انصافی بود.این روش. البته انگار ظاهرا چندین سالی بوده که اجرا میشده و بعضی از اقایون ازقبل این بی بهره هم نبودند!!! . بیاد داشته باشیم که حضرت علی که در عین زعامت مسلمین بر انها امامت و ولایت هم داشته چطور زندگی میکردند.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 10:47
demokrasi-solh - صحنه - ایران
خدارو شکر که این مفت خورای بی لیاقت ازین سفره ی چرب و چیلیه باد آورده دستشان کوتاه شد در حالیکه در روستا ها مردم لنگه مایحتاج اولیه ی زندگیشون هستن نمیدونم خجالت نمی کشن اصلا این قانونو مطرح میکنن در حالیکه تا این حد فقیر و نیازمند در جامعمون هست خجالت بکشین
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 11:34
bootimaar - پاريس - فرانسه
شهرام ۴۰۷ تهران ایران..دوست عزیز شما اگر هنوز الگوی عدالتتون علی‌ و دارو دستش باشه که وای به حال این مملکت..قصد توهین ندارم اما می‌شه توضیح بدین ما از کجا باید یاد بیاریم که جناب علی‌ زمان ولایتش چه سیستمی‌ رو به کار می‌برد؟دوست عزیز بیا اگر هم شوربخت هستیم باز در قرن خودمون زندگی‌ کنیم
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 14:07
romano - تهران - ایران
shahram407 - تهران - ایران حرف شما کاملا درست است اینرا می‌گویم چون ماشاالله الان یکعده از ایرانیان وطن پرست اینجا می‌ریزن سرت به خودت و امامت فحاشی می‌کنن اسم خودشونم می‌زارن با مرام و سکولار و دموکرات. shahram407 - تهران - ایران به هرچه می‌گویی از منظر تو صمیمانه اعتقاد دارم چون از منظر هر انسانی که به موضوعی نگاه کنی همان را می‌بینی حرف شما 100 درصد درست مولای شما انسان بزرگی بود. ما هم باید بعنوان مسلمان و معتقد به خدا گوش شنیدن دیگران را داشته باشیم و اولین صفتمان آرامش با صبر باشد چیزی که از ترجمه اسلام در زبان عربی بر می‌آید اگر هم که نباشیم که 100 درصد خدا دوست نیستیم. اینها هم درد خودشان را دارند و نگرانند منتها از منظر خودشان پس باید مصداق به جهان خرم از آنم که جهان خرم ازوست همه را بپذیریم و قلب باز داشته باشیم و نور باشیم و نقطه قدرت هر اعتقادی که قدرت لیزر را به آن می‌دهد در این قدرت پذیرش است. تاریخ به ما اثبات کرد تعصب از هر نوعی دینی و غیر دینی خود جهل است.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 15:02
Taraneه - کبک - کانادا
اینکار برای این بود که دیگه کسی‌ از مقامش عزل نشه و همشون تو ایران مادام العمر بشن.مثلا ۱ استاندار از اونجا که اگر برکنار هم بشه باز حقوق میگیره تو مسئولیتش باقی‌ می‌مونه. اینجوری با پرویی بیشتر و خیال راحتر به مردم ظلم میکردن مثل قدیم که خان داشتیم.احتمالا خامنه‌ای به خودش اومده دیده داره رقیب پیدا می‌کنه که حذف کرده.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 15:06
shahram407 - تهران - ایران
بوتیمار پاریس فرانسه با این که گفتین قصد توهین ندارین ولی از همون ابتدای کلمات قصار سرکار، توهین اون هم از نوع پلیدش هویدا هست. من نمیدونم شما. چه مرام و کیشی دارین و نمیخاهم هم بدانم اما اگر ادعا دارین که قصد توهین ندارین خواهشا تو هین هم نکنین..
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 10:31
shahram407 - تهران - ایران
رومانو تهران ایران . البته با کلیات صحبت شما موافقم. من هم خیلی دو اتشه نیستم اما به خدا پیامبر و اهل بیت ایمان دارم. اما بوتیمار علنا توهین کرده هرچند. که بعدش میگه قصد تو هین ندارم!!!!!! . شاید یا ایشون یا من معنای صحیح توهین رو نمیدونیم؟؟؟؟؟
‌پنجشنبه 3 آذر 1390 - 10:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.