هواپیمای کهنه‌ی صدراعظم آلمان در ناوگان هوایی ایران


هواپیمایی که مدت ۲۰ سال برای نقل و انتقال اعضای هیات دولت آلمان بکار می‌رفت به ناوگان هوایی ماهان پیوست. اشپیگل آنلاین می‌نویسد، دولت ایران با دور زدن تحریم، بارها از طریق اوکرائین هواپیماهای کهنه‌ی آلمانی را خریده است.

 
 

 

جمعه‌ی گذشته (۲۷ آبان / ۱۸ نوامبر) یک ایرباس ۳۰۴ - ۳۱۰ از کیف، پایتخت اوکراین وارد تهران شد. به گزارش اشپیگل آنلاین، این هواپیما که یک جت مسافربری عادی به نظر می‌رسد، تا تابستان امسال با نام رئیس‌جمهور پیشین آلمان "تئودور هویس" در خدمت اعضای کابینه‌ی صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل بوده است.
 
تئودور هویس به مدت ده سال، از ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۹ رئیس جمهور آلمان بود.
 
در این گزارش آمده است که هواپیمای "تئودور هویس" که ابتدا یکی از ایرباس‌های خطوط هوایی آلمان شرقی "اینترفلوگ" بوده است،  ۲۰ سال پیش با تغییر دکوراسیون توسط شرکت لوفت‌‌هانزا به هواپیمای اختصاصی مقامات دولتی تبدیل گشته و تا کنون اعضای دولت‌های هلموت کهل، گرهارد شرودر و آنگلا مرکل را به اقصا نقاط جهان منتقل کرده است.
 
استفاده از دلال برای دورزدن تحریم
 
به گزارش اشپیگل آنلاین، این ایرباس در ماه ژوئن از طرف "شرکت فروش اموال دولت فدارل" که وابسته به دولت آلمان است، برای فروش بازار جهانی به مناقصه گذارده و به قیمت ۳ میلیون و ۱۲۵ هزار یورو به یک شرکت رمانیایی واگذار شد.

از این گزارش چنین برمی‌آید که شرکت هواپیمایی ماهان برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، دست به‌دامن رمانیایی‌ها شده است. هنوز معلوم نیست که آیا شرکت دولتی آلمانی از هویت خریدار نهایی، یعنی شرکت ماهان، آگاه بوده است یا خیر.
 
در گزارش اشپیگل به نقل از یک منبع آگاه تاکید شده است که در گذشته بارها هواپیماهای کهنه‌ی شرکت آلمانی لوفت هانزا از طریق دلال‌های اوکرائینی خریداری و به ایران منتقل شده‌اند.
 
اوائل تابستان امسال مدیر عامل شرکت ماهان اعلام کرد که این شرکت یک فروند هواپیما خریداری کرده و تا آخر تابستان دو فروند ایرباس نیز به ناوگان هوایی این شرکت افزوده خواهد شد.
 
"تئودور هویس" در خدمت احمدی نژاد؟
 
اشپیگل آنلاین به نقل از "سایت‌های اینترنتی مطلع" می‌نویسد، احتمال می‌رود که "تئودور هویس"، مجهز به صندلی‌های چرمی، اطاق خواب و حمام، از این پس برای سفرهای محمود احمدی نژاد به‌کار گرفته شود. اشپیگل تاکید می‌کند که برای این احتمال هیچ گونه سندی ارائه نشده است.


 
شرکت ماهان از جانب دولت ایالت متحده مورد تحریم قرار گرفته و به "فهرست سیاه" این کشور پیوسته است.  پس از اتهام "برنامه‌ریزی برای ترور سفیر عربستان توسط مزدوران جمهوری اسلامی در آمریکا"، دارایی‌های شرکت ماهان در این کشور توقیف شدند. اتهام جدید علیه ماهان، حمل مخفیانه‌ی سلاح و وابستگان سپاه پاسداران عنوان شده است.
 
آمریکا قصد دارد تحریم‌های خود علیه ایران را افزایش دهد. شنبه‌ی گذشته (۲۸ آبان / ۱۹ نوامبر) شبکه‌ی خبری سی ان ان گزارش داد که ایالات متحده اقدامات تنبیهی علیه ایران را به تاسیسات پتروشیمی این کشور گسترش خواهد داد و شرکت‌هایی را که در این زمینه با ایران همکاری کنند، از بازارهای خود طرد خواهد کرد.

+62
رأی دهید
-192

habibollah - تهران - ايران
اینم یه نوع دودره کردن سازمان ملله.مگه میشه آلمان خبرنداشته باشه. آلمان وانگلیس وفرانسه الکی دم ازتحریم میزنن چون اینجوری دوبله سوبله میتونن جنساشونو به ایران غالب کنن.خدایی سگ آمریکامی ارزه به اروپاچون روراسته.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 01:15
demokrasi-solh - صحنه - ایران
فقط باید دعا کرد وقتی قشره مرفهمون سوار این هواپیماها میشن سالم بمونن البته امثاله من که اصلا پوله سوار شدن هواپیمارو هم نداریم در ایران افراد کمی هستن که برای جابجاییشون توان مالیه استفاده از هواپیمارو دارن (به نسبته کله جمعیته کشورمون البته)
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 04:39
بهروز كياني - تهران - ایران
یه زمانی اون بنده خدا شاه، آخرین فن آوری رو می خرید اونهم با افتخار. حالا اینا دزدکی آهن قراضه های این و اونو می خرن!
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 07:17
ali1111 - تهران - ایران
ایراد یک عده در اینجا است که فکر میکنند تمامی شرکت‌های خصوصی در اروپا دولتی میباشند؟ دولت و تحریم چیزدیگه است، دور زدن تحریم چیز دیگه است، برای همین تحریمها سخت تر و کنترل را ببیشتر میکنند. معادلات تجاریه ایرباس و اتحادیه اروپا اونقدر بالا است که احتیاجی به تجارت با ایران ندارند پس مسخره است فکر کنیم دولتی بخاطر فروش یک فروند هواپیمای قراضه به چند برابر قیمت تحریم شکنی کند. آمریکا و اروپا کاملا در زمینهٔ اقتصادی سیاسی با هم مشترکند
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 10:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.