آمریکا: فقط دو متحد عمده برای ایران باقی مانده

تام دانیلون (راست) عملکرد دولت اوباما در برابر ایران را موفقیت آمیز دانست

تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که حکومت ایران به شدت در داخل و خارج کشور منزوی شده و هم اکنون فقط دو متحد عمده در سوریه و لبنان دارد.

او همچنین از امکان اعمال فشار بیشتر بر بانک مرکزی ایران خبر داده است.


آقای دانیلون گفته است: "امروز در منطقه ای که به طور فزاینده علیه ایران جبهه گیری کرده، فقط دو متحد عمده برای تهران باقی مانده است: دار و دسته بشار اسد و حزب الله لبنان."

او که سه شنبه (۲۲ نوامبر) در واشنگتن صحبت می کرد گفت تحریم ها سرعت پیشرفت برنامه اتمی ایران را کاهش داده و جمهوری اسلامی بیش از همیشه در داخل و خارج از کشور، منزوی شده است.

وی این مطلب را در موسسه تحقیقاتی بروکینگز مطرح کرد.

آقای دانیلون در نطقش به تصویب قطعنامه های اخیر در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته ای و وضع حقوق بشر ایران اشاره کرد و این قطعنامه ها را نشانه انزوای جدی حکومت ایران دانست.

وی گفت: "در حالی که رژیم به طور فزاینده در داخل منزوی شده است و مشروعیتش را از دست می دهد، به شکل فزاینده ای در منطقه هم منزوی شده است. توازن قدرت در منطقه علیه ایران در حال تغییر است."

ایران می گوید که سیاست اتمی یا خارجی خود را به خاطر تحریم های آمریکا یا شورای امنیت تغییر نخواهد داد.

مقام های ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کنند و گزارش اخیر مدیرکل آژانس درباره "فعالیت های هسته ای نظامی" ایران را سیاسی و بی اساس می دانند.

"ضربه استراتژیک"

تام دانیلون گفت تلاش حکومت ایران برای بهره برداری از اعتراضات جاری در کشورهای عرب (بهار عربی) در راستای تامین منافعش، ناکام مانده است.

او گفت که سقوط حکومت بشار اسد بزرگ ترین ناکامی ایران در منطقه خواهد بود، ضربه ای استراتژیک که به باور وی، توازن قدرت منطقه ای را بیشتر علیه ایران تغییر خواهد داد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، اعتراضات در کشورهایی نظیر مصر و تونس را ناشی از بیداری اسلامی مردم آن دانسته اما اعتراضات مردم سوریه را "انحرافی" خوانده است.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما همچنین گفت که امروز در حکومت ایران، بیش از همیشه اختلاف ایجاد شده است، به ویژه بین آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد.

تام دانیلون همچنین از امکان فشار بیشتر آمریکا بر نظام بانکی ایران به خصوص بر بانک مرکزی این کشور خبر داد و گفت که کاخ سفید این گزینه را همچنان در نظر دارد.

دولت باراک اوباما روز دوشنبه گفت تمام بخش بانکداری ایران از جمله بانک مرکزی را به عنوان تهدیدی برای دولت ها و موسسات مالی که با بانک های ایرانی معامله می کنند شناسایی می کند.

تحلیلگران این اقدام را زمینه ساز تحریم کامل بانک مرکزی می دانند که می تواند پیامدهای جدی برای اقتصاد این کشور داشته باشد.

به گفته تام دانیلون، در حالی که مردم عادی و بخش خصوصی در ایران تحت فشار اقتصادی زیادی قرار دارد، سپاه پاسداران نفوذش را در بخش های مختلف اقتصاد کشور گسترش داده و درآمد حاصله را صرف گروه های مورد حمایتش در عراق، لبنان، سوریه و یمن می کند.

این مشاور باراک اوباما گفت همانطور که رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود: "شکی نباید وجود داشته باشد: ایالات متحده و جامعه بین المللی مصمم اند که مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شوند."

ایران تمام جوانب برنامه اتمی خود را صلح آمیز اعلام می کند.

+115
رأی دهید
-68

golly47 - فوكشتاد - المان
بایست به آمریکا گفت تو اگر بیل زنی‌ برو در ک......نه‌ خودتو بیل بزن
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 23:59
dkdk - اسلیس - دانمارک
همش ور میزنید.تا حالا که نتونستید غلطی بکنید که مردم ایران راحت باشن.با این تحریم‌های جورواجور به‌‌ ملت بدبخت فشار آوردید نه دولت.اقا زادهها که بهترین امکانات از خانه‌های مجلل گرفته تا ماشینهای مدل بالا و غذا‌های رنگوارنگ در اختیار دارند اما این مردم عادی است که با زجر زند‌گی میکنند.پس دیگر مزخرف نگوید.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 00:31
shahram407 - تهران - ایران
در اینکه ایران تو دنیا دشمن زیاد داره حرفی نیست که البته سابقه اش برمیگرده به انقلاب 1357 اما اقای دانیلون حتما متحدای شما هم تو عراق و افغانستان هستند که دائما دارن از سربازاتون پذیرایی میکنن!!!!. طبق اخرین نظر سنجی که امریکایها درکشورهای عربی و خاورمیانه انجام دادن. اوباما پایین ترین محبوبیت را داره.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 03:34
demokrasi-solh - صحنه - ایران
ظاهرا ایران هم داره به سرنوشته لیبی و عراق و افغانستان و.. دچار می شه که به نظرم بد هم نیست فکر میکنم دموکراسی اولین قدم برای پیشرفت و آسوده تر زندگی کردنه آدماس چون حکام مجبورند برای باقی موندن در قدرت به آسایش ملتشون خیلی بیشتر فکر و توجه کنن
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 04:09
shervin7 - شیراز - ایران
این ۲ کشورم با پول ملت بدبخت ایران باقی‌ مانده
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 05:08
yousef_jafari - تهران - ایران
باسلام خدمت دوستان عزیز و ایران دوستان. در جواب این مردک خوش خیال باید بگویم اول خودتان حقوق مردم خودتان را رعایت کنید بعد در مورد دیگر کشورها که به شما هم مربوط نسیت اظهار نظر کنید. دوم اینکه ما ٣٠سال که تحریم هستیم و به کور چشما شماها و ...
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 07:52
demokrasi-solh - صحنه - ایران
البته فکر میکنم بزرگترین متحدین ایران فعلا چین و روسیه باشند البته مواضع این دوکشور خیلی زود به زود تغییر جهت می دهد که بستگی به منافع کوتاه مدتشون داره
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 10:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.