بیش از ده جاسوس سازمان سیا در ایران و لبنان دستگیر شده‌اند

بیش از ده جاسوس سازمان سیا در ایران و لبنان دستگیر شده‌اند

بخشی از نشان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در مقر اصلی این سازمان.
 

چهار مقام کنونی و پیشین آمریکایی می‌گویند طی شش ماه اخیر بیش از ده جاسوس که با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، همکاری می‌کردند در ایران و لبنان دستگیر و احتمالاً اعدام شده‌اند.
 
این چهار مقام که با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مرتبط هستند به شبکه تلویزیونی «اِی‌بی‌سی» گفتند که این جاسوسان، در قبال دریافت پول از سازمان سیا، برای دو حلقه جداگانه جاسوسی کار می‌کردند که هدف این دو حلقه، ایران و حزب‌الله لبنان است.
 
این مقام‌های آمریکایی به این شبکه تلویزیونی گفتند که بخش زیادی از مطالبی که چندی پیش در گزارش‌های رسانه‌ای ایران و حزب‌الله لبنان در مورد کشف دو شبکه جاسوسی ذکر شد واقعیت دارد.
 
وزارت اطلاعات ایران اواخر اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که با شناسایی «شبکه پیچیده جاسوسی و خرابکاری وابسته به سازمان جاسوسی آمریکا»، این شبکه را متلاشی و «۳۰ نفر از جاسوسان آمریکا» را بازداشت کرده‌است.
 
در بیانیه‌ای که روابط عمومی وزارت اطلاعات در این مورد منتشر کرد همچنین گفته شده بود که برای فریب سرویس اطلاعاتی آمریکا، ایران تعدادی جاسوس دو جانبه به کار گرفته‌است و با خنثی کردن تهاجم سنگین اطلاعاتی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، ۴۲ تن از افسران اطلاعاتی و عملیاتی آن سازمان در کشورهای مختلف شناسایی کرده‌است.
 
وزیر اطلاعات در خصوص حوزه فعالیت این تعداد از «جاسوسان» گفته بود که شماری از آنها از مدیران دولتی بودند و «اینها بیشتر قصد داشتند در بخش هسته‌ای، نفت و گاز، وزارت نیرو و به ویژه نرم‌افزارهای تشکیلات‌ها و ارگان‌ها کار کنند که موفق نشدند.»
 
مقام‌های آمریکایی اما به شبکه ای‌بی‌سی گفتند افرادی که تلویزیون ایران در آن تاریخ آنها را به عنوان جاسوس آمریکا نشان داد از جاسوس‌های آمریکایی نبودند اما ویدئویی که از وب‌سایت‌های مورد استفاده سازمان سیا در این برنامه نشان داده‌ شد صحت داشت.
 
یکی از این مقام‌ها از دست رفتن «تعداد نامشخصی از جاسوس‌ها» را طی شش ماه گذشته در ایران و لبنان تأیید کرد و افزود: «بسیاری از ریسک‌ها به نتیجه موفقیت‌آمیز می‌رسند ولی برخی هم به شکست های موقت منجر می‌شوند.»
 
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، و از متحدان ایران تیرماه گفت که سازمان سیای آمریکا «به خاطر اسرائیل» جاسوسانی را به گروه او رخنه داده‌ است.
 
به گزارش ای‌بی‌سی، رابرت بئر، از مقام‌های ارشد پیشین در سازمان سیا که در بیروت مستقر بوده به این شبکه خبری گفت: «زمانی که یک نفر، یک منبع را از دست می‌دهیم این امر معمولاً یک عقب‌نشینی در جاسوسی را به همراه دارد.»
 
وی افزود: «اما وقتی که در تهران یا در بیروت یک ایستگاه کامل را از دست بدهیم این یک فاجعه خواهد بود و چنین چیزی نباید اتفاق بیفتد.»
 
به گفته رابرت بئر، حزب‌الله لبنان چندی پیش موفق شد با به‌کارگیری جاسوس‌های دوطرفه به یک حلقه جاسوسی نفوذ کند و دست کم بیش از ۱۰ نفر را دستگیر کرد.
 
رابرت بئر افزود که حزب‌الله لبنان معمولاً افراد مظنون به جاسوسی یا دستگیر شده در این رابطه را «اعدام می‌کند.»
 
وی در ادامه گفت: «اگر کسانی که دستگیر شدند واقعاً جاسوس بودند و علیه حزب‌الله جاسوسی می‌کردند فکر نمی‌کنم دیگر آنها را ببینیم. افراد حزب‌الله بسیار بسیار شرور و بی‌رحم‌اند.»

+46
رأی دهید
-141

sanazsarmad - کلن - آلمان
افراد حزب‌الله بسیار بسیار شرور و بی‌رحم‌اند. ؟؟؟؟ چی؟؟؟؟ پ ن پ، می خواستی نازشون کنند؟ خوبِ خودتون می گید جاسوس. باور کنید اون رکسانا صابری هم جاسوس بود. اون کوهنورد ها هم جاسوس بودند. ولی امریکا قبول نکرد که جاسوس هستن چون نمی خواست بگه که با چه افرادی اونها را مبادله کردند و چه زندانی هایی را به ایران برگرداندند
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 18:13
parandeh_shargh - كرمان - ايران
الان یک عده از اعضای همین سایت کور میشن و یا میگن ارباب ما آمریکا هر کاری که بکنه درسته،
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 16:51
love-iran - چابهار - ایران
جالبه واقعا من تو این مملکت یکی سپاه رو قبول دارم از نظر نظامی و یکی اطلاعات ایران رو که واقعا محشر هستن جدا از بخش سیاسی حتی خود امریکا قبول داره اطلاعات ایران یکی از 5 سرویس اطلاعاتی جهان هست
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 17:41
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
پس بیشتر مواظب خودتان باشید
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 17:49
reza.paris - تهران - ايران
سلام واقعا این امریکاییها هم یه چیزیشون می‌شه ‌ها
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 19:00
Kawasaki zx - طهران - ایرون
ته ته . اطلاعات برید خونه حاتون..
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 19:23
shamamai - کوردستان - ایران
جنگ قدرت بهتر از این نمیشه .هر دو طرف در زور آزمایی خود مردم رو قربانی میکنن
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 19:33
mardi dar meh - لندن - بریتانیا
حالا ببینید اطلاعات ایران چه قدر قوی که همشنو دستگیر کرده
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 20:07
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
سوریانا!!!!!
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 20:26
azarbayjan362 - تهران - ايران
هر جا حاسوسی از سیا دستگیر بشه 90% توسط خود سازمان سیا لو رفته چون دیگه مهره سوخته است
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 20:27
bawafa1385 - هامبورگ - المان
AZARBAYJAN تهران ایران بسیار درست و منطق گفتی . غیر از این هم نیست
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 22:40
shekan - تهران - ايران
بهتره ایران و آمریکا این جنگولک بازیهارو تمام کنن . بیافتن به جون همدیگر و تمومش کنن . دیگه خسته شدم . میرم بخوابم . شب بخیر
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 04:56
massoudoslo - اسلو - نروژ
دوستان طوری از جاسوسی و جاسوسان حرف میزنند که انگاری کثیفترین کار عالم است!! اگر همین فروشندگان و خریداران اطلاعات نظامی اقتصادی غیر قانونی در دنیا نبودند که تا امروز ایران و بقیه کشور های تروریست در دنیا هر چه کلاهک هسته ای و شیمیایی بود را انبار کرده پودند!این بشر دارد میگوید ۱۰ نفرشان را گرفته اند یعنی اینکه مثلا وقتی پایگاه موشکی یا سانترفیوژ های ایرانی لو میرود کسی از داخل رژیم این اطلاعات را به ما فروخته و وقتی که طرف لو میرود یعنی اینکه رژیم ایران رفته گشته توی افراد قابل اعتماد خود طرف جاسوس را پیدا کرده که اطلاعات را برای پول به غرب فروخته! جاسوس که فقط مفهوم جیمز پاند و ۰۰۷ را نمیدهد.گاها اصلا لازم نیست که امریکا جاسوس خود را بفروشد بلکه خیلی ساده لو میرود! وقتی که فلان پروژه فقط یک مهندس کلیدی دارد و یکمرتبه غیب میشد یعنی اینکه طرف با لپ تاپ خودش فرار کرده ..بلینک
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 05:23
differenta - استکهلم - سوئد
parandeh_shargh - کرمان - ایران. چرا همش قیاس به مثل میکنی تو که نوکر دولت ایرانی چرا فکر میکنی همه باید نوکری کنن؟.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 05:51
Mossadegh - لندن - انگلیس
اگر تمام نواقص و مسائل را کنار بگذاریم .. باید به اطلاعات ایران احسن گفت. وگرنه تا حالا ایران را از طریق عوامل داخلی وخارجی به شش تکه قسمت کرده بودنند!!
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 08:07
parandeh_shargh - كرمان - ايران
ifferenta - استکهلم - سوئد,,,حالا چرا به تو بر خورده ؟ اشتباهت اینه که بدون اینکه چیزی بدونی قضاوت میکنی‌ و نسبت میدی منو به دولت ایران،یعنی‌ اکثر شما اینجوری هستین ،شماها توی این سایت به گونه رفتار می‌کنید و حتا تحمل نظر کسیو ندارید چه برسه به اینکه با شما مخالف باشه،اگه کسی‌ بخواد از بین شما مخالفین جمهوری اسلامیو دولت ایران کسیو انتخاب کنه حتما اونارو‌ انتخاب می‌کنه
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 20:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.