والیبال ایران با برتری مقابل قهرمان اروپا شگفتی ساز شد

مهدی رستم پور

رادیو فردا :  تیم ملی والیبال ایران در سومین مسابقه خود از رقابت‌های جام‌جهانی ۲۰۱۱، مقابل صربستان قرار گرفت و موفق شد با پیروزی ۳-۲ مقابل این تیم، شگفتی دیگری در دوازدهمین دوره این رقابت ها به جا بگذارد.
 
ایران در نخستین بازی اش با نتیجه ۳-۱ از سد ژاپن گذشت اما در گام دوم در سه ست پیاپی مغلوب  کوبا شد.
 
سه تیم اول این مسابقات، سهمیه حضور در المپیک لندن را کسب خواهند کرد. ایران در حال حاضر به عنوان بهترین تیم آسیایی حاضر در مسابقات در رده ششم جدول رده بندی رقابت ها قرار دارد.
 
طبق قوانین هر ۱۲ تیم حاضر در یک جدول قرار دارند و باید با هم مبارزه کنند. در حال حاضر لهستان که رقیب بعدی ایران است، هر ۳ مسابقه خود را با پیروزی پشت‌سر گذاشته و با ۹ امتیاز در صدر قرار دارد.
 
نبرد سوم ایران در سالن نیپون‌گایشی شهر ناگویا برگزار شد. صربستان که عنوان قهرمانی اروپا را در اختیار دارد، تیم پنجم رنکینگ جهانی هم هست اما تاکنون هر سه بازی اش در جام جهانی ژاپن را واگذار کرده است. شرح بازی تیم ملی والیبال ایران مقابل صربستان در ادامه آمده است.
 
در گیم نخست شاگردان خولیو ولاسکو که فاتحان جام ملت های آسیا هستند، با انجام یک بازی کم نقص موفق شدند ۲۵ بر ۱۷ به برتری برسند.
 در دومین گیم، چند اشتباهات فردی در ترکیب ایران و بازی خوب صرب‌ها در حمله و دفاع روی تور، این گیم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ به سود نماینده اروپا رقم زد.
 
ولاسکو که از عمکلرد برخی از بازیکنان اصلی خود در گیم دوم راضی نبود، در گیم سوم آنها را بیرون کشید تا بازی را با ترکیب فیاضی، کمالوند، بازارگرد، نادی، حسینی و ظریف ادامه دهد.
 
با این تغییرات ایران توانست با رسیدن به امتیاز هشت، وقت استراحت فنی اول را بگیرد. در ادامه این صرب‌ها بودند که با استفاده از تجربه کواچوویچ، بازیکن موثر خود  ۱۵ بر ۱۲ پیش افتادند.
 
هنرنمایی پوریا فیاضی که ستاره میدان بود و پاس‌های خوب مهدی مهدوی هم کمکی به ایران نکرد تا این گیم با حساب ۲۵ بر ۲۱ به سود صربستان خاتمه پیدا کند.
 
 در گیم چهارم باز هم ایده های نوین و خلاقانه تاکتیکی ولاسکو، روند بازی را به سود ایران تغییر داد. او نظری افشار را جایگزین کمالوند کرد. این گیم را از ابتدا سرمه‌ای‌پوشان ایران با انگیزه آغاز کردند. سرویس‌های خوبی زدند و موفق شدند اختلاف خود را با حریف افزایش دهند. در ادامه هم با رسیدن به امتیاز ۱۶ بر ۱۳ وقت استراحت فنی دوم را گرفتند.
 
زمانی که اختلاف امتیاز به ۵ رسید و نتیجه بازی ۱۸ بر ۱۳ به سود ایران بود، سرمربی صربستان ناگزیر شد با گرفتن وقت استراحت، وقفه‌ای در جریان بازی ایجاد کند.
 
 در این گیم امیر غفور، درخشش بازی های قبلی را نداشت اما نظری افشار و فیاضی بسیار خوب کار کردند و در پایان موفق شدند امتیاز ۲۵ را در برابر عدد ۲۱، برای ایران به ارمغان بیاورند.
 
گیم سرنوشت ساز پنجم، تعیین کننده تیم پیروز بود. اولین امتیاز را ایران کسب کرد. جدال دیدنی دو تیم در گیم پنجم، پایاپایی پیش می رفت. در امتیاز ۶ بر ۶  مهدوی جایگزین حسینی شد تا نوع حمله‌های ایران تغییر کند و دفاع روی تور بهتری داشته باشد.
 
در ادامه این بازی مهیج،  ایران موفق شد ۱۱ بر ۹ از حریف خود پیش بیفتد تا سرمربی صرب‌ها بازهم وقت استراحت فنی بگیرد. اما در پایان پوریا فیاضی آخرین ضربه را به توپ زد و ایران را به امتیاز ۱۵ رساند تا این تیم موفق شود با حساب ۱۵ بر ۱۱ قهرمان اروپا را از پیش بردارد.
 
ملی‌پوشان ایران باید بازی بعدی خود را روز پنج‌شنبه در شهر اوزاکا مقابل لهستان برگزار کنند. ایران قبل از شروع رقابت ها، در یک بازی دوستانه از سد لهستان عبور کرده بود.
 
برترین ها و اظهارات پس از مسابقه
 
پوریا فیاضی به عنوان بهترین بازیکن میدان شد. او با ۱۸ سال سن در این مسابقه عملکرد بسیار خوبی داشت و با ۱۰ حمله و یک دفاع موفق و کسب ۱۱ امتیاز، نقش چشمگری در پیروزی ملی‌پوشان ایران ایفا کرد.
 
این دریافت کننده قدرتی تیم ملی والیبال ایران، با تحسین کارشناسان برجسته والیبال جهان که در محل رقابت ها حضور دارند مواجه شده است.
 ایوان میلکوویچ بازیکن ۲۳ ساله صربستان نیز با کسب ۲۲ امتیاز عنوان امتیازآورترین بازیکن مسابقه را به خود اختصاص داد.
 
سرمربی صربستان در پایان بازی گفت؛ شکست در این بازی برای او بسیار نا امید کننده بوده است.
 
ایگور کولاکوویچ که نمی توانستناراحتی اش را پنهان کند گفت: برایم بسیار سخت است که پس از سومین باخت پیاپی، در مورد تیمم صحبت کنم. همه ما نا امید هستیم. انرژی برای ادامه مسابقه‌ها نداریم. روز بدی برای ما بود. این در حالی است که تعداد زیادی بازیکن آسیب دیده نیز روی دستمان مانده است.
 
ایوان میلیکوویچ کاپیتان صربستان نیز با تمجید از عملکرد ایران گفت: "ایرانی‌ها خیلی خوب بازی کردند و قدرت خود را نشان دادند. آن‌ها در ۳ سال اخیر پیشرفت زیادی داشته‌اند و اکنون توانایی این را دارند که بهترین تیم‌های جهان را شکست دهند."
 
سرمربی تیم ملی والیبال ایران هم گفت: بازیکنان ایران نحوه پیروزی در بازی‌های طولانی را فرا گرفته‌اند. تابستان گذشته برای شاگردانم از صربستان به عنوان الگو یاد کردم. آن‌ها امروز توانستند یکی از بهترین‌های جهان را شکست دهند. شاگردانم از آن‌ها چگونگی پیروزی در بازی‌های طولانی را یاد گرفتند.
 
خولیو ولاسکو در عین حال تاکید کرد که صربستان نتوانست بهترین بازی خود را ارائه کند.
 
علیرضا نادی کاپیتان تیم ملی ایران نیز با حضور در نشست خبری پس از مسابقه گفت: "شکست ما مقابل کوبا به علت خستگی بود. حالا ما با پیروزی بر صربستان ثابت کردیم که تیم بزرگی هستیم.
 
نادی درباره فشردگی مسابقات و تأثیر آن بر عملکرد بازیکنان گفت: تنها در بازی اول به دلیل این که زمان کافی نداشتیم خسته بودیم اما در سایر مسابقات شرایط بهتر خواهد شد، ضمن این که فشردگی برای تمام تیم‌هاست و باید به آن عادت کنیم.
 
امیر خوش خبر سرپرست تیم ملی ایران نیز یادآور شد که پس از برتری برابر صربستان، نگاه‌ها به تیم ایران تغییر خواهد کرد و حریفان با آنالیز بهتر مقابل قهرمان آسیا صف‌آرایی می‌کنند که این موضوع کار را برای ایران سخت تر خواهد کرد.

+118
رأی دهید
-33

delmorde - یوتوبوری - سوئد
درود به بازی کنانمان تیم صربستان یکی از بهترینهای اروپاست شکست این تیم امتیاز خوبی برای تیم ما به ارمغان اورد. امیدوارم این بازی را از ببینم.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:25
Azadikhah - تكسل - هلند
درود بر تیم ملی‌ والیبال ایران.آفرین
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:26
greentree - تهران - ایران
آفرین ،دولت ما که در همه جا بازند ه و شکست خرده هست ،باز خوبه ما مردم باهوش و ورزش کاری داریم
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 16:52
ghorbat - گوتنبرگ - سوئد
درود به تیم ملی‌ والیبال ایران ایشالا همیشه موفق باشید عزیزان
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 17:06
habibollah - تهران - ايران
خداحفظتون کنه.مایه افتخارماملت ایران هستید.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 01:12
بهروز كياني - تهران - ایران
قال اسمشو نیار:. «آورین آورین! جایزتون یه پک از این بافور من! وایسین تو صف.»
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 07:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.