علی لاریجانی: غربی‌ها منتظر واکنش ایران باشند

علی لاریجانی: غربی‌ها منتظر واکنش ایران باشند

آقای لاریجانی، تحریم بانک مرکزی ایران را "لجبازی با ملت‌ها" توصیف کرده است

در پی اعلام اعمال تحریم های تازه مالی علیه ایران از سوی برخی کشورهای غربی، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته که "مجلس شورای اسلامی اقدام انگلیس و سایر کشورهای غربی را در تحریم های جدید بی پاسخ نمی گذارد و آنها باید منتظر واکنش ایران باشند."

آقای لاریجانی به خبرنگاران گفته که "اقدام کشورهای غربی در تحریم های جدید علیه کشور مسبوق به سابقه است و همانند گذشته بر اراده ملی در خصوص پرونده هسته ای تاثیری نخواهد داشت."


این سخنان در حالی مطرح شده که بریتانیا اعلام کرده که ارتباط خود را با موسسات مالی ایران از جمله بانک مرکزی این کشور را قطع می کند. آمریکا و کانادا نیز اعلام کرده اند که تحریم های اقتصادی بیشتری علیه سیستم بانکی ایران اعمال خواهند کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، تحریم بریتانیا و آمریکا را بی اهمیت توصیف کرده و گفته که حجم روابط ایران با این دو کشور را به پائین ترین سطح رسانده ایم و این اقدامات "جنبه تبلیغاتی و جنگ روانی دارد."

تحریم بانک مرکزی ایران و اعمال محدودیت برای صادرات پتروشیمی از جمله مواردی است که با واکنش مقامات ایران مواجه شده است.

آقای لاریجانی، تحریم بانک مرکزی ایران را "لجبازی با ملت ها" توصیف کرده و گفته که چون کشورهای غربی می دانند که "بیداری اسلامی که در کشورهای منطقه ایجاد شده نتیجه انقلاب اسلامی است به همین دلیل فکر می کنند با این گونه اقدامات می توانند نقش ایران را در صحنه های بین المللی کم رنگ کنند."

بانک مرکزی ایران هنوز نسبت به تحریم ها واکنشی نشان نداده اما عبدالحسین بیات معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران گفته که صادرات مواد پتروشیمی به اروپا متوقف نخواهد شد.

بخشی از تحریم ها مربوط به خرید مواد مورد نیاز در صنعت پتروشیمی است که به گفته مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی، قبلا هم اجازه خرید این کالاها را در بازارهای بین المللی" به ما نمی دادند و "از روش های مختلفی برای دور زدن تحریم های آمریکایی و اروپایی استفاده شده است."

آقای بیات گفت که تحریم های تازه "مقداری زحمت" برای ما ایجاد می کند اما "هیچ نگرانی" در مورد تحریم های تازه نداریم.

 علی لاریجانی: غربی‌ها منتظر واکنش ایران باشند

بانک مرکزی در فهرست تحریم های بریتانیا قرار دارد

 

ایران در ماههای اخیر سعی کرده تا وقایع منطقه را با فشارهای بین المللی علیه این کشور پیوند بزند و سخنگوی وزارت خارجه ایران نظیر دیگر مقامات دولتی بر این نکته تاکید کرده و گفته است این فشارها تاثیری "رفتار سیاسی و اقتصادی " ایران نخواهد داشت.

به گفته آقای مهمانپرست، کشورهای غربی که تحریم هایی را علیه ایران مطرح کرده اند، خودشان در "آستانه ورشکستگی سیاسی و اقتصادی هستند یا در صف انتظار ورشکستگی قرارد ارند و از کمترین محبوبیت در بین ملت های جهان برخوردارند."

تحریم های تازه علیه ایران بعد از آن صورت می گیرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی در باره ایران منتشر کرد که در آن نسبت به جنبه های نظامی برنامه های اتمی ایران ابراز نگرانی شده بود. جمعه گذشته شورای حکام آژانس قطعنامه ای را در این مورد صادر کرد.

در این قطعنامه، ضمن ابراز نگرانی نسبت به ابهاماتی که همچنان در مورد برنامه های اتمی ایران باقی است و یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس به آنها اشاره کرده، از جمهوری اسلامی خواسته شده است تا اطلاعات شفاف و کاملی را در مورد تمامی جنبه های برنامه های هسته ای خود در اختیار آژانس قرار دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که آمریکایی ها فکر می کنند با "تقویت پروژه ایران هراسی می توانند در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس، میان کشورهای اسلامی تفرقه ایجاد کنند."

به گفته آقای مهمانپرست "آنها (کشورهای غربی) فکر می کنند با این قطعنامه ها و اقدامات از پیش تعیین شده می توانند فشارهایی را به ملت ما وارد کنند، تا آنها دست از حقوق اساسی شان بردارند."

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرده که ایران در مقابل "روش های غیرمنطقی، غیرقانونی و با زبان زور" عقب نشینی نمی کند و به راهی که در پیش گرفته ادامه خواهد داد.

+47
رأی دهید
-89

sevim - مونترال - کانادا
وای خدا اینا خسته نشدن از این همه هارت و پورت الکی؟؟؟؟!
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:10
ايدين - کرج - ایران
اره دنیا منتظر واکنش ما باشه !فقط کشش ندید خواهشن کشش ندیدا باشه؟
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:47
darkoob-1390 - قم - ايران
این دفعه رو شما کوتاه بیا ،شما ببخشیدش ،غلط کرد !
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:55
شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
زرشک ، قبر خودتونو دارید میکنید !! مثلا چه کاری از دستتون بر میاد ، یه نفت که اونم از جاهای دیگه میخرندو شما هم مجانی‌ بدید به چینو روسیه ...
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:54
bavar88 - آمستردام - هلند
چاره کار رو کردن بمب اتمی‌ است و یک آزمایش ساده که نشون بدید همه چی‌ با جنگ حل می‌شه...دنیا شده جنگل..
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:54
so_real - زنجان - ایران
زیاد جوش نزن شیرت خشک می‌شه ...
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 15:25
my2011 - اکسفورد - انگلستان
احتمال زیاد ایران صادرات نفت خود را به دلیل پر بودن خزانه کم می‌کند!!! یا صادرات محصولات استراتژیک را به غرب کاهش میدهد !! یا در سازمان ملل بر علیه آمریکا قطعنامه صادر میکنند و یا حتی در دادگاه جنایات بین اللملی از کشورهای غربی شکایت و در نهایت و غرب را فلج می‌کند!!! یکی‌ نیست به این بابا بگه آخه چی دارید که بابتش اینقدر به خود میبالید... خزانه پری دارید تا در صورت جنک دوام بیاورید یا صادرات غیر نفتی بالائی ؟؟ شما که زرشک هم از چین وارد میکنید...
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 18:26
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
مثلا چه غلطی میخواهی بکنی عربزاده انگلیس پرور تا ایران را به خاک سیاه نکشا نی‌ ولکن نیستید.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 15:49
sebil - خراسان-خراسان - ایران
خشم اژدها
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 16:12
رزا.رزا - هانوفر - المان
واااای خدای من اینا چقد پررو هستند.خودشون که این خیالشون نیست مردمو بدبخت کردن.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 16:14
بیداری اسلامی - تهران - ایران
غربیها عددی نیستن که بخوان برای این انقلاب مشکل ساز بشن. خدارو شکر هر روز داریم پیشرفت میکنیم.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 19:55
azarbayjan362 - تهران - ايران
یادمه موقعی که قذافی و صدام به پایان کارشون نزدیک میشدند با همین لحن با دنیا حرف میزدند اما عاقبت ....
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 20:45
dandi - لیدن - هلند
بیداریه اسلامی باز هارتو پورت میکنی‌،جرات داری بیع اروپا ببین که ایرانی‌ جماعت ججالت میکشن بگن ایرانی‌ هستیم،چرا چون کشورشن شما به ...دادین، نفت و گاز خلیج فارس رو می‌برن بعد تو ایران مردم به گدایی افتاده‌اند،شماها الکی درین با خودتون حل می‌کنین.ای خدا اون روز را بیار تا ببینم سوراخ موشو این بیداریه اسلامی چند می‌خره.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 03:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.