رأی سوریه درباره قطعنامه اخیر عربستان علیه ایران چه بود؟

رأی سوریه درباره قطعنامه اخیر عربستان علیه ایران چه بود؟ در حالی که انتظار می رفت سوریه در مجمع عمومی سازمان ملل به نفع ایران رأی دهد ، نماینده این کشور قبل از آغاز رأی گیری درباره قطعنامه پیشنهادی عربستان علیه ایران جلسه را ترک کرده است!

به گزارش عصرایران ،‌ در قطعنامه پیشنهادی سعودی ها ضمن محکومیت برنامه ترور سفیر سعودی در واشنگتن، از ایران خواسته شده تا ضمن پایبندی به تعهدات بین المللی با سازمان های بین المللی همکاری کند.


این قطعنامه با 106 رای مثبت، 9 رای منفی و 40 رای ممتنع به تصویب رسید.

کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی برای دادن رأی مثبت به این قطعنامه متفق القول شده بودند. با این حال انتظار می رفت سوریه به سه دلیل به این قطعنامه رأی منفی دهد:‌اول آن که سوریه متحد ایران به شمار می رود و مخصوصاً‌ در بحران کنونی اش تهران از دولت اسد حمایت می کند.
دوم این که عضویت سوریه در اتحادیه عرب به حالت تعلیق در آمده است و نهایتاً طراح قطعنامه عربستان بوده که در بحران اخیر سوریه علیه دمشق آشکارا شمشیر بسته است.

با همه این اوصاف ، دولت سوریه باز هم به نفع ایران رأی نداد و برای این که حتی رأی ممتنع هم نداده باشد ، نماینده اش در سازمان ملل قبل از آغاز رأی گیری جلسه را ترک کرد!

همچنین برخلاف آن که قبلاً اعلام شده بود کشور لبنان نیز به این قطعنامه، رای ممتنع داده است اما نماینده لبنان در سازمان ملل متحد ضمن تکذیب این موضوع اعلام کرد وی شخصا در نشست مجمع عمومی حاضر بود و به این قطعنامه پیشنهادی، رای مثبت داده است.

آمریکا، شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا از این قطعنامه حمایت کردند اما کشورهای بولیوی، روسیه، چین، کوبا، اکوادور و ونزوئلا از جمله کشورهای مخالف این قطعنامه بودند. 193 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عضویت دارند.

در این مصوبه به صراحت از ایران به عنوان عامل این ترور یاد نشده و مسئولیت آن متوجه تهران نشده است.
 در این قطعنامه از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواسته شده تا به محاکمه افرادی اقدام کنند که در برنامه ریزی، حمایت، سازماندهی و اجرای طرح ترور سفیر سعودی در واشنگتن دخالت داشته اند.

مقامات آمریکا چندی پیش دو نفر از شهروندان ایرانی را به برنامه ریزی ترور سفیر سعودی در واشنگتن متهم کرد و مدعی شد این دو شهروند ایرانی با مقامات رسمی ایران مرتبط بودند موضوعی که به شدت از سوی تهران تکذیب شد. این موضوع هنوز به تایید دادگاه های آمریکا نیز نرسیده است و محاکمه حضور تنها متهم بازداشتی این ماجرا ادامه دارد.

عربستان سعودی و با حمایت آمریکا، پیش نویس این قطعنامه را برای رای گیری به اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده بود.

عدنان منصور سفیر سابق لبنان در تهران و وزیر خارجه فعلی این کشور هم در توجیه این اقدام به ایرنا گفته است: از ما خواسته شده بود تا به عنوان محور تهیه مصوبه عربستان علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل قرار بگیریم اما لبنان نپذیرفت، بلکه تنها به همراه مجموعه کشورهای عربی به آن رای (مثبت) داد.

این در حالی است که لبنان پیش از این در شورای امنیت نیز به پیش نویس قطعنامه علیه سوریه نیز رای ممتنع داده بود.
نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب پیش از این نیز در نشستی در قاهره، با صدور بیانیه ای از مواضع عربستان سعودی علیه ایران اعلام حمایت کرده بودند.

+58
رأی دهید
-65

shahram407 - تهران - ایران
باعث تاسفه هم برای لبنان هم برای سوریه و هم برای دستگاه دیپلوماسی خودمون!!!!
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 09:36
آینه - لندن - انگلیس
از عرب جز این انتظاری نیست. گربه صفت. دشمن اصلی ایران عرب هستش کی این سران میخواهند بفهمند خدا میدونه.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 11:03
سيامك - وپرتال - المان
ان روباه صفتان خود دوستان این روباه صفتان هستند.ایا تاکنون در حیات وحش مشاهده کرده اید که روباهى کمک روباه دیگر برود؟من که تا به حال ندیده ام.پس انتظار چى را دارید؟
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 12:12
Azadikhah - تكسل - هلند
رو سیاهی و تو دهنبیش هم برای رژیم ایران و طرفدارانش
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 15:16
vahid71 - تهران - ایران
در جنگ ایران و عراق کدام عرب طرف ایران را گرفت؟. از کوزه همان طراود که دراوست.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 16:15
supergamer - کاشان - ایران
خاک بر سر خلیفه ایران که این همه سال از پول بیت المال به بشاراسد بعثی و نصرالله خپل داد ولی بازم از پشت خنجر خورد.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 22:25
mhroo - کاردیف - انگلستان
این حاکم ابله ایران تا قیامت هم نخواهند فهمید که این لبنانو ،سوریه او بقیه این عربهای گدا پول ایرانو میخوان او بس ، واقعا که خیلی‌ احمق هستن این ،ملاها و بقیه که سنگ لبنانو فلسطینو سوریه .. رو به سینه میزنن.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 16:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.