کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از ایدز

مبارزه با ایدز در آفریقا پیشرفت خوبی داشته است

یک آژانس سازمان ملل متحد که در امر مبارزه با ایدز فعالیت می کند می گوید میزان ابتلا به ویروس ایدز از زمان اوج شیوع آن در چهارده سال پیش، به پائین ترین سطح خود رسیده است.

آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد در یک گزارش جدید می گوید واکنش جهانی به این بیماری، آن را مهار کرده است.


بر اساس گزارش این آژانس، شمار افرادی که در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند به خاطر دسترسی راحت تر به درمان کاهش یافته است.

در مراسم انتشار رسمی این گزارش در برلین، میشل سیدیب، دبیر اجرایی آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد گفت، در زمینه داروهای کنترل کننده عوارض جانبی ایدز پیشرفتهای چشم گیری حاصل شده است.

 میشل سیدیب گفت: "امسال سال سرنوشت سازی است. این نخستین باری است که آمار نشان می دهد اگر مبتلایان را از مراحل اولیه ابتلا تحت دارودرمانی قرار دهیم، احتمال انتقال بیماری به افراد مرتبط را تا نود شش درصد کاهش می دهیم. در نتیجه می توانیم تمایز کاذب بین پیش گیری و درمان را کنار بگذاریم."

در این گزارش همچنین به نشانه های امیدبخشی در مهار این بیماری در آفریقا اشاره شده که به گفته پیتر گیز از آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد، این امر می تواند تبعاتی جهانی داشته باشد.

 او گفت: "وضعیت در آفریقا تا اندازه زیادی تعیین کننده وضعیت بیماری در سطح جهان است چون بخش اعظم موارد ابتلا در آفریقا هستند. در نتیجه روندی که ما در این گزارش نشان داده ایم – یعنی کاهش موارد جدید ابتلا، در آفریقا مشاهده می شود، و حتی این روند در آفریقا از سایر مناطق جهان چشمگیر تر است. همچنین آمار مرگ و میر ناشی از ایدز نیز در آفریقا روند نزولی دارد و ما اعتقاد داریم پیشرفت در هر دو سطح ناشی از برنامه های پیشگیری و درمانی بوده که به اجرا گذاشته شده است."

علی رغم این نشانه های مثبت، آژانس نسبت به عدم موفقیت برخی از کشورهای دیگر در مبارزه با ایدز هشدار داده است.

به گفته میشل سیدیب بحرانی ترین مناطق اروپای شرقی و آسیای مرکزی هستند.

او افزود موارد ابتلا به ایدز در این مناطق در ده سال گذشته ۲۵۰ در صد افزایش داشته است.

به گفته آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد، اثر کامل پیشگیرانه روشهای درمانی موجود ظرف ۵ سال آینده آشکار خواهد شد، اما گزارش تاکید دارد که این به معنای پایان همه گیری ایدز نیست، بلکه بدان معناست که اگر کشورها به نحو هوشمندانه ای در درمان سرمایه گزارش کنند، پایان همه گیری ممکن خواهد بود.

+49
رأی دهید
-87

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.