اوباما: ایران مسیر انزوای بین المللی را انتخاب کرده است

اوباما: ایران مسیر انزوای بین المللی را انتخاب کرده است

همزمان با اعلام تحریم های تازه آمریکا، بریتانیا، و کانادا علیه ایران، باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده نیز گفته است: ایران راه انزوای بین المللی را انتخاب کرده است. درهمین حال، فرانسه نیز خواستار مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی و توقف خرید نفت ایران شده است.
 
باراک اوباما روز دوشنبه در بیانیه ای گفته است: «تا زمانی که ایران به این مسیر خطرناک ادامه می دهد، ایالات متحده هماهنگ با همپیمانان  و از طریق اقدامات خود، راههایی برای منزوی کردن و افزایش فشار بر حکومت ایران پیدا خواهد کرد.»
 
باراک اوباما با تاکید بر این که ایالات متحده، بریتانیا و کانادا دسترسی ایران به  سیستم مالی  خود را قطع کرده اند از دیگر کشورها نیز خواست تا در این زمینه اقدام کنند.
 
باراک اوباما  همچنین تصریح کرد، آمریکا «کل بخش بانکی ایران، از جمله بانک مرکزی ایران، را  به عنوان تهدیدی برای دولتها و یا موسسات مالی که با ایران همکاری دارند» شناسایی می کند.
 
باراک اوباما همچنین گفت:«من این را به صراحت اعلام کردم آمریکا آماده است تا فصل تازه ای از روابط را با جمهوری اسلامی ایران آغاز کند و به حکومت ایران پیشنهاد روشنی را ارائه کردم.»
 
رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد: ایران می تواند با انجام تعهدات بین المللی اش  از فواید اقتصادی و سیاسی همکاری با دیگر کشورها بهره ببرد، یا با خودداری از انجام مسئولیت هایش با فشارهای بیشتر  و انزوا روبه رو شود.
 
باراک اوباما افزود:«ایران مسیر انزوای بین المللی را انتخاب کرده است.»
 
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه گفته که طی روزها آینده کشورهای بیشتری ایران را تحریم خواهند کرد.
 
هیلاری کلینتون گفت: «ما انتظار داریم که تحریم های  بیشتری توسط دیگر شرکای بین المللی در روز های آینده (علیه ایران) اعلام شود.»
 
دولت باراک اوباما ایران و بانک مرکزی آن کشور را به عنوان نگرانی اصلی درزمینه «پولشویی» معرفی کرد و وزیر خزانه داری امریکا نیز نسبت به هرگونه همکاری با سیستم مالی ایران هشدار داده است.
 
 تحریم های تازه آمریکا برای اولین بار بخش پتروشیمی ایران را هدف قرار می دهند. ارائه کالاها، خدمات و تکنولوژی به این بخش ممنوع شده است و هر شخص یا هر نهاد درگیری با چنین فعالیت هایی  مجازات خواهد شد.
 
 به گفته مقام های آمریکا تحریم های روز دوشنبه اقدامات تنبیهی این کشور را  به بخش انرژی ایران گسترش داد  و تلاش های ایران برای تداوم عملیات، نگهداری و نوسازی بخش نفت و گاز را مشکل تر می کند.
 
آمریکا همچنین یازده نفر را نیز در ارتباط با برنامه هسته ای ایران تحریم کرده است.
 
بریتانیا: توقف همکاری با موسسه های مالی ایران
 
جرج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا، روز دوشنبه از توقف همکاری این کشور با موسسه های مالی ایران  ا زجمله  بانک مرکزی این کشور خبر داد.
 
جرج آزبورن گفت:« «به باور ما، حکومت ایران خطر مهمی برای امنیت ملی بریتانیا و جامعه جهانی است. تصمیم امروز ما هم گام دیگری برای جلوگیری از رژیم ایران برای دستیابی به سلاح اتمی است.»
 
وزیر دارایی بریتانیا می گوید، تصمیم روز دوشنبه درچارچوب تشدید نگرانی ها در خصوص برنامه هسته ای ایران بعد از گزارش تازه یوکیا آمانو درباره ایران است.
 
یوکیا آمانو در گزارش  اخیر خود  که آبان ماه سال جاری منتشر شد، نسبت به «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته ای ایران به طور جدی ابراز نگرانی کرده و گفته بود ایران آزمایش‌های مخفیانه‌ای در خصوص طراحی بمب اتمی انجام داده است.
 
کانادا صدور تجهیزات به بخش انرژی ایران را ممنوع کرد
 
در همین زمینه، دولت کانادا نیز روز دوشنبه اعلام کرد درچارچوب بخشی از یک بسته تحریمی علیه ایران، صادارت کلیه تجهیزات و کالاهایی که در صنعت پتروشیمی، نفت و گاز کاربرد دارند را ممنوع می کند.
 
«جان بیرد»، وزیر امور خارجه کانادا، دربیانیه ای گفته است: ممنوعیت صادرات کالا به بخش انرژی شامل قراردادهایی که قبل ۲۲ نوامبر منعقد شده اند، نخواهد شد.
 
وزیر امور خارجه کانادا گفته است: «رهبران کنونی ایران آشکارا تعهدات بین المللی خود را نادیده می گیرند. آنها فعالیت های هسته ای ایران را مبهم نگه داشته و هر گونه تلاش بین المللی به منظور بررسی ادعا های این کشور را سد می کنند.»
 
جان بیرد همچنین گفته است: «کانادا به همکاری خود با  دیگر کشورها برای محدود کردن توان ایران در ایجاد بی ثباتی و تضعیف صلح  ادامه خواهد داد.»
 
جان بیرد اضافه کرده است که کانادا تمامی مبادلات مالی خود با ایران، از جمله  با بانک مرکزی جمهوری اسلامی را متوقف می کند.  ولی  گفته که مبادلات مالی شهروندان ایرانی –کانادایی که برای خانواده خود در ایران پول ارسال می کنند، از این مصوبه مستثنی خواهد بود.
 
فرانسه: مسدود کردن دارایی بانک مرکزی و توقف خرید نفت
 
فرانسه نیز روز دوشنبه خواستار اعمال تحریم های در ابعاد «بی سابقه» علیه ایران شده و از قدرت های جهانی خواسته تا از خرید نفت ایران خودداری کرده و دارایی های بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مسدود کنند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکلا سرکوزی، رییس جمهور فرانسه، در نامه ای به  رهبران  آمریکا، بریتانیا، آلمان اتحادیه اروپا، کانادا، و ژاپن پیشنهاد خود برای تحریم های تازه را مطرح کرده است.
 
نیکلا سرکوزی گفته است:«همزمان با این که ایران برنامه هسته ای خود را به جلو برده از مذاکره سرباز می زند و مردم خود را به انزوا محکوم می کند، فرانسه از تحریم های تازه در ابعاد بی سابقه حمایت می کند تا از این طریق ایران متقاعد شود که باید مذاکره کند.»
 
رییس جمهوری فرانسه اضافه کرده است:«بنابراین فرانسه به اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، ایالات متحده، ژاپن و کانادا و کشورهای دیگری که مایل (به همکاری هستند) پیشنهاد می کند تا فورا در خصوص مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی ایران و توقف خرید نفت این کشور تصمیم بگیرند.»
 
فرانسه از ایران خواسته است تا فعالیت های حساس هسته ای و آزمایش موشک های بالستیک را متوقف کند.

+42
رأی دهید
-111

pull.over - دوحه - قطر
آقای اوباما چرا شما خودتون بمب اتم داشته باشید ما نداشته باشیم؟ جناب اوباما چرا انرژی هسته ای شما داشته باشید ما نه؟ شما از ما بهترونید؟ من این سوال رو در یه تاپیک دیگه هم ذکر کرده بودم اما هر چه قدر تاپیک ها رو زیر و کردم پیدا نشد که نشد!
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 09:40
bavar88 - آمستردام - هلند
هیچ غلطی هم نمیتونید انجام بدید...جز اینکه خودتون را از بازار ایران از دست بدید. دارید زور آخر را میزنید....به امید داشتن سلاح هسته‌ای که دیگه واقعا نیاز به اون است...
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:40
Kawasaki zx - طهران - ایرون
صدام با شیمیایی ما رو بدبخت کرد حالا اینا با اتم. باید به راهی که داره تموم میشه ادامه بدیم و بمب اتم رو از انه خودمون کنیم.حالا این تحریم ها ضرر داره ولی ضرر کشته شدن نداره یعنی اتم داشته باشی تا آخره عمرت کسی نمیتونه باحات کاری کنه حمینطور که مردم بدبخت رو هر روز میکشن هیشکی عرضه نداره به اینا کاری کنه،سختی رو باید همه تحمل کنن تا به امید روزی که همه خوشحال کناره
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:44
love-iran - چابهار - ایران
به امید روزی که صبح از خواب پاشم ببینم ایرانی بمب اتم ساخته و همه چی تمام شده دیگه چیزی هم مونده مگه که تحریم نشده باشه اون کانادا میگه صنایع نفت و گاز ایران رو تحریم کردیم خب اینها که تحریم 100 درصد بود و خیلی وقتها شرکت های خارجی رفتن بهتر نفت و گاز چیزی نیست که کسی دل ازش بکنه دیر و زود خودتون با التماس بر میگردید با ذلت
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 17:37
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
بسیجی‌ها دهان بسته ساکت دیگه آواز دهل شنیدن از دور خوشه توپ تانک بسیجی‌ دیگر اثر ندارد
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 20:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.