رد نتایج جنجال‌برانگیز شکست سرعت نور توسط یک پژوهش جدید

رد نتایج جنجال‌برانگیز شکست سرعت نور توسط یک پژوهش جدید

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان در ایتالیا که به بررسی ذرات نوترینو می‌پردازند، یافته‌های شگفت‌انگیز اخیر در مورد شکسته شدن مجدد سرعت نور توسط این ذرات را رد کرده و این نتایج را طبق آزمایشات خود، اشتباه خوانده‌اند.

اعلام نتایج اولیه در ماه سپتامبر در مورد شکست سرعت نور که اخیرا با یک آزمایش دوم حمایت شده، منجر به بروز پریشانی در دنیای علم شد؛ چرا که در صورت تایید این کشف، نظریه نسبیت انیشتین و بسیاری از مسائل فیزیک مدرن بر یک قضیه اشتباه بنا شده‌اند.

اولین تیم که اعضای تیم اوپرا (OPERA) در آزمایشگاه گران ساسوی ایتالیا هستند، اظهار کردند که نوترینوهای ارسالی از مرکز تحقیقات سرن در سوئیس به این مرکز، ‌60 نانوثانیه سریعتر از نور رسیده است.

اما ICARUS،‌ دیگر گروه حاضر در این آزمایشگاه که در اعماق کوههای آلپ قرار داشته و توسط موسسه ملی فیزیک ملی ایتالیا اداره می‌شود، اکنون بر این ادعا هستند که اندازه‌گیریهای انرژی نوترینو در زمان ورود با قرائت‌ها در تناقض هستند.

این تیم در مقاله‌ای مدعی شده‌اند که یافته‌های آنها، این تعبیر شکست سرعت نور گروه اوپرا را رد می‌کند. آنها بر اساس تحقیقات اخیر دو فیزیکدان ارشد آمریکایی اظهار کرده‌اند که نوترینوی ارسال شده از مرکز سرن در نزدیکی ژنو، در صورتی که با سرعت حتی یک کسر بالاتر از سرعت نور حرکت کنند، باید بیشتر انرژی خود را در راه از دست داده باشند.

به گفته این دانشمندان،‌این در حالیست که تابش نوترینوی مورد آزمایش توسط تجهیزات این گروه از یک طیف انرژی کاملا متناظر با سرعت دیگر ذرات در محدوده سرعت نور و نه بیشتر از آن برخوردار است.

توماسو دوریگو، فیزیکدان مرکز سرن، سازمان اروپایی تحفقیقات اتمی و آزمایشگاه فرمی‌لب آمریکا در پستی در سایت Scientific Blogging در مورد مقاله تیم ICARUS، آن را بسیار ساده و صریح خواند.

دوریگو نوشته بود: تفاوت بین سرعت نور و نوترینو نمی‌تواند به بزرگی آنچه در یافته‌های اوپرا آمده باشد و مطمئنا تا سه مرتبه بزرگی از آن کوچکتر و قابل مقایسه با صفر است. طبق نظریه نسبیت انیشتین در سال 1905، هیچ‌چیز نمی‌تواند از نور سریعتر حرکت کند.

در زمان رونمایی از یافته‌های اوپرا هنوز تردیدهایی وجود داشته و حتی رهبران این آزمایش بر این موضوع پافشاری می‌کردند که آنها نه یک کشف که تنها اندازه‌گیریهای ثبت‌شده را اعلام کرده‌اند. اکنون آزمایشگاههای دیگری در ژاپن و آمریکا در حال آماده‌سازی برای آزمایش مجدد این یافته‌ها هستند.

+130
رأی دهید
-21

mortimer - اصفهان - ایران
بابا این قدر روح انیشتن رو دچار ویبره نکنید.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 06:19
khosh bavar - يزد - ايران
هر قرنی شاهد " نوآوری " جدیدی هست ! از نیتون و گالیله بگیر تا همین انیشتین ! و در مطلبی خودم که دانشمندان روسی قصد دارند با ساختن فضا پیما که با ۳ برابر قدرت نور حرکت می‌کنند، قصد تسخیر دنیای کهکشان‌ها را دارند ! و بقول معروف : با پیدا کردن جواب سوال ما ، نباید انتظار آگاهی‌ و اسودگی‌ را کرد زیرا باز ما دچار سوال و معما دیگری شدیم !
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 06:29
مبحوت - هلسینکی - فنلاند
باز یه فیل دیگه هواکردن تا دو سه سال مردم را سرکار بذارن. حقیقت موضوع را باید از سیاستمداران آمریکا پرسید. اونا صاحب این سناریو هستند.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 07:26
a.ahooraei - اهواز - ایران
اما سرعتشون هنوز از سرعت تیم اختلاسیون ایران کمتره، چرا که اینها به بیش از ٣٠٠٠ میلیارد رسیدن و نوترینو های ژنو هنوز هیچی تو دستشون نیست.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 13:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.