انتشار تصاویر جدید ماهواره ای از فعالیت‌های مشکوک هسته ای در پارچین

تأسیسات نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران.

مقام‌هایی از سه کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گویند تصاویر جدید ماهواره‌ای نشانگر افزایش فعالیت‌ها در یک سایت مربوط به برنامه هسته‌ای ایران واقع در پارچین، در جنوب شرقی تهران است.
 
این مقام‌ها که نام شان فاش نشده در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند این فعالیت‌ها که در روزهای چهارم و پنجم نوامبر ثبت شده شامل افزایش غیرعادی تعداد رفت‌وآمد وسایل نقلیه سنگین به این سایت است.
 
یکی از این مقام‌ها به نقل از اطلاعات به‌دست آمده از سوی کشور متبوع اش گفت، از ظاهر امر پیداست که «تهران می‌کوشد رد پای خود را در این سایت پاک کند و هر گونه شواهد تحقیقات و توسعه مربوط به سلاح‌های هسته‌ای را از این محل پاک کند.»
 
همتایان وی از دو کشور دیگر تصاویر مربوط به افزایش فعالیت در پارچین را تایید کردند اما گفتند که دلیلی برای مرتبط دانستن آن با «پاک‌سازی رد پا» نمی‌بینند.
 
به گفته این سه فرد، افزایش فعالیت‌ها در پارچین هم‌اینک بر سازه‌ای متمرکز شده که به باور کارشناسان محفظه فلزی بزرگی را در خود جا داده‌است.
 
گزارش هشتم نوامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این محفظه را به عنوان مکان آزمایش انفجارهای هسته‌ای توصیف کرده بود.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید: در خلاصه‌ای که از این اطلاعات به‌دست آورده آمده‌است: «کامیون‌های باربری، وسایل نقلیه ویژه و جرثقیل‌هایی دیده شده‌اند که به این محل وارد شده و از آن خارج می‌شوند... و برخی تجهیزات و مواد خطرناک نیز از این سایت برچیده شده‌است.»
 
علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، روز دوشنبه در واکنش به این گزارش به خبرگزاری ایسنا گفت که موضوع افزایش فعالیت‌ها در سایت پارچین «مضحک و قصه‌های کودکانه» است و چیزی درباره چنین فعالیتی نشنیده‌است.
 
مجتمع بزرگ پارچین که در جاده تهران به مشهد قرار دارد محلی است برای پژوهش، توسعه و تولید مهمات، موشک و مواد منفجره قوی. این محل در سال ۲۰۰۵ دو بار از سوی کارشناسان آژانس بازدید شد.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، یک دیپلمات آگاه به مسائل هسته‌ای ایران که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تمامی سایت‌هایی که در گزارش جدید خود ذکر کرده را به دقت زیر نظر گرفته‌است و اطلاعات مربوط به «فعالیت‌های مشکوک» در پارچین نیز هفته گذشته در اختیار آژانس گذاشته شده‌است.
 
بنا به این گزارش، آژانس از اظهار نظر در مورد خبر اطلاعات جدید پیرامون پارچین خودداری کرده‌است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز هشتم آبان در گزارشی با اشاره به ابعاد «نظامی احتمالی» فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طور جدی ابراز نگرانی کرده و گفته بود اطلاعات معتبری در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران احتمالا در ارتباط با توسعه جنگ‌افزار هسته‌ای آزمایش‌هایی انجام داده‌است.
 
به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، در این گزارش آمده‌است که ایران مدل رایانه‌ای کلاهک‌های هسته‌ای را آزمایش کرده و نیز یک محفظه فولادی برای آزمایش انفجاری در پارچین برپا کرده‌است.
 
به‌رغم تأکید هرمان ناکارتس، رئیس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر «موثق بودن» گزارش اخیر، ایران گزارش آژانس را فاقد اعتبار دانسته‌است و علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، نیز پس از این جلسه در جمع خبرنگاران، مدارک ارائه شده را «مزخرف» خوانده‌است.
 
وی روز بیستم آبان همچنین در توضیح تصاویر ارائه شده از منطقه پارچین گفت: «ما فعالیت‌های متداولی در پارچین داریم و این فعالیت‌ها هیچ ارتباطی با برنامه هسته‌ای ندارند.»
 
قدرت‌های غربی همواره ایران را متهم کرده‌اند که در برنامه هسته‌ای خود شفافیت کامل ندارد و از این رو نگران وجود ابعاد احتمالی نظامی در این برنامه هستند. جمهوری اسلامی ایران این اتهام‌ها را بی‌اساس می‌داند.

+227
رأی دهید
-38

love-iran - چابهار - ایران
امیدوارم راست باشه و ازمایش هسته ایی کرده باشه سود اش مال کیه افتخار اش ماله کیه مال ایرانی جماعت منظورم از ایرانی کسایی که این ور هستن نه اونر دارن حال میکنن و میگن بده و چشماشون رو روی بمب های امریکا و بقیه بستن
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 01:02
romano - تهران - ایران
پول مفته ها حزب فقط حزب علی رهبر فقط سید علی منتها تا مرگ ساندیس.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 01:13
azerbaican - تبریز - ایران
کارخونه کمپوت سازی هم بزتیم میگن هسته ایه.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 06:09
garfield - تهران - ایران
love-iran - چابهار - ایران آزمایش بمب هسته ای اونم با تکنولوژی 50 سال پیش، نه سود داره نه افتخار. اگه داشت الان پاکستان و کره شمالی وضعشون این نبود.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 09:43
ايدين - کرج - ایران
اگر دنبال افتخارید برید ٩٥٪ گشنه هاتونو تو ایران سیر کنید تا از گشنگی نمیرن ما که تو خارج سیریم و خوش چون اینجا دولتاشون دنبال افتخار واقعی هستن و مردم راضی نگر میدارن در ضمن الان قرن ٢١ قرن ماهواره و تکنولوژی !کلتونو عین کبک کردید تو بدف ؟دنیا داره غذا خرودنتونو میبینه چه برسه به بمب ساختن اقای تبریز ایران - واقعاً یا بی سوادی یا ..
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 14:00
Azadikhah - تكسل - هلند
حکومتی که انفجار زاقه محمات رو از مردم سانسور میکنه میخوایید تاسیسات اتمی رو کنه . بابا هنوز این اخوندها رو نشناختید. رئیس جمهوری که هاله نور میبینه و بعد با کمال پرویی تکذیب میکنه و هی دم از حکومت امام زمان میزنه رو شما باور کردید ما هم باور میکنیم
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 15:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.