اعراب یک ماه دیگر تنگه هرمز را دور می زنند:‌ آغاز به کار خط لوله ابوظبی

خط لوله نفتی که تنگه هرمز را دور می زند در ماه آینده میلادی، آغاز به کار می کند.

به گزارش عصر ایران، چهار منبع در صنایع نفت امارات به رویترز گفته اند که خط لوله ای که نفت را از راه زمین و بدون نیاز به تنگه هرمز، منتقل می کند از ماه آینده میلادی وارد مدار فعالیت می شود.

این خط لوله موسوم به "خط لوله ابوظبی"به طول 480 کیلومتر و با ظرفیت انتقال دو و نیم میلیون بشکه نفت خام در روز ، تنگه هرمز را از طریق زمینی دور می زند.

خط لوله ابوظبی باعث افزایش صادرات نفت خام امارات از بندر فجیره امارات در ساحل دریای عمان می شود.

با راه اندازی این خط لوله ، انتقال نفت خام از خلیج فارس بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز، امکان پذیر می شود.

این خط لوله میدان های نفتی "حبشان" در اختیار شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) در خلیج فارس را به بندر فجیره امارات در ساحل دریای عمان وصل می کند.

کارفرمای ساخت این خط لوله شرکت سرمایه گذاری نفتی بین المللی (ایپیک) مستقر در ابوظبی و پیمانکار آن ، شرکت طراحی و مهندسی نفت چین است.

امارات با تولید روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت خام  از جمله اعضای مهم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به شمار می رود. 90 درصد از نفت امارات در منطقه ابوظبی تولید می شود.

یک منبع آگاه در این باره گفت: ورود نفت خام به خط لوله ابوظبی در اواخر ماه دسامبر 2011 صورت می گیرد. در ابتدا روزانه از این خط لوله ، یک میلیون بشکه نفت خام منتقل می شود تا به تدریج این میزان به دو میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

وی افزود: به دلیل افزایش گمانه زنی ها درباره حمله نظامی به ایران،  برای راه اندازی سریع این خط لوله تلاش بیشتری صورت می گیرد.

منبع دوم در صنعت نفت امارات در شهر دبی هم گفت: ساخت خط لوله به پایان رسیده  و هم اکنون اقدامات مربوط به راه اندازی و انتقال نفت به آن در حال انجام است.

دو منبع دیگر هم چارچوب زمانی گفته شده را تایید اما همگی از اظهار هویت خود خودداری کردند.

به صورت مقدماتی، راه اندازی این خط لوله توسط شرکت دولتی عملیات نفت زمینی ابوظبی (ادکو) صورت می گیرد.

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک)، 60 درصد از سهام شرکت ادکو را در اختیار دارد و بقیه سهامداران آن را شرکت های بی پی انگلیس، رویال داچ شل (هلندی - انگلیسی)، توتال فرانسه، اکسون موبیل آمریکا و بارتکس تشکیل می دهند.

تنگه هرمز

تنگه هرمز مهمترین آبراه جابه جایی نفت در جهان به شمار می رود.

براساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال 2009، به طور میانگین روزانه 15 و نیم میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز عبور کرده است. این میزان معادل یک سوم نفت جابه جا شده از طریق دریا در جهان است.

اکثر نفت صادراتی ایران، قطر، عربستان سعودی، کویت، عراق و همچنین کل صادرات گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) قطر از طریق تنگه هرمز به بازارهای جهانی صادر می شود. قطر بزرگترین صادرکننده ال ان جی جهان است.

ایران بارها تهدید کرده است در صورتی که مورد حمله نظامی قرار بگیرد، بستن تنگه هرمز را به عنوان یک گزینه در اختیار دارد.

+126
رأی دهید
-16

love-iran - چابهار - ایران
((((( براساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال 2009، به طور میانگین روزانه 15 و نیم میلیون بشکه نفت خام از تنگه هرمز عبور کرده است. این میزان معادل یک سوم نفت جابه جا شده از طریق دریا در جهان است. )))))) خوبه که این رو خودتون نوشتید و این (((((( با راه اندازی این خط لوله ، انتقال نفت خام از خلیج فارس بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز، امکان پذیر می شود.))))) و این (((( ا ظرفیت انتقال دو و نیم میلیون بشکه نفت خام در روز ))))) روزانه 15 ملیون بشکه از تنگه هرمز رد میشه بد چطوری با خط لوله 2 ملیون در روز قراره در صورت بسته شدن تنگه مشکلی بوجود نیاد ؟؟؟تازه تا 5 سال اینده از تنگه هرمز روزانه نزدیک به 30 ملیون بشکه قراره رد بشه ههههههه
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 00:07
rezafox - دبی - امارات
love-iran - چابهار - ایران این خط لوله, در صورت بسته شدن تنگه هرمز برای سایرین هیچ فایده ای نداره اما راه حله برای خود امارات که میتواند از طریق آن تمام نفت خود بدون هیچ مشکلی صادر کند اون هم منظورش نفت خام خود اماراته که بدون نیار به عبور از تنگه هرمز صادر میشه نه بقیه کشورها// اخه ابوظبی چه ربطی به قطر و کویت و عراق داره؟ کاری به صادرات اونه نداره
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 02:15
red.boy - تهران - ایران
دوست من عربستان سال 2006 از خلیج فارس یه لوله کشید به دریای سرخ تا یه وقت ج.ا حوس کرد غلط زیادی کند و تنگه هرمز را ببندد یک عربستان هم اونموق انگشت شصتش را به ج.ا نشان دهد و نفت خود و دیگر کشورهای منطقه رو از دریای سرخ خارج کند.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 04:52
naseem - بخارست - رومانی
هاهاهاهاهاهاهاهاهاها دهن هممون سرویس شد!!
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 08:19
garfield - تهران - ایران
اونایی که فکر میکنند جنگ ایران با ناتو مثل ایران و عراق، قراره فرسایشی بشه دلشونو به بستن تنگه هرمز خوش میکنند. ایران در صورت حمله ناتو نهایتا یکهفته میتونه مقاومت کنه تنگه هم بعد از یکهفته باز میشه. این، نظر یکی آشنایان، که از تیمسارهای ارشد ستاد مشترک ارتشه هستش.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 09:55
bidin - گوتنبرگ - سويد
بهتر، دستکم با این کار از آلودگی بیشتر خلیج پارس جلوگیری می‌شه. تازه دلیلی‌ هم برای حضور آمریکا اونجا نیست، پس کلی‌ کشتی آلوده کنند از اونجا بیرون می‌رن.
‌سه شنبه 1 آذر 1390 - 12:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.