هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده


هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه

پس از آنکه سربازان سوری به اتوبوس حامل زائران ترکیه‌ای شلیک و دو نفر را زخمی کردند نخست‌وزیر ترکیه خطاب به بشار گفت «فردی می‌گوید تا دم مرگ خواهم جنگید! تو علیه چه کسی می‌خواهی بجنگی؟ علیه برادران مسلمان کشورت؟»

 
هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده

 

بنا بر گزارش‌هایی که از آنکارا رسیده است، اتوبوسی که مسافران آن زائران ترکی بودند که از مکه باز می‌گشتند، از مسیر خود منحرف شده و زمانی که کنار جاده توقف کرده بود توسط سربازان به گلوله بسته شد.

بر اثر این تیراندازی راننده اتوبوس و یکی از مسافران زخمی شدند. مجروحان به ترکیه انتقال داده شده‌اند و وزارت خارجه ترکیه نیز این واقعه را تایید کرده، اما موضعی در این زمینه اتخاد نکرده است.

در پی این اقدام سربازان سوری، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به بشار اسد هشدار داد. وی گفت که با تکیه بر تانک و توپ تنها برای زمانی محدود می‌توان در قدرت ماند.

نخست وزیر ترکیه به رئیس جمهوری سوریه گفت که شمارش معکوس برای دوران حکومت او آغاز شده است.

اردوغان به اسد: علیه چه کسی می‌خواهی بجنگی؟

 نخست‌ وزیر ترکیه در واکنش به این رویداد در استانبول گفت: «تو می‌توانی با تانک و توپ در قدرت بمانی، ولی تا نقطه‌ی معینی. ولی روزی خواهد رسید که تو نیز باید صحنه را ترک کنی.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اردوغان با اشاره به مصاحبه‌‌ی چند روز پیش بشار اسد گفت: «کسی نمایش می‌دهد و می‌گوید "من می‌جنگم و می‌میرم". ولی علیه چه کسی می‌خواهی بجنگی؟ می‌خواهی برادران مسلمانی بجنگی که در کشورت آنها را رهبری می‌کنی؟»

هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده
 
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه

 بشار اسد روز شنبه (۱۹ نوامبر) در آخرین مصاحبه خود با روزنامه بریتانیایی "ساندی تایمز" گفته است که تسلیم فشارهای جهانی نخواهد شد. او تاکید کرده است که در صورت حمله نیروهای خارجی حاضر است بجنگد و کشته شود. وی افزود که سرکوب‌ها ادامه خواهد یافت.

خبرهای دیگر از ترکیه حاکی است که دو اتوبوس مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. این خبر توسط یکی از "کمیته‌های محلی هماهنگ کننده اعتراض‌ها" داده شده که ویدیویی هم از حادثه منتشر کرده است. در این ویدیو دیده می‌شود که شیشه ‌های اتوبوس شکسته شده است.

زائری که زخمی شده است به خبرگزاری آناتولی گفته است « ما کاروانی از هشت یا نه اتوبوس بودیم. ابتدا یک ماشین قرمز با چهار سرنشین دیدیم که به سوی ما شلیک کرد. ما نمی‌دانیم چرا به ما شلیک کردند. ممکن بود کشته شویم.»

زخمی‌ها برای مداوا به ترکیه آورده‌ شده‌اند. وزارت خارجه ترکیه تنها تایید کرده که شلیک به اتوبوس حامل زائرانی که از حج بازمی‌گشتند، در خاک سوریه صورت گرفته و هنوز موضعی در این باره نگرفته است.

احتمال عملیات گسترده نظامی "روز قیامت" در سوریه


هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده

مقر حزب حکومتی بعث در دمشق
 

 به گزارش خبرگزاری آلمان، بر اساس اطلاعات اپوزیسیون سوریه، ارتش بشار اسد خود را برای یک عملیات گسترده‌ی نظامی در سراسر کشور آماده می‌کند. این عملیات "روز قیامت" نام دارد.

یک سخنگوی جنبش مخالفان در تماس تلفنی به خبرگزاری آلمان گفته است که نیروهای امنیتی سوریه قصد دارند در این عملیات آشوب و هرج‌ومرج برپا کنند و دست به ترور افراد بزنند.

گفته می‌شود در صورتی که شورای امنیت بخواهد قطعنامه‌ای علیه رژیم سوریه صادر کند، این عملیات اجرا خواهد شد.

 

«شلیک به دفتر حزب بعث، کار مخالفان نبوده است»

 

سخنگوی مخالفان سوری گفته است که شلیک خمپاره به سوی دفتر مرکزی حزب بعث سوریه در دمشق، کار مخالفان نبوده است.

مخالفان می‌گویند، «یا خود رژیم پشت این قضیه است و یا اینکه یک حرکت انتقام‌جویانه‌ی فردی بوده است».

 "ارتش آزاد سوریه" هر گونه دخالت در این رابطه را رد کرده است.

به گزارش فعالان حقوق بشر سوریه سربازان و نیروهای امنیتی این کشور در خانه‌گردی‌های امروز خود چهار نفر را کشته‌اند. آن‌ها در شهرهای حمص و کوثر نیز چهار نفر دیگر را نیز به قتل رسانده ‌و بسیاری را زخمی کرده‌اند.

هشدار اردوغان به اسد: شمارش معکوس رهبری‌‌ تو آغاز شده

تانکی در حال سوختن در درعا

 

"کمیته‌های محلی هماهنگ کننده اعتراض‌ها" آمار دیگری از شهر حمص می‌دهند. به گفته آن‌ها در این شهر پنج نفر از جمله یک تبعه عربستان سعودی کشته شده‌اند. بنا به گفته فعالان این کمیته‌ها، اقدامات شدید نظامی در شهر حماة نیز در جریان است

 نیروهای نظامی در شهر حماة حضوری گسترده دارند و در حوالی ادلب گشت‌های ارتشی در حرکت‌اند و صدای تیراندازی به گوش می‌رسد. نیروهای نظامی هم‌چنین خطوط تلفن این شهر را قطع کرده‌اند.

آخر هفته گذشته دست کم ۲۴ نفر در خشونت‌های سوریه جان خود را از دست دادند.

سازمان ملل حدود دو هفته پیش آمار کشته‌شدگان از زمان آغاز اعتراض‌ها را ۳۵۰۰ نفر اعلام کرده، ولی شمار قربانیان هر رو به افزایش است.

با وجود خطر تحریم، سوریه وقعی به مهلتی که اتحادیه عرب به این کشور داد تا خشونت علیه شهروندان را متوقف کند، نگذاشته است. این مهلت روز شنبه شب به پایان رسید.

وزیران خارجه کشورهای اتحادیه عرب روز پنج شنبه این هفته مذاکرات خود درباره بحران سوریه را در قاهره ادامه می‌دهند. اتحادیه عرب با درخواست سوریه مبنی بر تجدیدنظر در توافقی که با این اتحادیه کرده بود مخالفت کرده است. بر اساس این توافق از سوریه خواسته شده است با ورود ناظران به این کشور موافقت کند.

در این میان دولت سوریه برای ورود ناظران اتحادیه عرب شرایطی گذارده است که از نظر این اتحادیه قابل قبول نیست. مقام‌های سوریه گفته‌اند که در متن توافق اولیه باید تغییراتی وارد شود. اتحادیه عرب پیشنهادهای جدید سوریه برای تغییر متن توافقنامه را به کلی رد کرده است.

+213
رأی دهید
-22

romano - تهران - ایران
بابا ولش کن رجب جان این جوونه طناب دار می‌یفته بیخ گردنش اوخ می‌شه بزرگ می‌شه می‌فهمه. خامنه‌ای بای بای یادته تو خیابون اول می‌گفتیم احمدی بای بای به ریشمون با انتخابات خندیدی حالا داریم می گیم خامنه‌ای بای بای نوری زاد از تو زندان برات نامه می‌فرسته بله اینطوری قدرت تحلیل می‌ره شب دراز است و قلندر بیدار تیمور و هر سگ و سوتکی آخر گورش رو گم کرد و رفت و از ایرانیها تو شب تار تیغ خرد آخ که دشنه نامردی ایرانی ها زیبا تو موقعی که فکرشو نمی‌کنی پهلو می‌شکافه اونموقس که می‌گی اونایی که جاپامو بوس می‌کردن چرا یکیشون نیست. هه هه باورش کن یادت میاد تو دوتا کوچه اونور نماز جمعه می گفتیم مرگ بر خامنه‌ای از 1 متری هم می‌شنویش فقط صبر داشته باش.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 17:01
mortimer - اصفهان - ایران
زود تر به درک واسل شه این یوزپلنگ./خوب به عکس اول سمت چپ دقت کنید.خدا وکیلی مثل چیتا نیست؟
دوشنبه 30 آبان 1390 - 17:05
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
این هم از یک سیاست مدار اسلامی. ما ایرانی‌‌ها آنقدر سیاه سرنوشت هستیم. که کثیفترین و آلوده‌ترین ریشه اسلام نسیب ما شده. آی‌ ننگ بر تو شاه عباس صفوی .که شیعه را مذهب ایران کردی. اسا یزید ننگ بر تو که با پسر عمویت حسین سازش نکردی. اگر یک ذره از قدرت به این جاهل می‌‌دادی. ملت ایران ۱۲۰۰ سال مجبور نبودند زجر کشند. و ننگ بر تو یزدگرد .که با ترست پای این جانوران شیعه را به ایران باز کردی. و ننگ بر ما .که بابک را با حسین عوض کردیم. و بجای فردوسی‌ نهجل بالا قعه علی‌ می‌‌خوانیم.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 16:53
khosh bavar - يزد - ايران
فقط درود بر تو !
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:12
faeed.ireland - واترفرد - ایرلند
نفس‌های آخر بشر اسد هم فرا رسید.
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:29
KamalSecular - اهواز - ايران
امیدوارم که اسد بمونه تا سوریه نظامش سلفی اسلام گرا نشه این اردوغان یک آدم اسلام گرای ضد کمال آتاتورک هست و ضد سکولاریسم .. امیدوارم که شمارش معکوس اردوغان شروع بشه و همه نظام های اسلام گرا
دوشنبه 30 آبان 1390 - 18:38
حمله نظامی - رشت - ایران
آقای اردوغان من در ابتدای شروع مبارزات مردم سوریه پی بردم که بشار اسد رفتنی است همانطور که از زمان شروع جنبش سبز میدانستم که جنبش سبز فروکش خواهد کرد و به ثمر نخواهد رسید هرچند از بین نرفته و به شکل دیگر ظاهر خواهد گشت اما مردم سوریه باید دست به سلاح ببرند تا حکومت فاسد بشار اسد نابود شود از ابتدا هم برای جلوگیری از کشتار آن 3500 نفر یا بیشتر از مردم بیگناه این کشور باید دست به سلاح میبردند،مردم ایران هم باید درس بگیرند از این مسیر ها از مسیر موفقیت آمیز لیبی مردم ایران برای پیروزی راه دشوارتری در پیش دارند چرا که پیروزی بر سران این حکومت مثل این است که بخواهیم با 5 قذافی بجنگیم،مبارزه مدنی بیش از 30 سال است که در ایران جواب نداده و جز کشتار جوانان این مرز و بوم ثمره ای نداشته است،درست است که جنگ کشتار دارد اما این کشتار یکبار است برای همیشه و نهایت ان آزادی و انتقام خون نداها و فروهر ها و ...مطمعن باشید هیچ راهی جز جنگ با این حکومت اسلامی نما کارساز نخواهد بود و تحریم های امریکا و سایر کشورها تنها عرصه اقتصادی را بر روی مردم تنگ خواهد کرد و بحال مسولین تفاوتی ندارد
دوشنبه 30 آبان 1390 - 19:04
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
بشر اسعد کارت تمام بشتسرت را نگاه کن خامنه‌ای هم داره میاد اینشأللا
دوشنبه 30 آبان 1390 - 19:24
دنیای وحشی - تهران - ایران
قطعا یکی از محبوب ترین سیاستمداران دنیا به لحاظ اخلاق و رفتاری نیک اردوغان است که امیدوارم چنین افرادی درعرصه سیاست جهان بیشتر شوند تا دنیا به سمت و سوی آرامش برود .آمین
دوشنبه 30 آبان 1390 - 20:34
بهدین - نشویل - آمریکا
نیرومندترین مخالفان دولت در سوریە اخوان المسلمین هستند کە همانا اخوان الرجب طیب اردوغان هستند.
‌چهارشنبه 2 آذر 1390 - 03:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.